Co pěstovat s česnekem?

Co se může zasadit po česneku

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhony s česnekem se také doporučuje sázet jahody. Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr.

Co se nesmí sázet po česneku

Jakmile česnek sklidíte, můžete půdu využít třeba pro okurky (rané odrůdy), ředkvičky, pekingské zelí, salát, kedlubnu, kopr nebo bazalku. Naopak se nedoporučuje sázet po česneku brambory.
Archiv

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co sázet k cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Po jakých plodinách sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Jaké hnojivo na česnek

Česnek nemá rád chlór, proto je třeba vybírat hnojivo s jeho nízkým obsahem. Přednost mají hnojiva s draslíkem ve formě síranu draselného, jelikož síru potřebuje česnek pro tvorbu silic. Mezi kvalitní výrobky patří například Síran draselný Forestina.

Po jakých plodinách se může sázet česnek

Ideální je vytyčit mu záhon po bramborách nebo košťálovinách, nevadí ani jahody nebo rajčata. Naopak nevhodnými předplodinami jsou hrách a cibulová zelenina, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Co žere česnek

Choroby a škůdci česnekuBílá sklerociová hniloba. Původcem sklerociové hniloby je houba Sclerotium cepivorum.Drátovci.Fuzáriová hniloba.Háďátko zhoubnéHoubomilka česnekováChřestovníček cibulovýMěkkýši.Modrá hniloba.

Kterou zeleninu pěstovat společně

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn
kedluben celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jaké plodiny pěstovat spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Jak daleko od sebe sázet česnek

V teplejší půdě může česnek napadnout tzv. fuzariová hniloba. Platí, že čím sázíme dříve, tím hlouběji: v září a říjnu je vhodná hloubka kolem 8 cm, v prosinci stačí 4 cm. Vzdálenost mezi zasazenými stroužky by měla být asi 10–12 cm, rozestup řádků 25 až 30 cm.

Kdy nejpozději zasadit česnek

Termín výsadby

Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. Teplota půdy by v době výsadby měla trvale klesnout pod 9 °C. Je to především kvůli prevenci proti fuzáriu, které při této teplotě není v půdě aktivní.

Co potřebuje česnek

Pro česnek je ideální slunné stanoviště, kde proudí vzduch. Potřebuje teplo a vyživenou a dobře propustnou půdu. Důkladně ji zpracujte, aby byla jemná a kyprá. Chcete-li mít vlastní česnek po celý rok, vysaďte část sadby koncem podzimu a další koncem zimy.

Kdy a čím se hnojí česnek

Při přípravě půdy na podzim před výsadbou je podle stavu živin v půdě a dle předplodin možné aplikovat vícesložková hnojiva (NPK, Cererit apod.). Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.

Proč žloutnou listy u česneku

Žloutnutí a zasychání konečků natě u česneku je téměř vždy důsledkem nedostatku přijatelného dusíku v půdě.

Která zelenina se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co nesnáší brambory

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Jak přírodně hnojit rajčata

Draslík podporuje kvetení a tvorbu plodů, proto se poohlédněte po hnojivu NPK v poměru 5-10-10. Kromě základních prvků potřebují rajčata také dostatek mikroživin, hlavně hořčíku. Pokud rostliny trpí nedostatkem hořčíku, končí jejich růst zakrněním, protože tato živina pomáhá rostlinám správně vstřebávat dusík a fosfor.

Které rostliny se spolu nesnáší

Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.

Co nemají rády rajčata

Ideální místo pro venkovní rajčata

Rajčata mají ráda slunce a teplo. Rostliny rajčat nemají rády déšť, proto je ideální místo chráněné před deštěm ve skleníku, pod přístřeškem nebo pod okapem.

Co s čím sázet tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.