Co požírá papriky?

Co ožírá papriky

Papriky může napadnout i řada škůdců

Nejčastěji jde o mšice, ty rostliny nejen vysávají, ale mohou na ně přenést i různé virózy. Kvůli možnému výskytu mšice řešetlákové je vhodné použít například přípravek Mospilan 20 SP. Dalším škůdcem, který se projevuje jemnými pavučinkami, jsou svilušky.
Archiv

Co dělat s paprikami

Papriky jsou v kuchyni svolné téměř k jakékoli úpravě – dají se grilovat a konfitovat, spálit a nakládat, marinovat, odšťavnit i sušit.

Proč se kroutí listy u paprik

Nedostatek Vápníku (Ca)

Po přesazení do většího média kroucení listů paprik ustane během týdne.

Co okusuje papriky ve skleníku

Skleníkové papriky bývají nejčastěji napadány mšicemi – sledujeme tedy pravidelně, zda se nám ve skleníku neobjevili mravenci, kteří právě mšice roznášejí.
Archiv

Co napada rajcata

Ani rajčatům se totiž nevyhýbají nemoci a obtíže.Plíseň na listech.Plíseň na plodech rajčat.Mšice na listech.Molice na listech.Suchá hniloba konců plodů – výživová porucha z nedostatku vápníku.Svilušky.Trásněnky.septorióza rajčat.

Jak se zbavit molice ve skleníku

Molice jsou vůči řadě insekticidů odolné. Ovšem biologická ochrana, jakou je parazitoidní vosička Encaria formosa, si s nimi snadno poradí. Ideální je její nasazení právě ve sklenících a fóliovnících. Z insekticidních přípravků se používají látky na bázi pyrethrinů, rotenonu, bifenthrinu, imidaclopridu.

Jak zmrazit papriky

Celé papriky určené na plnění důkladně omyjte, osušte, okolo stopky obřízněte a odstraňte veškeré žilky i se všemi semínky. Takto připravené papriky vložte do sáčku a ten opatrně umístěte do mrazáku. Rozmrazujte pomalu v lednici nebo při pokojové teplotě. Spotřebujte do tří měsíců.

Jak uchovat na zimu papriky

Skladování paprik vyžaduje sucho a relativně teplo

Kapie skladujte v chladném a suchém prostředí ideálně při teplotě 8 až 9°C při relativní vlhkosti 85 až 90%.

Jak dodat vápník Paprikám

Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné dodávat rostlinám vápník listovou aplikací ve snadno přijatelné formě. Tou je především chlorid vápenatý (0,5 %) nebo některá speciální hnojiva, která tuto formu vápníku obsahují. Důležité je preventivní použití, napadené plody již nevyléčíte a je dobré je otrhat.

Jak stříhat papriky

Při pěstování zeleninové papriky se doporučuje zaštípnout koncový vrchol. Rostlina se pak více rozkošatí a přinese bohatší úrodu. Pokud z rostlin koncový pupen odstraníme, můžeme počítat se sklizní až o 20% vyšší. Zaštípnutí provádíme když je paprika vysoká přibližně 30 cm.

Jak se zbavit housenek ve skleníku

Zakročit můžeme i chemicky, například přípravky Karate Zeon 5 CS, Decis AL okrasné rostliny, Decis AL ovoce a zelenina či netoxickým insekticidem Spintor. Z biopřípravků se používají postřiky na bázi olejů a vonných silic. Na některé zabírá též zkvašený kopřivový výluh.

Proč se mi kroutí listy u rajčat

Kroucení listů u rajčat

U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Co nemají rádi molice

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co zabírá na molice

Molice mají rády sucho a vysoké teploty. Ochrana proti molicím není snadná. Ošetření je třeba udělat již při prvním výskytu škůdce. K ošetření je možné použít přípravek Mospilan 20 SP nebo Proti mšicím a molicím (Mospilan).

Jak uchovat plněné papriky

Vhodné je připravené naplněné papriky naskládat vedle sebe na alobalovou misku, nejlépe po čtyřech kusech, a vsunout do sáčku. Po vytlačení vzduchu a uzavření dejte zamrazit. Postup při rozmrazování je následující plněné papriky vyklopte do kastrůlku a na malém plameni pod pokličkou rozmrazte a prohřejte.

Jak zamrazit rajcata a papriky

Rajčata a papriky můžeme jednoduše nakrájet a narovnat společně do mikrotenových sáčků, zagumičkovat a uložit do mrazničky. Cibuli mrazit nemusíme, ta vydrží bez mražení a nemusí zbytečně zabírat místo, navíc je levná proti vzácnější plodové zelenině.

Co dělat s Nedozrálými paprikami

Nedozrálé plody Nechte dozrát nebo zpracujte! S podzimem nacházíme na zahradě také množství plodů, které už nedozrají. Můžeme je buď zpracovat do čalamád nebo je nechat dozrát při pokojové teplotě doma.

Jak dodat Paprikam dusík

Už nyní lze tomu problému předcházet – a to hnojením hnojivy s vyšším obsahem vápníku. Jestli máte podezření, že dusíku máte v půdě opravdu hodně (rostliny jsou tmavě zelené a rostou bujně), doporučuje se vápenné hnojivo na to určené aplikovat i formou postřiku na listy rostliny.

Které rostliny nesnáší vápník

Druhy, citlivé na vápník, nesnášející kyselou půdu (celer, pažitka…), vápníme k předplodině. Luštěniny jsou náročné na vápník, snesou i čerstvé vápnění, ale lepším řešením je vápnění půdy na podzim. Plodová zelenina jako jsou např. rajčata a okurky, nesnáší čerstvé vápnění.

Proč Zaštipovat papriky

Velmi často se setkáte s překotným rašením výhonů od nejspodnějších částí rostliny papriky, pod prvními / nejstaršími listy a nebo dokonce od kořenové části. Všechny tyto nové výhony pečlivě zaštipujte, rostlina zde nebude ztrácet zbytečně energii a přesune ji do nejvyšších pater a to za velmi krátkou dobu.

Co proti mšicím ve skleníku

Na mšice a molice se používají žluté destičky, na třásněnky modré. Nejčastěji se využívají draví roztoči, parazitické vosičky napadající jen konkrétní druhy škůdců a na mšice využíváme také dravé slunéčko. Biologickou ochranu též pořídíme v podobě preparátů, které obsahují parazity škůdců.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Proč žloutnou sazenice rajčat

Pokud jsou kořeny rajčat neustále v kontaktu s vodou, může to způsobit hnilobu kořenů a vést ke žloutnutí listů. Vyplatí se proto přísun vody na čas omezit nebo, pokud je substrát cítit výrazně hnilobně, sazenici raději rovnou přesadit do nového a nezasaženého.

Proč mi nekvetou Rajčata

Nejznámějšími nemocemi rajčat jsou plíseň na listech a plíseň na plodech rajčat, dále suchá hniloba konců plodů (abiotická porucha způsobená nedostatkem vápníku), čerň rajčatová či septorióza rajčat. Plíseň na rajčatech je nejčastější z těchto nemocí.