Co potřebuje tlustice?

Jak se přesazuje tlustice

Přesazujeme podle potřeby, starší rostliny už nemusíme, maximálně odebereme část vrchní zeminy a doplníme novou. Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku.
Archiv

Jak zakořenit tlustici

Množíme si tlustice

Řízky nám ochotně zakoření na plném slunci a při teplotě 15 až 20 °C. Při přesazování se pak nepoužívá výživný substrát. Rostliny by v něm rostly mohutně a ztrácely by svůj přirozený charakter. Při pohlavním rozmnožování vyséváme drobná semínka do vlhkého písku ještě před otevřením tobolky.
Archiv

Jak zachránit tlustici

Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.

Jak rychle roste tlustice

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán. Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!)
Archiv

Kdy se stříhá tlustice

U sukulentů je nejvýhodnější radikální řez provádět na počátku nebo uprostřed naší zimy. Má to několik výhod. Rostlinám nevadí nedostatek světla, protože vývoj nových výhonů určitou dobu trvá, a než trochu povyrostou, je tu jaro a slunečných dní začíná přibývat.

Jak omladit tlustici

– Starší rostliny (např. tlustice) jsou náchylné k vyholování v dolní části kmene. – U rostlin jako Bowiea, které během období klidu zatahují, se zastřihávají uschlé výhony. – Také u převislých sukulentů dosáhneme lepšího větvení, pokud výhony cíleně zkrátíme.

Kdy dát ven tlustici

Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče. Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat.

Jak ozivit tlustici

Zalévat tlustice opravdu nemusíte často, jsou to v podstatě kaktusy. Jejich nafouklé lístky slouží jako zásobárna vody, takže jim vůbec nevadí, když jim hlína dokonce úplně vyschne. Zalévat tedy stačí jednou za čas (například jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc) a spíše menším množstvím vody.

Jak vysušit Přelitou kytku

V tom případě vyjměte rostlinu z pěstební nádoby, odstraňte co nejvíce substrátu (pozor na kořeny) a znovu ji zasaďte. Nejprve ji ale nechejte přes noc na místě bez průvanu a v teple. Květináč pořádně vydrhněte, případně vydezinfikujte a nechte vysušit.

Co léčí tlustice

Tlustice však dovede léčit také různé záněty (např. ledvin), strie, abscesy, popáleniny a zmírňuje artrózu kloubů. Pomáhá také při bolestech v krku, pomůže s drobnými ránami a oděrky a též s žaludečními vředy.

Na co je dobrá tlustice

Tlustice dokáže léčit i další neduhy – např. záněty, strie, abscesy, popáleniny, a dokonce zmírňuje artrózu kloubů. Na všechny tyto neduhy si připravte kašičku z 10-15 listů a přiložte ji na postižené míst. Potom jej zavažte a nechte působit, nejlépe vyměňte obvaz i se směsí po 2 až 3 hodinách.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Jak zachránit přelité muškáty

Přesuňte rostliny za teplem a světlem

Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.

Jak zachránit uhnilé kořeny

Shnilé kořeny jsou měkké, hnědé a nemohou přijímat živiny, proto se mnohdy stává, že i listy rostliny začnou žloutnout. Pokud jsou však kořeny jen z části shnilé, vysušte substrát, nahnilé kořeny ustřihněte a zasypte skořicí. Dalších 10 dnů rostlinu nezalévejte.

Jak zkrátit tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Proč tlustici opadávají listy

Tlustice vyžadují trochu zvláštní způsob pěstování než běžné pokojové rostliny, jsou však vhodné i pro nezkušené pěstitele. Potřebují dostatek světla, zalévat musíme jen opatrně (snesou dobře i delší období sucha). Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Čím zalévat muškáty

Zálivka na muškáty

Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Jak na přelité kytky

Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jak zachránit muškáty

Pomůže teplo a zálivka

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Jak na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.