Co pripravit na Stedry den?

Co dělat na Štědrý den

15 tipů, kam se s dětmi nebo sami vypravit na Štědrý denNa Štědrý den do zoo.Vánoce v tropickém ráji Botanické zahrady hlavního města Prahy.Štědrý den na Chvalském zámku.Vánoční prohlídky broumovského kláštera.Za krásou mechanického betlému.Vánoční strom na hladině Borské přehrady v Plzni.
Archiv

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.

Co jí Slovaci na Štědrý den

Na Štědrý den se na Slovensku nejí rybí polévka, ale kapustnica, což je něco jako naše zelňačka. Na stole jsou také opékance či bobalky, což jsou bochánky velikosti ořechů pečené z kynutého těsta, které se jedí spařené a posypané mákem. Podstatná součást menu jsou oplatky, které se jí s medem a česnekem.

Co patří na Stedrovecerny stůl

Pro štědrý večer se například hodí jako dekorace stolu svícny, lesní zeleň, jmelí, drobné vánoční ozdoby a perníčky, symboly štěstí.

Kam za teplem na Vánoce

Co se dozvíteEgypt: výhodné vánoční all inclusive lenošení už za 4 hodiny.Kanárské ostrovy: vánoční trhy a betlémy v teple.Kapverdy: pohodové Vánoce u Atlantiku.Emiráty: Vánoce ve světě divů a zázrakůZanzibar: nejexotičtější Vánoce vašeho života.Dominikánská republika: nejhezčí pláže a karibské drinky.

Kam na výlet mezi svátky

10 tipů na výlety mezi svátky. Kam vyrazitZimní prohlídky hradu Kašperk.Kláštery v Českém KrumlověRozsáhlý soubor klášterních budov v Českém Krumlově slavnostně otevřel své brány veřejnosti druhou prosincovou sobotu.Muzeum Karla Zemana v Praze.Vánoční atmosféra na Pražském hradu.Zámek a hrad Horšovský Týn.Zoo Praha.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Obecně křesťanství říká, že člověk se má postit, aby činil pokání za hříchy a učil se je přemáhat. Na druhou stranu Štědrý den je dnem radosti a primárně tedy není určen k pokání. Svůj význam však půst má. Lidé v tento vzácný den povznášejí svého ducha, k čemuž jim pomůže i střídmost a odříkání věcí pozemských.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Jaké jsou tradice na Slovensku

Polévání žen vodou, pomlázka a bramborový salát na stole. To jsou tradice, bez kterých si Velikonoční pondělí dokáže představit málokterý Slovák. Ačkoli by se mohlo zdát, že se tradiční oslavy svátků jara od těch v Česku neliší, mají pro Slováky Velikonoce mnohem větší duchovní rozměr.

Kdo chodí na Vánoce na Slovensku

Až dnes v podvečer začne Ježíšek roznášet dárky, na Slovensku se do téhož pustí Ježiško a v Budapešti Jézuska. Přestože je jeho jméno jiné, jde stále o stejnou postavu.

Jak prostřít na Štědrý večer

Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.

Proč hospodyně nesmí vstávat od štědrovečerního stolu

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Kde u moře je v prosinci teplo

TOP města (8), kde se koupat v prosinci:#1 Cancun. Teplota moře: 26.6°C.#2 Bangkok. Teplota moře: 27.9°C.#3 Punta Cana. Teplota moře: 27.8°C.#4 Cozumel. Teplota moře: 26.6°C.#5 Bombaj. Teplota moře: 26.9°C.#6 Playa del Carmen. Teplota moře: 26.4°C.#7 Riviera Maya. Teplota moře: 26.4°C.#8 Tulum. Teplota moře: 26.4°C.

Kam v prosinci k moři levně

Kam v zimě k moři

Destinace Prosinec / Teplota moře Nejlevnější ubytování**
Kapverdy 25°C (příjemné koupání) 2.178 Kč
Kanárské ostrovy 21°C (příjemné koupání v některých oblastech) 3.756 Kč
Omán 26°C (ideální koupání v některých oblastech) 1.191 Kč
Srí Lanka 28°C (ideální koupání) 370 Kč

Kam jet před Vánoci

Relax na pláži místo svátečního shonu. Kam na Vánoce k mořiEgypt: výhodné vánoční all inclusive lenošení už za 4 hodiny.Kanárské ostrovy: vánoční trhy a betlémy v teple.Kapverdy: pohodové Vánoce u Atlantiku.Emiráty: Vánoce ve světě divů a zázrakůZanzibar: nejexotičtější Vánoce vašeho života.

Kde oslavit Vánoce

Žádný div, že obyvatelé exotických zemí sní o tom, aby jednou zažili krásu bílé zimy.Připravili jsme pro Vás seznam míst napříč celým světem pod sněhovou pokrývkou, kde oslavit Vánoce. Finsko. Vesnice Shirakawa-go, Japonsko.Francouzské Alpy. Laponsko. Tyrolsko, Rakousko.Itálie. Chamonix-Mont-Blanc, Francie. Naantali, Finsko.

Kdy končí půst na Štědrý den

Půst je zdrženlivost v oblasti stravování, člověk by měl svůj jídelníček omezit na co nejvíce skromné pokrmy. Každý půst včetně toho vánočního je nábožensky motivovaný. Adventní půst začíná každoročně se začátkem adventu a končí 24. prosince v čas večeře.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Co se nejí o půstu

Křesťanský půst ale neznamená úplné zřeknutí se jídla. V postní době se nejí maso, nepije alkohol a v určité dny se věřící katolíci omezují na příjem jediného jídla denně.

Čím je Slovensko zajímavé

Zajímavá místa a památky na SlovenskuVysoké Tatry (High Tatras)Slovenský ráj (Slovak Paradise National Park)Demänovské jeskyně (Demänovská Caves)Bojnický zámek (Bojnice Castle)Spišský hrad (Spiš Castle)Havránok.Hodinová věž v Banské Bystrici (Banska Bystrica Clock tower)Co navštívit v hlavním městě Bratislavě

Kdo nosí dětem dárky v Norsku

Nejčastěji ve světě naděluje Santa Claus, v takovém Norsku dárečky nosí koza krále Olafa II. Ta rozdává dárky i zlobivým dětem.

Kdo nosí dětem dárky v Polsku

Dárky v Polsku nosí na většině území sv. Mikuláš, v nejjižnější části Polska Ježíšek a v Kašubsku hvězdička. Vánoce v Polsku se nazývají Boże Narodzenie (Boží narození).

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Také se hodí použít červené, případně zelené ubrousky a prostírání. Přírodní styl umocníte pomocí nepostradatelných větviček z jehličnanů a snítek jmelí v kombinaci se šiškami. Ubrousky můžete zvolit plátěné v přírodním odstínu nebo s lesními motivy.

Jak vyzdobit vánoční stůl

Zvlášť oblíbené jsou přírodní dekorace a výzdoba v boho stylu. Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak nejen štědrovečerní tabuli vyzdobit živými květinami, věnci, svícny, partery, hvězdami, miniaturními stromečky či dekorovanými březovými polínky. Svou roli ve výzdobě hrají i ubrousky a ubrusy ve tvaru běhounů.

Kdy se jí Stedrovecerni večeře

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce.