Co potřebuji pro želvu?

Jak chovat doma želvu

Do terária umístíme dostatečně velké a stabilní úkryty. Na místě pro vyhřívání by teplota přes den měla dosahovat až 40 °C, želva však musí mít rovněž možnost ochladit se na místě s teplotou kolem 20 °C. Do rohu umístíme velkou mělkou misku s vodou, želvy z ní nejen pijí, ale občas se v ní i vykoupou.

Čím krmit želvy

Doma předkládejte želvě co nejpestřejší výběr zeleniny a ovoce, trávu, listy, květy – nejvhodnější je pampeliška, jetel nebo vojtěška. Můžete občas zkusit i vařenou rýži, nejlépe neloupanou. Ovoce s vysokým obsahem cukrů raději omezte.

Co potřebuje želva v teráriu

Terárium má být shora alespoň z poloviny otevřeno, aby byla zajištěna výměna vzduchu. Může mít tedy podobu akvária s výškou asi 20- 25 cm , jehož nejméně 3 strany budou neprůhledné. Terárium může také tvořit dřevěná podlážka potažená linoleem a neprůhledná ohrádka ze dřeva ošetřeného proti vlhkosti.
Archiv

V čem chovat želvu

Nejběžněji se v domácím chovu používají terária. Můžou být celoskleněná s patřičným větráním, zakoupená v obchodě s chovatelskými potřebami, nebo vyrobená na míru z OSB desek. Důležitým faktorem je velikost plochy, jelikož želvy rády šmejdí a potřebují k tomu dostatečný prostor.
Archiv

Jakou si pořídit želvu

Pro začátečníky je vhodná želva zelenavá Testudo hermanni boetgeri, maximálně 25 cm velká, vetšinou 12 a 15 cm. Jsou velmi přizpůsobivé. Želva vroubená Testudo margianta může dorůstat až 40 cm, má pěkný tvar a zbarvení, během života tmavne, až zčerná.

Jak je rychlá želva

Želva je symbol pomalého zvířete, to však platí jen pro suchozemské druhy. Urazí průměrně 200- 500 m za hodinu. Naproti tomu mořské želvy jsou hbité-plavou rychlostí až 35 km/h .

Co nesmí jíst želva

Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.

Kdy dát vodní želvy domů

Nechejte želvu ve výběhu až do doby, kdy denní teploty klesnou trvale pod 20 °C. To bývá většinou v 1. polovině října. Pokud bude předpověď hlásit noční mrazíky, zavřete ji do domečku, nebo ji na noc přemístěte do chladného místa v domě.

Proč se želvy zahrabávají

Suchozemské želvy proto s vodou velmi dobře hospodaří – většinu jí získávají z potravy. Za suchého a teplého počasí se zahrabávají do substrátu alespoň tak, aby měkké části těla byly co nejvíce ve vlhku pod povrchem půdy.

Jak dlouho žije želva domácí

Jak dlouho želvy žijí a jakou péči potřebují Pokud uvažujete o pořízení želvy jako domácího mazlíčka, měli byste si uvědomit, že menší želvy mohou žít až 70 let a středně velké až 120 let.

Jak si hrát s želvou

Všechny želvičky lozí po čtyřech nebo klečí na zemi (nesmí ležet!) a lovci se je snaží převrátit na záda. Převrácená želva se stává lovcem. Kdo zbyde nakonec, vyhrál. U nás tato hra je velmi oblíbena a vetšinou se to zvrhne v takovou melu a vyhraje nejaký silný kluk.

Co je kloaka u želvy

Ano, je to kloaka čili vývod pohlavního, trávicího a vylučovacího ústrojí. Technicky vzato se jedná o pozadí, které želvy dokážou používat i takto nečekaným způsobem. Ovšem ani takovéto vychytávky přírody nemají neomezenou působnost.

Jak dýchá želva pod vodou

Stejně jako všichni obratlovci, kteří opět zamířili do vody, se ani želvy nevzdaly dýchání vzdušného kyslíku, ale některé přesto došly dál než velryby: vodní želvy získávají další kyslík z vody pomocí takzvaných análních vaků, hustě protkaných krevními cévami.

Jak želva pije

Přebytečnou vodu zadržují v análním vaku, z nějž ji čerpají v období opravdového nedostatku. Anální vak pak vyprazdňují nejčastěji za silnějšího deště, při páření nebo na svoji obranu. V případě žízně želvy ve volné přírodě buď v dešti chytají jednotlivé kapky do otevřené tlamy nebo vyhledávají louže, ze kterých pijí.

Jak uspat želvu

Želví zimní sídlo může být plastový box vysypaný vlhkou lesní hrabankou, hlínou s pískem nebo kokosovým vláknem. Shora bedýnku přikryjeme látkou a jemným pletivem tak, aby se dovnitř nedostalo denní světlo a nebezpeční hlodavci. Bedýnku umístíme do vlhkých prostor se stálou teplotou 2-6°C.

Jak poznat že je želva spokojená

Pokud je želva pod lampičkou, pak se tímto pohybem nahřívá. Zdvihá se totiž co nejblíže ke světlu, aby se mohla hezky prohřát. Pokud se želva projevuje tímto způsobem, je naprosto spokojená a cítí se v bezpečí.

Co znamená když želva píská

Pravděpodobně má něco v nosních dírkách. Zkuste ho vykoupat a popřípadě vyčistit nosní dírky. Nejlépe tupou stranou větší jehly na šití.

Jak je chytrá želva

Želvy nemají hipokampus, který je zodpovědný za krátkodobé uchovávání informací a prostorové vnímání, takže jejich schopnost učit se nové věci je takovou malou neznámou. Mají však dobré barevné vidění a jídlo je pro ně skvělou motivací, což se hodí ke studiu jejich chování.

Jaká je nejstarší želva

Želva Harriet (cca 1830 – 23. června 2006) byla samice želvy sloní (Geochelone nigra), podle Guinnessovy knihy rekordů nejstarší želva světa. Z historických dokumentů se zdá být pravděpodobné, že Harriet v roce 1835 sebral jako pětileté mládě na Galapágách vědec Charles Darwin v rámci svého výzkumu evoluce.

Jak slyší želvy

Sluch:Ušní boltec chybí. Bubínek leží,často jako viditelný kruhový terčík,někdy ale také zakrytý šupinami,za očima po stranách hlavy. Želvy lépe rozeznávají hlubší tony. Registrují také chvění půdy(kroky,spadlý kámen),a to tak,že se chvění přes nohy a krunýř přenáší do vnitřního ucha.

Jak často se krmí želva

Živočišná strava se nemusí podávat každý den, pokud nechováte malé želvy mladší než 1 rok. Dospělé želvy by měly být krmeny živočišnou potravou přibližně dvakrát týdně a mladá zvířata každé dva dny.

Jak poznat že je želva mrtvá

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.

Kdy se probouzí želva

Je potřeba želvu probudit ze zimního spánku, do kterého upadla obvykle již na podzim, kdy začaly klesat venkovní teploty. S probouzením želvy byste měli začít bezprostředně poté, kdy se objeví první jarní paprsky, tedy přibližně začátkem března.

Jak uklidnit želvu

Pokud želvu koupete, vkládejte ji do vody velice pomalu. Buďte celou dobu její koupele poblíž, aby na vás viděla. Pomůže jí to se ve vodě uvolnit a uklidnit.

Jak poznam že želva umira

Postup jak to zjistit je následující – vezmeme želvu do svislé polohy hlavou nahoru a systematicky ji překlápíme střídavě doprava a doleva ve smyslu kyvadla. Pokud hlava želvě blimbá uvolněně a kopíruje pohyb ze strany na stranu, jde pravděpodobně opět o uhynulou želvu nebo jedince těsně před úhynem.