Co proti mandelince?

Co funguje na mandelinky

Mezi brambory vysejte kopr nebo měsíček lékařský, mandelinky je nesnášejí. Stejně tak trvalky, jako je šalvěj, křen nebo řebříček, je spolehlivě odpudí. Ještě před výsadbou brambor můžete pole posypat draselnou solí. Zlikvidujete tak larvy, které přezimovaly vpůdě.
Archiv

Jak bojovat proti mandelince

Svá políčka a záhony zakrývejte fólií tak, aby se k nim brouci nedostali. Mezi brambory můžete zasadit měsíček lékařský nebo kopr, které mandelinky nesnáší. Než brambory vysadíte, posypejte políčko či záhon draselnou solí, který zlikviduje larvy, které přes zimu přezimovali v půdě.
Archiv

Kdy aplikovat postrik proti mandelince

1) Obecně je vhodné provádět aplikaci v brzkých ranních hodinách, kdy je ještě poměrně chladno (teploty nad 22 stupňů a přímé slunce účinnost přípravku výrazně snižují). Největší efekt pak mají přípravky zpravidla, když jsou mandelinky ještě ve fázi larev.
Archiv

Jak dlouho žije mandelinka

Mandelinka je vyhlášený škůdce brambor

Toto poměrně atraktivní zbarvení jí díky turistům, kteří si ji vozili domů, pomohlo v jejím invazním úspěchu. Samice je dlouhá okolo 12 mm, široká 8 mm, samec o trochu méně. V průměru žije jeden brouk 150 dní, ale jsou jedinci, kteří i díky přezimování dokáží tento věk protáhnout.

Co proti mandelince Matove

Nejlepší ochranou před mandelinkou mátovou je pravidelně, i několikrát denně, prohlížet rostliny a brouky a larvy sbírat. Když budete důslední, máte za pár dní pokoj. Napadenou mátu seřízněte. Během pár dnů opět obrazí mladými lístky.

Jak přezimují mandelinky

Mandelinka přezimuje ve stádiu dospělců v půdě a objevuje se záhy po vzejití bramboru. Po přibližně dvou týdnech úživného žíru dochází k páření a následně ke kladení vajíček po skupinách na spodní stranu listů. Jedna samička přitom klade maximálně 600 vajíček po částech na několik rostlin.

Jak skodi mandelinka

Škodlivost. Škodlivost mandelinky bramborové spočívá především v žíru listů a případně stonků (obr. 4). V období, kdy již nemá dostatek „zelené potravy“ se často přesouvá i na hlízy, a to nejenom na ty, které vyčnívají ze země, ale i na hlízy těsně pod povrchem půdy (obr.

Jaký postřik proti mandelince bramborové

V současné době je u nás registrován proti mandelince bramborové pouze jeden botanický přípravek na bázi výtažku ze semen rostliny Azadirachta indica. Je povolen i pro ekologické pěstování brambor. Přípravek mandelinku bramborovou přímo nehubí, ale zastavuje žír brouků a larev.

Jak sbírat mandelinky

Pokud máte malé políčko, mandelinky vysbírejte

Když máte brambory jen na malém políčku, mohli byste to zvládnout. Larvy i dospělé brouky dáte do skleničky. Když objevíte list s vajíčky, tak ho odtrhněte celý. Mandelinky nechte v uzavřené skleničce zahynout.

Co zere mátu

Máta peprná

Blahodárně působí i na ovocné stromy, zejména jabloně, hrušně a broskvoně. Takže vysaďte si mátu v blízkosti rostlin, které trpí napadením mšicemi. Výluh z máty funguje jako přírodní odpuzovač proti mšicím i dřepčíkům.

Jak se zbavit mandelinky mátové

Zbavíte se jí díky přípravku Sanium Ultra. Mandelinka mátová je brouk, který se za suchého počasí velmi rychle množí. Vajíčka mandelinky najdete na spodní straně listů, a pokud je včas nezlikvidujete, za pár dní se z nich vylíhnou larvy, které se během čtyř až šesti týdnů zakuklí.

Jak Prezimuje mandelinka

Mandelinka bramborová přezimuje v půdě v hloubce do 50 cm jako dospělec. Úspěšnost přezimování záleží nejvíce na dostatku a kvalitě potravy v závěru vegetace, a také na průběhu zimy. Dospělci dobře přezimují v zimách chladnějších se stálým počasím.

Jak se zbavit škůdců na bylinkách

Je vhodné použít přírodní insekticid (například BIOOL), který nemá žádnou ochrannou lhůtu a bylinky se dají konzumovat ihned po postřiku. BIOOL je biologický přípravek proti červcům, molicím, mšicím, puklicím, sviluškám a třásněnkám a lze ho použít také na zeleninu.

Co okusuje mátu

Škůdce máty – mandelinka mátová

Na mátě se ze škůdců nejčastěji objevuje mandelinka mátová. Jedná se o malého zelenomodře zbarveného brouka nebo larvu, kteří okusují listy. Tento brouk má dvě generace ročně.

Jak se zbavit molice bez chemie

Doma si můžete vyrobit postřik s pár kapkami “jaru” na nádobí nebo tekutého mýdla (použijte ekologické). 💡 Tip: Komerčním ekologickým postřikem je například Rock Effect (od Agro CS) nebo Spruzit (od Neudorff). Oba fungují i na mšice. 7️⃣ Dospělé molice se dají vysát malým vysavačem, takovým tím na drobky.

Jak odpudit mšice

Mezi nejznámější preparáty na hubení mšic patří Decis Flow, Mospilan, Talsar či Torant. Dostupné jsou i tyčinky do květináčů a na záhony. Chemické přípravky jsou většinou vysoce účinné, neprospívají ale přírodě a nejsou vhodné ani na ovocné stromy a další jedlé plodiny.

Jak se zbavit mandelinky na mátě

Jak se mandelinky mátové zbavit Jednou z možností je postřik. Můžete použít třeba organické pesticidy na bázi pyrethrinů. Ty jsou údajně „pravděpodobně nejbezpečnějším insekticidem pro použití na potravinářských rostlinách“.

Co nemají rádi molice

Například molice nemají rády rýmovník, levandule zase ochrání proti mšicím, lilík mochyňovitý proti molicím a aksamitníky čili afrikány proti háďátkům kořenovým a dalším hmyzím škůdcům. Vyzkoušejte i osvědčené domácí postřiky. Výluh z kopřiv pomůže při likvidaci mšic.

Co je proti Molici

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co vysadit proti mšicím

Proti mšicím skvěle zabírá také levandule, saturejka, lichořeřišnice či pažitka. Pod ovocné stromy je dobré vysadit fenykl. Vyzkoušený je také přípravek vzniklý louhováním a následným vařením dubového listí. Téměř univerzálním pomocníkem v boji proti savému a některým druhům žravého hmyzu je také výluh z vratiče.

Kdy provést postřik proti mšicím

Ideální termín pro postřik nastává až při teplotách nad 15 °C, v době když už jsou stromy narašené. Aplikovat postřik totiž můžete pouze do doby před rozkvetením. Jarní postřik účinkuje proti tzv. přezimujícím škůdcům, kam patří mšice, svilušky, mery, puklice, štítenky, píďalky apod.

Jaký postřik na mandelinku bramborovou

Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), její larvy i dospělci živý nadzemními částmi bramor a vysávají cévní systém. Z přírodních přípravků proti tomuto nepříjemnému škůdci doporučujeme přípravek Neem Azal T/S. Je vyrobený z výtažku z plodů a listů tropického stromu Azadiracha indica.

Co nesnáší molice

Ochrana před molicemi bez použití chemie

Dravý hmyz – slunéčko Delphastus pusillus je velmi účinný predátor v boji s molicemi. Slunéčko molice požírá a je velmi při chuti. Pokud slunéčko spojíme s tropickou vosičkou Encarsia formosa, získáme účinného protivníka proti molicím.

Co nemaji radí mšice

Přirozenými nepřáteli mšic jsou slunéčko sedmitečné a vosička. Neškodně vypadající beruška zvládne za měsíc zahubit i celou tisícovku mšic. Osvědčeným přípravkem je výluh z tabákových listů. 15 g jich namočíme na půl hodiny do 2 litrů teplé vody a postříkáme postižené rostliny.

Jak se zbavit mšic bez chemie

Proti mšicím je možné se bránit i bez chemie – ekologickými postřiky na ochranu rostlin. Použijte například Natura Rock Effect, který obsahuje pongamový olej z indického dubu. Můžete použít i osvědčený přípravek Biool, který je vyroben pouze z potravinářských surovin. Působí kontaktně na savé škůdce.