Co pod lepenku?

Co dát pod lepenku

Základní pravidla správné pokládky podkladních pásů

Doporučují se OSB desky, prkna nebo podobné bednění. Podkladní pásy je třeba ukládat vždy rovnoběžně s okapovou hranou a to od spodního okraje střechy směrem nahoru, přičemž je třeba používat pouze nezbytně nutné množství hřebíků.
Archiv

Co se dává pod asfaltové šindele

Podkladové pásy se používají jako pojistná hydroizolace pod asfaltové šindele a to zněkolika důvodů. Podkladní pásy chrání prkený nebo deskový záklop před deštěm a větrem než dojde k samotnému položení střešní krytiny dále nám retušuje drobné nerovnosti které by mohli po realizaci kazit celkový dojem nové střechy.
Archiv

Co dát pod IPU

Podkladní pásy slouží jako pojistná hydroizolace pro šindelovou střechu. Jako podkladní pásy pod šindele je nutné používat asfaltové pásy, nikdy difúzní nebo jiné plastové fólie. IKO doporučuje používat lehké podkladní pásy, které má i ve své nabídce, z několika důvodů: jsou lehké – nezatěžují střechu.

Jak správně položit lepenku na střechu

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.

Jak přibít lepenku

Krytina tohoto druhu nemá většinou oplechování. Nejprve se položí okrajový pruh lepenky široký 33 až 50 cm (při větším sklonu stačí 33 cm), ohne se přes okraj bednění s přesahem 1 cm. Horní okraj se přibíjí po 20 až 25 cm. Čelní přesahy okrajového pruhu se dělají široké nejméně 10 cm a směřují proti větru.

Co dát pod Pozednici

Někteří výrobci doporučují vkládat asfaltový pás i nad stropní konstrukci pod zdivo v dalším podlaží. Otázka vhodnosti je zejména u využití nadezdívky v dalším patře pro přenášení zatížení z krovu k zamyšlení. Tím se dostáváme k další variantě, kde si řekneme proč asfaltový pás pod věncem nepoužít.

Čím přilepit asfaltový šindel

Jednotlivé konce šindelů na modifikovaný asfaltový pás přilepíme dvěma souvislými proužky asfaltového střešního tmelu. Pozor na použití dostatečně dlouhých hřebíků! Při zatloukání hřebíků dbáme na to, aby hřebíky byly zatlučeny minimálně 15 cm od středu úžlabí!

Jak lepit asfaltové šindele

Pokládka šindelů

Šindele se pokládají po řadách od spodní části nahoru. Pro startovací řadu můžeme použít prakticky libovolný šindel. Spodní část této řady podlepíme bitumenovým tmelem. Startovací řada se přibije rovně na okraj střechy, nejlépe přes oplechování.

Jak přibít lepenku na střechu

Jak máte přibitou tu lepenku Hřebíky by neměly být vidět a tak by ani neměly být problémy s jejich korozí. Prostě jste měl začít od spodní části střechy. Položit pás lepenky a přibít jej na horním okraji a na tento přibitý okraj pak přijde navařit další pás lepenky a ten hlavičky hřebíků překryje.

Jak nahradit věnec

Věnec je možné vytvořit i dodatečně při rekonstrukci, buď zeď ubourat a věnec v úrovni stropu vybetonovat, nebo věnec nahradit ocelovými táhly, která dům pevně sepnou. Náklady na tato opatření jsou v desítkách nebo stovkách tisíc korun, a tak je třeba s nimi při rekonstrukci počítat.

Jak upevnit Pozednici

Pozednici můžete usadit na již zabetonované závitové tyče (například 14 milimetrů) s matkou a odstupem 0,5 metru. Pozednici můžete také ukotvit do věnce ukotvit chemicky, a to 12milimetrovou závitovou tyčí. Chemická kotva je navíc dle stavebníků nejlepší volbou, protože udrží mnohem více, než od ní očekáváte.

Jak Prilepit lepenku

Provádí se vhodným hořákem, který slouží k přiměřenému prohřátí vrchní vrstvy asfaltového pásu. Použitý pás musí být přímo určený k natavení (disponovat dostatečně silnou vrstvou asfaltu). Lepení samolepicích asfaltových pásů umožňuje pohodlnou pokládku bez nutnosti použít otevřený plamen.

Čím řezat šindel

U šindelů pro počáteční řadu odřízněte tabule a řadu o polovinu jedné tabule zkraťte. Pro řezání lze použít např. nůž Cutter (podlahářský nůž). Počáteční řada zkrácená o tabuli slouží jako podklad pro výřezy mezi tabulemi první řady, kterou položíte podél okapu.

Jak daleko od sebe Trminky

Třmínky rozmístěte v celém výztužném koši do požadované vzájemné vzdálenosti 250 mm. Výztužný koš přidrátujte zatím jen bodově na několika místech vzdálených od sebe přibližně 2000 mm. Tím výztužný koš získá už požadovaný tvar a další drátování bude mnohem snadnější.

Čím obalit věnec

Taková se dá jednoduše obalit balicím nebo novinovým papírem, případně papírovou stuhou. Drátěné podložky se dají připravit i z několika vrstev drátů v různých úrovních. To znamená, že mezi jednotlivými dráty vznikne žlábek, který se dá vyplnit. Jako výplně je možné použít mech, nebo chvojí, případně sušené byliny.

V jaké vzdálenosti kotvit Pozednici

Od líce půdní nadezdívky musí být pozednice vzdálená nejméně 50 mm (viz obr. 4). Je kotvena u stojaté stolice v místech plných vazeb, u ležaté stolice každých 1,5 až 2 m do zdiva nebo stropů. Na ploše, která leží na zdivu, musí být impregnována.

Jaký trám na Pozednici

Důležitou součástí střechy je pozednice – je to vodorovný trám, který probíhá podélně celým krovem a leží tak na něm celá váha příčných vazeb. Spojuje pevně střechu s nosnou zdí – leží na horní části stěny posledního patra.

Jaký hořák na lepenku

K dobře odvedené práci na střeše rozhodně patří dva typy hořáků. S malým zvonkem na detaily (nejčastěji 28 mm, 32 mm, 34 mm a 35 mm) a velký s výkonem alespoň 65 kW. Je totiž nutné pásy prohřívat ze vzdálenosti cca 50 cm (zejména ty s polyesterovou vložkou), aby nedocházelo k nežádoucímu bodovému přehřátí pásu.

Jak řezat lepenku

Nůž na řezání asfaltových pásů a lepenek je speciální nůž.

Na trhu naleznete modely s pevnou čepelí i s čepelemi výměnnými, které lze pomocí jednoduchého mechanismu měnit podobně, jako se mění čepele na tzv. „zalamovacích nožích“. Z bezpečnostních důvodů bývají čepele nožů na asfaltové lepenky také vysouvací.

Jak dlouho zraje věnec

Zdivo a věnec

Vyzdíme obvodové zdi, nosné zdivo a zhotovíme betonový věnec, který je zpevní. Realizace zdiva trvá většinou od 2 do 4 týdnů. Věnec necháme 3 týdny vyzrát.

Jak ohnout Roxory

Z těchto rozměrů je ale nezbytné odečíst několik centimetrů tak, aby byla výztuž dostatečně krytá betonem. Nakrátíme roxory na potřebnou délku a v potřebném množství kusů. Vložíme ocelový prut do drážky tak, aby vyčníval alespoň cca 7 cm, a provedeme první ohnutí.

Jaké jehličí na věnec

Smrkové chvojí je pravděpodobně nejdostupnější. Jeho velkou nevýhodou ale je, že píchá-a to dost nepříjemně. Zejména stříbrný smrk je opravdu urputný, zato věnec bude bezkonkurenčně krásný. Borové větvičky nejsou pro tvoření zcela vhodné, ale přinejhorším je využijete také, pokud možno v kombinaci s jinými větvičkami.

Jak dlouho vydrzi jehličí na věnci

Mechová nádhera vydrží roky!

Z toho je asi jasné, že i následující měsíc bude mít i nadále krásně zelenou barvu a strukturu.

Jak daleko od sebe dát krokve

Je to nejmasivnější prvek celého krovu. Krokve kopírují střešní rovinu a jsou od sebe vzdáleny 900 – 1100 mm.

Jak nahradit vazny trám

Když je krovová soustava řešena tak, že je vazný trám taženou konstrukcí, lze jej nahradit táhlem. Toto táhlo v podobě ocelové výztuže tlusté třeba 15 mm, se ukryje do podlahy. Spojuje oba přerušené konce stávajícího vazného trámu a celý krov zůstává stabilní.