Co prát na syntetiku?

Jak prát syntetiku

Nejlepší na praní polyesteru je program „syntetika“, který by měl být k dispozici na všech moderních pračkách. Teplotu volte podle štítku přímo na oblečení. Barevný perte na 30 ⁰C, bílý můžete i na 40 ⁰C. Pokud máte na oblečení velmi odolnou skvrnu, teplotu zvyšte, ale nikdy nepřekračujte 60 ⁰C!
Archiv

Jak prát syntetické prádlo

U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Archiv

Na jaký program prát oblečení

Program a teplota praní

Odlišný program volte pro ložní prádlo, věci na sport či oblečení pro denní nošení. Pro vlněné či jemné prádlo volte šetrný program praní v ruce. Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku.

Jak prát 100% bavlnu

100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.
Archiv

Jak se pere elastan

Prádlo z elastanu je potřeba prát v rozmezí 30 a 40 °C. Většinu oblečení s elastanem není třeba příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar. U látek s vyšším obsahem umělých vláken (polyester, polyamid) je vždy nutné nejprve vyzkoušet teplotu žehličky po rubu látky.

Co je syntetické prádlo

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.

Co použít místo prášku na praní

Zkuste použít obyčejný sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nebojte se toho a nalijte půl deci rovnou do bubnu pračky. Pokud nechcete plýtvat gelem nebo mýdlem, pak si připravte jednoduchý prací gel. Stačí v horké vodě rozmíchat vrchovatou lžíci nastrouhaného mýdla a sodu.

Jak udělat aby prádlo vonělo

Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.

Jak prát černobílé šaty

Černobílé prádlo je nejlepší prát s bílým prádlem a s práškem na bílé prádlo, jinak by bílé části brzy zašly. První praní ale pro jistotu proveďte ručně a zjistěte, jestli nebudou tmavé části pouštět barvu a neobarví vám zbytek obsahu bubnu.

Jak poznat kvalitu bavlny

Kvalitní bavlnu poznáte po hmatu

Cítíte jemnost, i když je materiál na první pohled spíše pevný, silný a tuhý Pokud ano, pak jste našli jehlu v kupce sena. Pakliže takový pocit z materiálu nemáte, pravděpodobně jste narazili na kousek, který je vyroben z kratších vláken a vysokou odolností se zrovna nepyšní.

Jak se pere fleece

Nejlepších výsledků dosáhnete při praní v teplé vodě se šetrným pracím prostředkem a bez použití aviváže. Flís výborně absorbuje vodu, proto doporučujeme nastavit intenzivnější máchání s přídavnou fází máchání, aby se důkladně odstranily veškeré zbytky pracího prostředku.

Jak prát 100% Viskozu

Praní viskózy a údržba

Prádlo a oblečení z viskózy lze prát v pračce, ale pouze na 30, max 40 stupňů a za použití jemného programu. Ždímejte rozhodně na nižší otáčky. Nesušte v sušičce, jinak snížíte životnost vláken. Mnohem lepší je sušit prádlo pověšené.

Co patří do syntetiky

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.

Co patří mezi Synteticka vlákna

Stručný přehled nejpoužívanějších umělých vláken vám pomůže se ve světě syntetických materiálů zorientovat.Akryl. Akryl připomíná texturou i na omak vlnu.Elastan. Elastan se i po extrémním natažení vrátí do původní délky a tvaru.Polyamid.Polyester.Polypropylen.

Jak vyrobit domácí prášek na praní

Návod na výrobu domácího pracího geluDo kbelíku nalijte 5 litrů vařící vody. Do vody vsypete najemno nastrouhané mýdlové vločky a pořádně promíchejte.Pak přilijte dalších 5 litrů horké vody. Za stálého míchání vsypete prací sodu.Směs nechte 24 hodin odstát.Po uplynutí 24 hodin můžete gel začít používat.

Jak prát s jedlou sodou a octem

Postup na čištění domácí pračkydo přihrádky na prací prášek nasypte 0,5 šálku prací sody.0,5 litru octa nalijte přímo do bubnu.na pračce navolte:vypněte možnost ždímánípračku spusťte naprázdno.pokud jste ji nikdy nečistili, celý proces zopakujte ještě jednou.

Proč mi nevoní prádlo aviváží

Používáte příliš pracího prášku

První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.

Jak provonět prádlo bez aviváže

Nečistoty se zanášejí i ve vnitřku pračky, ale do té se jen tak nedostanete. Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.

Jak se zbavit obarveného prádla

Stačí když přidáte 1 lžičku kypřícího prášku do bubnu pračky a prádlo vyperete běžným způsobem. Nastrouhejte do vody prací mýdlo, přidejte pár kapek manganistanu draselného. Směs spolu zamíchejte. Obarvené prádlo namočte do tohoto roztoku na 2 hodiny.

Jak prát černé

Perte na nižších teplotách

Černé prádlo je ideální prát nižších teplotách, tedy okolo 30 °C. Barvy totiž zesvětlují při praní na vyšších teplotách. V žádném případě nevyvařujte černé prádlo, ani kdyby se jednalo o bavlnu. Některé pračky mají dokonce přímo program na praní černého prádla.

Jak poznat 100% bavlnu

Bavlna, len, viskóza

Po vložení do plamene vzplane a hoří i po vytažení z plamene. Vůně kouře připomíná kouř dřeva a nebo papíru . Popel je jemný a šedý a zůstane ho jen malé množství.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Jak prát velkou deku

Deku perte samostatně bez dalšího prádla. Na pračce zvolte prací program pro ruční praní, jemné textilie nebo vlnu (podle složení vaší deky). Obzvlášť důležité je používat přípravky, které jsou určené na konkrétní typ vlákna. Například na vlněnou deku jsou to ty s obsahem lanolinu.

V čem prát funkční prádlo

Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny.

Co ušít z viskózy

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní …