Co proti Sarce?

Jak se projevuje Šárka

Šarka se projevuje zejména okrouhlými defekty na pecce a na plodech – připomínají nerovnosti, kruhovité vklesliny, dužnina na místech deformací bývá načervenalá, žilnatá, nekrotická, nakyslá a je v některých případech jakoby „přirostlá“ k pecce. Plody jsou znatelně horší chuti a méně cukernaté, nevhodné ke konzumaci.

Co napadá švestky

Puchrovitost švestky (to samé jako kadeřavost a strupovitost) Puchrovitost švestky způsobuje houba Taphrina pruni, kterou účinně likviduje například fungicid Kuprikol 50. Puchrovitost švestky poznáte podle jakýchsi nádorů na ještě zelených plodech slivoní. Houba napadá švestky již ve fázi květu.
Archiv

Jak vypadá Šárka na švestce

Charakteristika choroby

Na listech meruněk se Šarka projevuje ve formě žlutozelených nebo světlezelený kreseb, proužků, prstenců nebo skvrn, které jsou nejvýraznější v první polovině vegetačního období.
Archiv

Jak vypadá Šárka

Šarka se projevuje skvrnami na listech a plody, které mají propadliny na slupce jako po neštovicích, předčasně opadávají a nejsou sladké, ani chutné. Šarku léčit nelze, vše proto závisí na prevenci. Ta spočívá především ve výsadbě tolerantních odrůd, které se s chorobou vyrovnají a stále obstojně plodí.

Jak se zbavit sarky

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center. Ideální je, pokud vysazujeme odrůdy, které nejsou k tomuto onemocnění náchylné.

Jak se říká Šárce

Odvozeniny a varianty

Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Co způsobuje Červivost švestek

Značné škody na ovoci ale působí různý hmyz, který je příčinou červivosti plodů. Původcem rané červivosti malých plůdků jabloní, hrušní a různých druhů slivoní jsou larvy pilatek.

Kdy ošetření švestek proti Červivosti

Ochrana: Doporučuje se provést alespoň jedno ošetření švestek v době rašení a jedno až další dvě těsně před tím, než stromy začnou kvést, a pak ihned po odkvětu.

Proč padají švestky

Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.

Jak na šarku

Proti šárce jakožto virovému onemocnění bohužel žádné účinné chemické látky neexistují. Nejdůležitější tedy je, vysazovat pouze zdravý sadbový materiál pocházející z prověřených školkařských center.

Jak rikat Šárka

Domácí podoby: Šárinka, Šárina, Šáruška.

Kdy slaví Šárka

Šárka je ženské křestní jméno. Podle českého kalendáře má svátek 30. června.

Jak se zbavit červů ve švestkách

Postříkejte všechny stromy několik dní po náletu, který zjistíte díky lepovým páskám (feromonové lapače CF). Mezi účinné postřiky patří insekticid Kalypso, Dimilin nebo třeba Insegar.

Čím ošetřit švestky

Jarní chemická ochrana slivoní

Doporučuje se fungicid Kuprikol 50, který se aplikuje ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10 g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody, což je množství pro jednu průměrně vzrostlou švestku.

Co se spadanými švestkami

Protože patogen choroby přežívá v opadaném listí, nejsnáze šíření rzi švestkové zabrání, když budeme pečlivě spadané listí shrabávat a pálit. Jako prevenci pak používáme fungicidní postřiky typu Abilis Ultra nebo Lynx. Další chorobou, která decimuje plody švestek, je monilióza, známá i na jabloních.

Co znamená jméno Šárka

Jméno Šárka bývá také dáváno do souvislosti s korsickými slovy "sar", "sarra", španělským "sierra" nebo albánským "sharane". Význam všech slov je "horský hřbet", "hora", "skála" nebo "návrší".

Co je to Petr

Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.

Co je to Adam

Adam je mužské jméno pocházející z hebrejštiny, kde termín אדם Ádám znamená „člověk“. Není to v pravém slova smyslu vlastní jméno, naopak ve svém původním významu je to obecné označení pro člověka. Toto slovo je příbuzné se slovem אדמה adamá znamenajícím „země“, „půda“.

Proč mám doma červy

Nejvíc mu chutnají sypké potraviny jako je mouka, cukr, káva, ořechy, ale i těstoviny a cornflaky. Larvy najdete v potravinách, mola uvidíte poletovat po bytě a housenky mohou být zakuklené také v rozích potravinových skříněk.

Kdy raší Švestka

Strom dorůstá výšky až 10 metrů, korunu má vejcovitou a bohatě rozvětvenou. Listy rostou střídavě, jsou až 10 cm dlouhé s jemně vroubenými okraji. Bílé až nazelenalé květy vyrůstají nejčastěji po dvou a objevují se ve stejnou dobu, kdy začínají rašit listy. Doba kvetení je od dubna do května.

Co upéct ze švestek

švestkyBramborové taštičky s povidly. Má oblíbená sladká jídla by vydala na další kuchařku (na nějakou menší).Švestkový koláčKoláč se švestkami a mákem.Nepečený tvarohový koláčBramborové knedlíky se švestkami.Mandlovo-švestková buchta.Švestkovo-malinové smoothie.Obrácený švestkový koláč

Co s přebytkem švestek

V kuchyni slivoně používáme do moučníků, omáček, výborné jsou v kombinaci s masem. Také z nich vyrábíme kompoty, povidla, džemy. Slívy a pološvestky jsou využívány spíše na přímý konzum, ze švestek jsou skvělá povidla, také je sušíme a nemůžeme zapomenout na výrobu slivovice.

Jak se říká Sarce

Domáckými variacemi jména jsou Šárina, Šárinka, Šárečka, Šáruška, Šáruš, Šárča, Šára apod. Jméno Šárka se vyskytuje i ve slovenštině.

Jak se říká Sare

Domácky se jméno užívá jako Sári, Sárča, Sárka, Sárina, Sárinka, Sáruš, Sáruška, Sáruše aj. Jméno Sára najdeme i ve slovenštině nebo v maďarštině.

Co to je David

Původ jména není jednoznačný, existuje několik teorií, které vysvětlují jeho vznik. Jedna z nich popisuje jméno David jako odvozeninu hebrejského slova "dód" s významem "miláček" nebo také "strýček". Jméno může pocházet také z asyrského slova "dádu", které se také překládá jako "milovaný, miláček".