Jaký beton na podkladní beton
Obecně platí, že pro klasické rodinné domy při standardních zakládacích podmínkách (rovinatý pozemek a soudržné zeminy) se obecně a nejčastěji používá do základových pasů beton pevností třídy C12/15 případně C16/20 a beton na základovou desku bývá zpravidla o třídu vyšší, tedy C16/20 případně C20/25.
Archiv
Jaký štěrk pod beton
Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.
Co se dává pod základovou desku
Základovou desku spojující základové pasy zpravidla podsypáváme štěrkopískem, štěrkem či takzvaným kačírkem. Ovšem nejprve nás čeká založení řady ze skořepinových (dutých) tvárnic, které se vylijí betonem stejné kvality jako byl použit pro vylití základových spár.
Jaký štěrk do základů
Ideální je použít štěrkové materiály, frakce 8-16, 16-32 atd. Jsou to materiály, které jdou hodně zhutnit a nemají tendenci tolik sedat.
Jak na Podkladni beton
Podkladní beton tloušťky nějakých 15 cm roznáší váhu celého domu na ztracené bednění a základové pasy, které jsou v nezámrzné hloubce, v tomto případě na skále. Po dokončení odpadů, sítí atd. se terén dosypal kamenivem frakce 0/32. Kamenivo se objednává na tuny, potřebné množství se nejlépe vypočítá objemově.
Jak hluboké základy
Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.
Jak zhutnit štěrk
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Jakou geotextilii pod beton
Pro Váš případ je vhodné zakrýt celoplošně (sběr vzduchu z prostoru štěrku, takže štěrk neprobetonovávat) a např. geotextilií geoNETEX M200 v jedné vrstvě s přesahy cca 150 mm – spojit á 1 m prodrátkováním.
Jak hluboko Roxory
Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.
Jak hluboké základy na plot
Základový pas se standardně zhotoví tak, aby nedocházelo k pohybům celé základové konstrukce, to znamená, že musí být v nezámrzné hloubce, min. 600 mm hloubky a 400 mm šířky. 2. Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min.
Jak zhutnit mokrou zeminu
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Jak zhutnit zeminu bez vibrační desky
Vybrat cca 20 cm hlíny, vysypat drceným štěrkem (15 cm) a jemně udusat – stačí ´pochodit´… Pak celou plochu zasypat pískem (drceným, ne říčním), celé důkladně kropit (písek ´zaleze´ do mezer ve štěrku) a pak kladivem (10 kg perlík stačí) místo vedle místa udusat… Dosypat písek a do něj položit dlažbu…
Kdy se dává geotextilie
Geotextilie v zahradě SE UPLATNÍ PŘI JEJÍM ZAKLÁDÁNÍ, stavebních úpravách i pěstování rostlin. Používají se také při ozelenění střech. Pro zahradnické účely se používají především netkané plastové geotextilie z polypropylenu (PP), hustého polyetylenu (HDPE) nebo polyesteru (PES) a přírodních jutové a kokosové sítě.
Proč se dává geotextilie
Geotextilie pomáhají chránit půdu proti splavování a vyplachování živin a malých částic. Pomáhají tak při zpevňování namáhaných svahů nebo při přehrazení různých druhů zeminy. Příkladem může být oddělování zemědělské půdy od pouštního písku v subsaharské Africe.
Jak ohnout Roxory
Nejlépe je sehnat si starý železniční pražec, a naležato zakopat do země (na stojato se asi rozštípne) a tam přimontovat kousek příruby s navařenými špunty (jeden pro ohyb a jeden až dva pro záchyt reakce), nebo do předvrtaných děr zašroubovat původní železniční vruty a dlouhou trubku.
Jaký beton na základy plotu
Základový pas je nutné podsypat štěrkovým ložem mocnosti min. 200 mm a zpevnit armaturou. Pro základový pas využívejte beton minimálně třídy C16/20.
Jak hluboko betonovat
Betonování by mělo probíhat až do nezámrzné hloubky, jinak hrozí, že přes zimu promrzne zemina kolem betonu. Určitě jste již viděli různě vychýlené nebo nakloněné sloupky. Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe.
Jak dlouho si sedá zemina
Tím, že tlačí na zeminu pod sebou, v místě, kde je postavený, je zemina stlačována touto silou. Daná zemina se ovšem nestlačí v jednom okamžiku, ale stlačuje se postupně. Proto než si dům takzvaně „sedne“, trvá to i několik let.
Jak zhutnit podklad
Pro zhutnění zeminy a štěrků při stavbě silnic, chodníků nebo základů domu potřebujete kvalitní vibrační desky, případně i pěchy a válce. Tyto stroje slouží ke zvýšení únosnosti podloží, zamezují sesedání půdy, omezují propustnost vody, brání poškození mrazem a celkově zvyšují stabilitu podloží.
Jakou použít vibrační desku
Do běžné domácnosti si vystačíte s vibrační deskou v váhou od 65 – 100 kg o hutnící síle 20kN. Tyto stroje jsou vhodné pro hutnění štěrku, kamení i zeminy. Hutní do hloubky cca 0 centimetrů. Pro profesionály jsou vhodnější desky s váhou nad 100 kg a hutnící síle nad 20 kN, které hutní do hloubky až 50 cm.
Co pouzit místo geotextilie
Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.
Kam patří geotextilie
Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.
Jak dlouho vydrzi geotextilie
Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.
Jak vyrobit Armovaci koš
Skládá se ze čtyř prutů žebrové oceli o průměru zpravidla – ∅12 mm a třmínků ∅6 mm. Žebrová ocel na sebe vzájemně navazuje a musí být uložena podle stanovených pravidel. Třmínky slouží k držení správného tvaru výztužného koše. Na závěr armování se po celé ploše stropního systému ještě musí uložit kari sítě.
Jak ohnout ocel
Tenčí oceli se ohýbají zastudena, tlustší zatepla. Před ohýbáním ocel zahříváme na kovací teplotu. Ohýbáním lze vyrobit i poměrně složité součásti. Nářadí, které se používá při ručním ohýbání, je nejčastěji svěrák s různými vložkami a upínacími pomůckami, různé kleště, vratidla a některá speciální zařízení.