Co pěstovat na balkoně ve stínu?

Co do truhlíků ve stínu

Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co pestovat na severní strane balkonu

Na severní stranu se hodí sezónně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. Absolutní klasikou je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná, begónie a dalších.

Co se dá pěstovat ve stínu

Obecně zejména stínomilné druhy, mezi něž patří například medvědí česnek, bohyška (hosta), udatna lesní nebo kavkazský špenát. V polostínu lze pěstovat také druhy jako cibule sečka, vytrvalý pórek, rebarbora či čechřice vonná.
Archiv

Co se dá pěstovat v květináči

Brokolice, květák, ale i zelí by trpěly nedostatkem místa, vody a hnojení. Ze době stále více populárních bylinek můžeme v nádobách úspěšně pěstovat např. tymián, koriandr, kopr, saturejka, rozmarýn, majoránku a především bazalky. K dostání je osivo i odrůdy bazalky Kompakt, určené speciálně pro pěstování v květináči.

Co zasadit do truhliku na balkon

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jaké rostliny do stínu

Další rostliny vhodné do stínu: Kontryhel měkký (Alchemilla mollis)Bergenie neboli badan (Bergenia spec.)Bohyška (Hosta spec.)Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)Zběhovec plazivý (Ajuga reptans)Čechrava (Astilbe spec.)Zvonek (Campanula spec.)Sasanky (Anemone)

Co pěstovat v truhlíku na balkoně

Mezi nejoblíbenější zeleninu patří rajčata, pak papriky (i ty pálivé), ale zkusit můžete i ředkvičky, hrášek, fazolky, mrkve, kedlubny či tykvovité rostliny. Zapomenout nesmíme ani na stále plodící či měsíční jahody.

Co do truhlíku na balkon

Vysaďte do nádob a truhlíků vřesy, vřesovce, macešky, chryzantémy nebo libavky s jejich mimořádně výraznými plody a doplňte je odolnými zelenými rostlinami, jako jsou břečťany, hebe nebo stříbrný starček. Rostliny do podzimních truhlíků můžete vysazovat i začátkem listopadu.

Která zelenina se dá pěstovat ve stínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.

Jaké rostliny se hodí do stínu

Mezi další trvalky, které krásně pokvetou ve stínu patří bergénie, brambořík, dlužicha, dymnivka, hluchavka, jarmanka, jaterník, konvalinka, mitrovnička, plicník, pomněnkovec, pupkovec, škornice, udatna, zběhovec.

Co zasadit v květnu na balkon

Zkuste i květiny. Zasaďte jiřiny, růže, srdcovky, sporýše nebo cínie. Do truhlíků pak nasaďte muškáty, pelargónie, begonie nebo poléhavý jasmín a v druhé půlce května je ukažte na balkoně. Pokud se vám v nedávných dnech líbil zlatý déšť, který kvetl doslova všude, není problém si jej zasadit i na vlastní zahrádku.

Co pestovat v květináči na balkoně

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak kombinovat Balkonovky

K balkónovkám můžete přidat i klasické pokojovky, jako je zelenec, zamiokulkas nebo africké kopřivy, jejichž listy hrají všemi barvami. Krásně truhlíky oživí a pobyt venku jim také udělá dobře.

Jaké Trvalky do stínu

Do stínu se obecně nejvíce hodí hajní druhy, které většinou rostou pod listnatými stromy. Patří sem například kokořík mnohokvětý, dymnivka žlutá nebo hluchavka pitulník.

Jaké bylinky do stínu

pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.

Kdy dát sazenice na balkon

S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem. Na teplomilnou zeleninu jako rajčata, lilky a papriky je ideální jižní balkon.

Jak pěstovat maliny na balkoně

Maliny balkon milují, protože na balkonu jsou chráněny proti silným větrům a tím nehrozí jejich poškození. Malina potřebuje slunce a vzduch, proto umístěte květináč na slunné nebo polo slunné místo (naší malině vyhovuje poloslunné místo nejvíce), kde bude rostlina dostávat alespoň 5 hodin denního slunečního svitu.

Jaké květiny dát na balkon

Jaké květiny na horký balkon

Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).

Jaké ovoce do stínů

Na slunce i do polostínu

Například maliny a ostružiny snesou i úpal. Borůvky, brusinky a klikva uvítají lehký polostín, v polostínu dobře poroste i rybíz.

Jaké bylinky do stínů

pažitka, oregano, anýz, majoránka, máta, petržel. Na výplň záhonu šalvěj, kopr, citrónový tymián, stříbrný citronový tymián, kerblík, mateřídouška. A na střed záhonu rozmarýn, kozlík, libeček, šalvěj. Tento samý postup můžeme použít i na výsev do truhlíku, či jiné nádoby určené na výsadbu bylinek.

Co pestovat v Kvetinaci na balkoně

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.

V čem pěstovat zeleninu na balkoně

Ideální je velký truhlík, do kterého se vejde minimálně 70 l zeminy. Takový rozměr zajistí dostatek prostoru pro kořeny a zároveň se nepřehřívá. Lze zde pak pěstovat i několik druhů zeleniny pohromadě. Pro pěstování zeleniny je dobré zvolit kvalitní substrát, který dokáže udržet velké množství vody.

Jak si zasadit hrášek na balkoně

Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.

Co do truhlíků v létě

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.