Co pěstovat v květináči?

Která zelenina se dá pěstovat v květináči

Mezi další zeleninu, kterou lze pěstovat na balkoně, patří:Celer.Mrkev.Salát.Špenát.Mangold.Brambory.Cibule.Ředkvičky.
Archiv

Co pestovat v květináči

Brokolice, květák, ale i zelí by trpěly nedostatkem místa, vody a hnojení. Ze době stále více populárních bylinek můžeme v nádobách úspěšně pěstovat např. tymián, koriandr, kopr, saturejka, rozmarýn, majoránku a především bazalky. K dostání je osivo i odrůdy bazalky Kompakt, určené speciálně pro pěstování v květináči.
Archiv

Co pěstovat ve velkém květináči

Mrazuvzdorné rostliny ve velkých květináčíchRuj vlasatáBylinky.Javor dlanitolistýHortenzie.Rododendrony.Zimostráz.Šeřík.Zakrslá borovice.
Archiv

Jaké rostliny do venkovních květináčů

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Co pestovat v Kvetinaci na balkoně

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.

Co pěstovat v truhlíku na balkoně

Ve stínu se ale dobře daří například medvědímu česneku, mangoldu a rukole. Úspěšné může být i pěstování květáku, fazolí, brokolice, hrášku, jehněčího salátu a řezaného salátu, pokud se slunce dostane na balkon brzy ráno nebo večer na dvě až tři hodiny. Mohou být přidány bylinky jako kopr, pažitka, máta a petržel.

Co zasadit do květináčů

Rostliny, které vám udělají v květináči radost v létě

Dekorativnímu venkovnímu květináči sluší voňavá levandule, vysadit do něj můžete také echinaceu, turecké karafiáty nebo okrasný česnek. Ve větších květináčích se bude dařit také keřům s nádhernými květy. Jde zejména o ibišek, rododendron nebo oleandr.

Čím vyplnit velký květináč

Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.

Co zasadit ven do květináče

Z trvalek okrasných květem vám do truhlíků doporučíme lomikámen, nižší druhy plamének (Phlox) a netřesky nebo krásnoočka (Coreopsisy). V nádobách vyniknou všechny druhy levandulí, třapatky (Echinacea nebo Rudbeckia) a také bergenie.

Jak kombinovat květiny do truhlíku

Výběr letniček a výsadba

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak pěstovat hrášek v květináči

Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.

Co zasadit v květnu na balkon

Zkuste i květiny. Zasaďte jiřiny, růže, srdcovky, sporýše nebo cínie. Do truhlíků pak nasaďte muškáty, pelargónie, begonie nebo poléhavý jasmín a v druhé půlce května je ukažte na balkoně. Pokud se vám v nedávných dnech líbil zlatý déšť, který kvetl doslova všude, není problém si jej zasadit i na vlastní zahrádku.

Jakou zeleninu do truhlíku

Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy.

Co vydrzi v květináči přes zimu

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jak osadit venkovní květináče

Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.

Jak pěstovat rododendron v květináči

Rododendrony je nutné po celé vegetační období minimálně jednou denně zalévat a udržovat půdu neustále vlhkou. Zaléváme pouze měkkou vodou bez obsahu vápníku, nejlépe vodou dešťovou a také mlžíme jejich listy. V zimě závlahu omezíme, avšak hlídáme, aby půda nevyschla, protože jemné kořínky by v půdě brzy uschnuly.

Co do truhlíků v květnu

V květnu si pak u nás lidé vyzvedávají truhlíky se vzrostlými, nejčastěji oblíbenými převislými muškáty nebo fuchsiemi, bohatě kvetoucími a obalenými poupaty. Po "zmrzlých" je jen posadí na svá okna, terasu nebo balkon," popisuje dále Lebišová.

Co je Drenaz v květináči

Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. K těmto účelům jsou používány nejrůznější materiály. Důležitá je jejich hrubá struktura a schopnost propouštět vodu.

Co se sází v květnu

Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.

Co zasadit k hrášku

Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatnými sousedy pro něj jsou fazole, brambory či rajčata. Dle doby výsevu probíhá sklizeň zhruba na přelomu června a července, při teplém a vlhkém počasí i dříve.

Co se dá síť v květnu

Papriky, okurky a rajčata právě teď uvítají zasazení do země, nebo eventuelně předsazení do květináčků doma a pak pozdější přesazení na záhonek. V květnu se hodí vysadit i cukety, výborná a vděčná je samozřejmě mrkev nebo ředkvičky, ale taky petržel a cibule.

Co dělat na zahradě v květnu

Nastává čas výsadby rajčat, paprik a lilků, setí oblíbených cuket, okurek a další zeleniny. Zahrada potřebuje péči, pletí, hnojení a závlahu, za což se ale bohatě odmění. Teplo svědčí také škůdcům, kteří ožívají a množí se – je třeba proti nim zakročit včas, pak se obejdete i bez chemických postřiků.