Co potřebujeme na jádrovou omítku?

Jak dlouho schne jádrová omítka

Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Co potřebuji na omítku

Co budeme potřebovat při omítáníZednická lžíce. Při omítání slouží především k nahazování omítky na podklad.Vodováha. Nutná pro určení svislých a vodorovných rovin.Zednické hladítko.Zednická naběračka.Vědro.Zednická štětka.Míchadlo.Stahovací lať
Archiv

Jak silná omítka

Zbytečně silná vrstva omítky navíc může snáze praskat; jádrová omítka by měla být ideálně nanášena ve vrstvě 15-20 mm. V problematických místech, kde hrozí rozměrové pnutí (například spoj různých materiálů), zpevníme omítku perlinkou, tedy sklovláknitou mřížkou, která zabrání vzniku trhlin.

Jak opravit sádrovou omítku

Nouzová oprava sádrou nebývá vždy tak účinná, jak byste si přáli, ale existují materiály vhodné pro vyrovnávání a tmelení povrchu stěn. Pro místní vyrovnání podkladů můžete použít práškové, rychle tuhnoucí vnitřní vyrovnávací hmoty, které jsou vhodné na prohlubně až 50 mm či na plošné nerovnosti do 20 mm.

Jak dlouho zraje Sádrová omítka

2 měsíce (při dostatečné možnosti vysychání, např. léto) a 3 měsíce (při zhoršených podmínkách pro vysychání, např. vlhké počasí, vždy musí být zajištěno alespoň 60 dní, kdy nemrzne) a vlhkost pod 3% hmotnosti (měřeno karbidovou zkouškou CM-přístrojem).

Co se dává pod štuk

Při štukování nepodceňujte význam hloubkové penetrace, která má za úkol zpevnit podklad a sjednotit jeho savost. Na podklad ji nanášejte pomocí válečku nebo štětky. Penetrace je důležitá před štukováním starých i nových stěn s jádrovou omítkou. Pokud se chystáte štukovat i stropy, začněte s jejich penetrací.

Jak nahodit jádrovou omítku

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Čím se brousí omítka

Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou. Také v interiéru, když už není hrubá strukturovaná omítka na stěnách a stropě žádoucí, se nabízí obrousit omítku sanační frézkou, aby pak bylo možné na stěnách a stropě např. vytvořit hladký povrch.

Jakou zvolit zrnitost omítky

Pokud jde o estetiku, větší zrnitost dekorativní fasádní omítky (2,0 mm) dodává fasádě drsnější a rustikálnější vzhled, zatímco jemnější zrnitost (1,0 mm) dosahuje efektu obzvláště hladkého povrchu. Co se týče barevné palety, fasádní omítky lze tónovat v široké škále odstínů.

Jak se míchá jádrová omítka

Pro namíchání jádrové omítky svépomocí budete potřebovat hašené vápno, vodu, písek a příp. cement (pokud potřebujete vápenocementovou jádrovou omítku). Poměr lopat písku, vápna a cementu je přibližně 3:1:1 až 5:1:1, tedy 3–5 lopat písku na 1 lopatu vápna a 1 lopatu cementu.

Jak vyrovnat omítku

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Co na popraskanou omítku

Sádra je vhodná na opravu jemných trhlin a prasklin nebo menších děr. Akrylátový tmel má výhodu v tom, že většinou je již připravený k okamžitému použití. Koupíte ho v kartuších, plastových dózách nebo tubách s praktickým aplikátorem.

Jak dlouho se dělají omítky

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak dlouho nechat schnout štuk

Na rozdíl od jádrové omítky štuk schne a zraje velmi rychle. Do výmalby stropů i stěn se tak můžete zpravidla pustit už po 24 hodinách od štukování.

Jak dlouho zraje štuková omítka

Tato teplota se musí udržovat po celou dobu prací včetně mimopracovních dnů a během následného zrání štukové omítky po minim. 2 týdny. Na ojíněný podklad se štuková vrstva nanášet nesmí.

Jak natáhnout omítku

Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Jak dlouho vysychá omítka

Při ideálních podmínkách jde zhruba o deset dní. Naopak, při velmi špatných podmínkách můžou omítky schnout i dva měsíce.

Jak nejrychleji oškrábat omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.

Jak se zbavit omítky

Jak odstranit omítku

Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jakou barvu na omítku

Obecně se doporučuje používat fasádní nátěry u minerálních, silikonových a silikátových omítek s hodnotami do 30 a do 25 u omítek z umělých pryskyřic. Chcete-li na fasádě použít tmavší odstíny, které tyto hodnoty překračují, využijte je pouze jako dekorační prvek.

Čím srovnat zeď

Jak jinak můžeme zdi vyrovnat

Můžeme použít klasické obkladačky nebo celé panely, které na plochu zdí připevníme. Elegantní řešení, ale spíš jenom pro optické vyrovnání, jsou plastické tapety nebo plastické barvy na zdi. Plasticita může být přímo hmatatelná nebo jenom optická.

Jak namíchat vápennou omítku

Míchá se zpravidla v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. V každém případě by mělo být ve směsi dostatek pojiva, aby se směs dobře zpracovávala. Příliš vysoký podíl vápna však kvalitu omítky nezlepšuje, naopak sníží její pevnost a způsobuje po vyzrání vznik jemné sítě vlasových trhlin v omítce.

Čím zpevnit starou omítku

Na opravu omítky použijte omítkový nebo sádrový tmel. Omítkový má tu výhodu, že je ihned k použití. Nanášíte ho do vrstvy 3 mm. Sádrový tmel musíte rozmíchat s vodou, ale můžete ho nanášet do vrstvy až 5 cm.

Co použít místo štuku

Když už jsou stěny hodně opotřebované, před malováním je dobré jejich povrch srovnat. Místo tradičního štuku se dá použít moderní stěrka.