Co potřebují orchideje?

Co potrebuji orchideje

Orchideje mají rády teplo, světlo a vzdušnou vlhkost. Podívejme se na to podrobněji. Denní teploty mezi 22 – 27 °C a v noci kolem 18°C jsou pro orchideje ideální. Krátkodobý výkyv teploty přežijí, ale dlouhodobě jim škodí, stejně jako letní polední horka.
Archiv

Čím zalévat orchidej aby kvetla

Pro správné zdraví vašich orchidejí je důležité dopřát jim měkkou vodu, nejlépe dešťovou. Dobrým zdrojem dešťové vody je i sníh, který můžete jednoduše nechat rozmrznou a následně s touto vodou (pokojové teploty) orchideje zalévat.

Jak zachránit umírající orchidej

Listy orchidejí se mohou začít vrásčit kvůli nepravidelnému zavlažování. V takovém případě byste měli květináč ponořit do nádoby s teplou vodou na 40–60 minut, ale tak, aby se voda nedostala do kontaktu s paždím listů. Je důležité zajistit orchideji dobré osvětlení. Zlepšením fotosyntézy můžete rychle obnovit květinu.

Jak se starat o orchideje doma

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.
Archiv

Jak moc zalévat orchidej

Druhy orchidejí, které jsou tolerantní k suchu, což je např. cattleya, potřebují vodu zhruba jednou týdně. Ostatním druhům dodejte zálivku jednou za čtyři až pět dnů. Pro všechny orchideje platí, že musejí být vyschlé, abyste je mohli znovu zalít.

Na jakou stranu dát orchideje

Ideální místo je co nejblíže u okna s orientací na západ či východ, kde není nadměrné slunce nebo stín. Na okenní parapet orchidej umísťujeme v zimě, ale jen tehdy, pokud jí nehrozí průvan. V létě ji chráníme před přímým sluncem, na které reagují listy tím, že mění barvu do červena.

Jak a čím hnojit orchideje

Klasické droždí je jednou z nejoblíbenějších surovin pro hnojení orchidejí. Prostřednictvím droždí se k Vaší pokojové rostlině dostanou ty správné živiny. Droždí obsahuje mnoho živin: vitamíny skupiny B, beta glukany, rostlinné hormony, draslík a hořčík.

Jak často koupat orchideje

Orchideje nikdy nezaléváme na list, v horku je dobré použít rosení a jednou za sedm až deset dní celý kořenový bal i s květináčkem ponoříme do vlažné vody, např. do kbelíku. Voda pro koupání rostlin nesmí být příliš teplá ani studená. Ideální je rozmezí 25 až 30 °C.

Jak obnovit orchideje

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Proč vadnou listy orchidejí

Listy jsou svraštělé, povadlé a začínají žloutnout. Příčinou takového stavu je téměř vždy nedostatek vody. Může to být následek přílišné zálivky, jež v krátké době způsobí poškození (uhnití) kořenů. Nemocné kořeny pak nedokážou vláhu dovést až do listů a rostlina vadne.

Kde stříhat orchideje

U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku. Pokud stonek nevykvete a začne schnout, seřízneme ho asi centimetr od báze rostliny.

Kde se nejlepe daří orchideje

Dáváme ji proto zpravidla k oknu, a to do místnosti, kde je teplota přes den přes 22° Celsia (nikdy ne nižší než 17°C) a v noci okolo 18°C. Orchideji se nejlépe daří na jižních, jihovýchodních a východních oknech. Západní strana je v létě příliš rozpálená a na severu zase v zimě chybí slunce.

Jak dlouho vydrží orchideje

Orchidej při správné péči může zdobit váš domov 4-6 týdnů. Jakmile si orchideje na dlouhých stoncích s mnoha květy přinesete domů, zkraťte jim stonky šikmým řezem o 1, maximálně o 2 cm. Kvůli možnosti lámání stonků doporučujeme vybrat vysokou vázu, do které nalejte teplou vodu.

Jak dlouho se namáčí orchideje

Nachystejte si větší nádobu, do které dáte květináč s orchidejí. Nalijte do ní vlažnou vodu. Když do nádoby orchidej umístíte, voda by měla sahat až po okraj květináče. Nechte ji tam zhruba dvacet minut.

Jak často hnojit orchideje

Přihnojujte hnojivem na orchideje podle návodu. Podle druhu jednou za 14 dní v létě a v zimě jednou měsíčně i méně. Mezi hnojením musí být závlaha bez hnojiva.

Jak oživit starou orchidej

Jak zachránit orchidej, když začala chřadnoutZkontrolujte kořeny. V prvé řadě vyndejte květinu z květináče.Odstraňte některé listy. Pokud vaší orchideji uhnívají kořeny, odstraňte spodní listy.Orchidej položte do vody.Orchidej přesaďte.Orchidej pravidelně roste.

Jak oživit uschlou orchidej

Místa řezů posypte dřevěným uhlím, což pomůže rostlině v regeneraci. Suchou rostlinu přeneste do květináče a příliš ji nepřelévejte. Rostliny pravidelně zaléváme tak, jak jsme zvyklí (namočením v kbelíku s vodou na dobu asi 30 minut, každých 7 až 10 dní).

Čím čistit listy orchideje

Na čištění listů použijte banánovou slupku

Použít ale můžete také pivo, ale dejte pozor, aby již bylo bez bublinek. Pivo můžete také nalít do rozprašovače, lépe se s ním bude pracovat. Vatový tampon můžete namočit také do obyčejného mléka, což se hodí hlavně pro orchideje.

Kdy Zastrihnout orchidej

Po odkvětu

Odkvetlý stonek je potřeba seříznout. U většiny orchidejí se stonek odstřihne na bázi rostliny. Orchideje Phalaenopsis jsou schopné na stejném stonku vykvést ještě jednou. Po odkvětu stonek zařízneme k prvnímu širšímu očku od konce květního stonku.

Jak dlouho vydrží květy orchideje

Květenství a zalévání orchidejí

Doba kvetení obvykle trvá čtyři měsíce. V případě, že rostlina získá potřebné podmínky, může se tato doba prodloužit o několik týdnů. Doba květu u velkých rostlin může dokonce trvat až devět měsíců! Vše záleží jen na velikosti, odrůdě a péči, kterou rostlině poskytnete.

Kdy a jak hnojit orchideje

Stačí, když s hnojením opět začnete na jaře, kdy rostliny obnovují růst a také v období, kdy zakládají květy. Některé druhy jako Dendrobium či Cattleya mají navíc v zimě klidový režim, proto se teď nehnojí vůbec. Hnojit byste neměli ani orchideje, jež celoročně dostávají zálivku z odstáté městské vody.

Čím přihnojovat orchideje

Orchideje budeme hnojit tekutým hnojivem, které můžeme použít jak v běžné zálivce, tak formou postřiku na listy. Pro tento účel osobně používám Hnojivo pro orchideje, které kromě vlastních živin obsahuje ještě různé pomocné látky, jako například výtažky z hnědých řas, či některé aminokyseliny.

Co se vzdušnými kořeny orchidejí

Orchidej vyjměte z květináče, očistěte od všeho substrátu a ostříhejte jen ty špatné (duté a shnilé) kořeny, jež byly uvnitř květináče. Vzdušné kořeny vypadají velmi zdravě – ponechte je u rostliny. Pak její kořenovou část zhruba na hodinu ponořte do vlažné vody.

Proč mi usychá orchidej

Došlo s největší pravděpodobností k přemokření substrátu, kořeny z velké části uhnily a rostlina má nyní nedostatek kořenů k tomu, aby dokázaly rostlinku vyživit. Ta postupně usychá, listy se smršťují, pokud měla rostlina nasazeno na květ poupata opadávají, již rozvité květy usychají.

Proč má orchidej lepkavé listy

Lepkavé kapičky na spodní straně listů většinou ohlašují nepřítele – sladkou látku (tzv. medovici) totiž vylučuje savý hmyz, který naši rostlinku přepadl. Jedná se většinou o štítenky či červce, ale i o další nezvané hosty. Nezbývá nám tedy, než květinu ošetřit.