Co připomíná Šlehání pomlázkou?

Co má pripominat Slehani pomlázkou

Někde se říká šlehání nebo mrskání, jinde se zase setkáte s výrazem šupání. Cíl je ale jediný: děvčata mají po mrskání získat část jarní svěžesti z vrbových proutků. Jsou tak chlapci „pohlazeny“ a neuschnou. Děvčata jsou navíc na koledníky vždy připravena a ti dostávají odměny, většinou v podobě kraslic.

Co se říká při pomlázce

Názvosloví a etymologie. Slovo pomlázka je všeobecně, jen s několika málo výjimkami, používáno v Čechách, zatímco na Moravě a v českém Slezsku je názvosloví bohatší. Na jižní Moravě se tak lze setkat s výrazy mrskút a mrskačka, mezi Kroměříží a Vsetínem a na Slovácku zase se slovem šlahačka.

Jak se plete pomlázka ze 6 prutů

Vezmeme tedy do ruky 6 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.

Jak se plete pomlázka z 12 prutů

Jak uplést pomlázku z 12 prutů

I u pletení pomlázky z 12 prutů je postup stále stejný, kdy se vnější prut z jedné strany provléká mezi pruty na straně druhé a pak se vrací zpět. Je však třeba si dát pozor na správné pozice proutků. Svažte 12 prutů vrby – provázkem nebo 13. tenkým proutkem.

Proč pomlázka

Slovo „pomlázka“ je zřejmě odvozeno od výrazu „pomladit“, od čehož je často vysvětlován zvyk koledování s pomlázkou. Dívky tak měly dostat menší výprask spleteným vrbovým proutím, aby se jim po zimě vrátila do těla síla, zdraví a svěžest. Jedná se vlastně o jakési probuzení po dlouhé zimě.

Co znamenají barvy stuh na pomlázce

Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí. Modrá pak předznamenává naději a zelená alespoň sympatie a oblíbenost. Pracně vykoledované stuhy si mládenci nechávají na památku anebo je dívkám a ženám vrací při tancovačkách.

Jak se řekne pomlázka

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ pomlázku pomlázky
vokativ pomlázko pomlázky
lokál pomlázce pomlázkách
instrumentál pomlázkou pomlázkami

Jak se plete pomlázka ze 4 prutů

Pletení pomlázky ze 4 prutů

Čtyři stejně dlouhé proutky uchopte do jedné ruky tak, aby vytvořily čtvercový profil. Poté vezměte pátý, ideálně užší proutek, ten zasuňte do středu pomyslného čtverce z proutků a následně jím začněte proutky u jejich spodku obmotávat.

Jak připravit proutky na pomlázku

Běžná pomlázka bývá umotaná z osmi vrbových proutků, na začátek se doporučuje dva pruty ubrat a plést ze šesti. Jen proutek navíc se hodí na rukojeť. Proutí musí být pružné tak, že když se ohne do úhlu 90 stupňů, nezlomí se. Doporučuje se větve zpracovat hned po nařezání, nebo ho namočit do studené vody.

Kdy se pletou pomlázky

Pletení pomlázky se podle velikonočních zvyků má provádět na Bílou sobotu – v tento den se mají správně malovat a zdobit i vajíčka. Na Velikonoční pondělí pak muži a mládenci obcházejí a „pomlazují“ své ženy a dívky.

Kdy jít na proutky na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka.

Kdo chodí na pomlázku

Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost. Už obecní kroniky z 20. let 20.

Proč se na Velikonoce šlehá pomlázkou

Velikonoční šlehání symbolizuje předání svěžesti, mládí, ohebnosti a zdraví mladého proutku. Dívky tak nabývají krásy a vitality až do dalších Velikonoc. Vdaným ženám bývá vyšleháno alespoň „preventivně“, aby neměly zlý jazyk.

Jak ukončit pomlázku

Ozdobná rukojeť se zakončí tak, že konce slabých proutků se postupně zasouvají do velkého svazku, ze kterého se následně bude plést samotná pomlázka. Každý proutek je potřeba pořádně utáhnout, aby byla celá rukojeť kompaktní a proutky nevjížděly ven.

Kde sehnat proutí na pomlázku

Kde vzít proutky Vrby rostou u potoka nebo tam, kde je podzemní voda. Různé vrby mají různé barvy proutí, a tak si můžete vybrat barvičky od žluté až po zelenou.

Kde najít proutí na pomlázku

Jedním z vyhledávaných míst je i oblast kolem hradu Okoř. Několik mladých mužů z pražských Dejvic na Velikonoční neděli vyrazilo ke středočeské vísce Okoř, aby zde našli to nejlepší proutí na pomlázky.

Co místo pomlázky

Jiné vyjádření pro pomlázku

Březové metličky, čugár, dingus, kančúch, metla, mrzkouz, roučačka, švihačka, šihačka, šihota, žíla, žila.

Jak připravit proutí na pomlázku

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka. Kvalitu proutí si ověříme tak, že přehneme proutek přes ukazovák, ohneme jej do pravého úhlu. Proutky, které ohnutí nevydrží, jsou pro výrobu pomlázky nevhodné.

Kdy se nesmí hýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Kdy se chodi s Pomlaskou

Velikonoční pondělí je ve znamení mrskútu, kdy chodí chlapci s pomlázkou vyšlehat děvčata. Velikonoční pondělí, též Červené pondělí, z hlediska zvyků českého lidu bylo nejvýznamnějším dnem velikonočního cyklu, i když se k němu žádné liturgické úkony neváží.

Kdy se chodi s pomlázkou

Velikonoční pondělí je dnem, na který se těší mnoho dětí i dospělých, kteří (za běžných časů) chodí s pomlázkou za koledou a dívky či ženy jim vyšlehání oplácí darováním kraslic.

Kdy trhat proutí na pomlázku

Upleťte si vlastní pomlázku

Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se použít proutky z vrby smuteční, které jsou příliš měkké a po uschnutí jsou velmi křehké. Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února.

Jak dlouhe proutky na pomlázku

Platí, že čím delší proutí, tím delší pomlázka. Pomlázka může být dekorativní, veliká jen 10 centimetrů, nebo i velká, s délkou kolem metru. Proutků potřebujeme devět. Osm na pletení a devátý na rukojeť.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Co by se nemělo dělat na Bílou sobotu

Křesťanské svátosti. Jelikož je Bílá sobota dnem rozjímání a smutku, nekonají se žádné mše ani bohoslužby. Pouze dochází k pomazání nemocných a svátosti smíření (zpovědi). Zároveň končí postní období a vracejí se zvony, které symbolicky odletěly do Říma na Zelený čtvrtek.