Co pít k rybě?

Co pít k lososu

Ideální vína k mořským rybám

Obecné pravidlo praví, že čím hutnější a tučnější ryba je, tím těžší a kulatější víno lze při podávání zvolit. K hutnému lososu se například výborně hodí aromatičtější vína jako je Děvín či polosladký Tramín červený. Chybu u výraznějších ryb neuděláte ani s osvěžujícím růžovým vínem.
Archiv

Co se pije k huse

Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.

Jaké víno se hodí k rybě

Jako vhodné se jeví například Veltlínské zelené nebo Rulandské bílé. Mělo by být suché, maximálně polosuché. Pokud připravíme kapra tzv. na modro, dušeného nebo třeba na víně, pak je vhodnější jemnější forma, například Ryzlink rýnský nebo Ryzlink vlašský, chybu neuděláme, když otevřeme láhev Neuburského.
Archiv

Jaké víno k uzené rybě

Nejčastěji volíme bílá vína typu Sauvignon, Chardonnay či Veltlínské zelené. K uzené rybě doporučujeme vybrat bílá vína pozdních sběrů jako je Veltlínské zelené. Pokud rybu vaříme, či dusíme, pak zvolme bílá kabinetní vína, jako je opět Veltlínské zelené.

Jaké víno k Tuňáku

Co třeba tuňák Ke steaku z tuňáka jsou moc dobré suché ryzlinky. Tuňák se často připravuje na syrovo, potřebuje k sobě víno, které ho nepřebije. Může to být třeba i růžové víno z Provence nebo ryzlink.

Co se hodí k uzenému lososu

Naprosto famózně chutná s těstovinami, zapečený s brambory, s koprovým dipem či hráškovou krémovou polévkou. Losos uzený teplým kouřem je pak skvělý do rizota se smetanou a vínem.

Proč se dává do husy jablko

Pro lepší a šťavnatější chuť obložíme husu ještě jablky, případně dalším ovocem, např. hruškami či švestkami. Pečeme s jablky velmi zvolna, abychom zabránili karamelizaci, případně ovoce přidáme až na posledních 20 minut pečení. Jakmile husa na hřbetě zezlátne, otočíme ji a pokračujeme v pečení asi 1,5 hodiny.

Proč se jí na Martina husa

Jedna pověst praví, že když měl být svatý Martin jmenován biskupem, z vrozené skromnosti se před touto poctou ukryl do husince. Místo toho, aby husy Martinovu skrýš bránily, zradily jej svým kejháním, a proto skončily na pekáči. Jiná legenda říká, že husy svojí hlučností neustále přerušovaly Martinovo kázání.

Co je to Pinot Gris

Pinot Gris (česky Rulandské šedé, italsky Pinot Grigio, hovorově též „Šedá Rulanda“) je starobylá bílá moštová francouzská odrůda, která je u nás velmi rozšířená. Vznikla pravděpodobně v Burgundsku, kde zmutovala z červeného Rulandského modrého (Pinot Noir).

Co je růžové víno

Růžové víno neboli rosé se vyrábí z odrůd modrých hroznů nejčastěji metodou krátkého naležení rozemletých hroznů (rmutu). Říká se, že růžové začíná svůj život jako červené víno, ale pak jej žije jako víno bílé.

Čím se řídíte při doporučení vhodného vína k pokrmů

Zjednodušeně se dá říct, že platí pravidlo k bílému masu bílé víno, k tmavému masu červené víno. Bílé víno v individuálním výběru podle úpravy jídla tedy podáváme např. k rybám, drůbeži, telecímu a světlým omáčkám, červené víno pak podáváme např. ke zvěřině, kachně, huse a chuťově výrazným tmavým omáčkám.

Jaká pomazánka se hodí k uzenému lososu

Uzeného lososa rozmixujeme s oloupanými vařenými vejci a dáme do misky. Přidáme pomazánkové máslo, osolíme, opepříme, dobře promícháme a pak dle potřeby přidáváme majolku či zakysanou smetanu do požadované konzistence. Pokud chceme mít pomazánku nadýchanou můžeme místo majolky vmíchat ušlehanou smetanu ke šlehání.

Jak dlouho vydrží uzený losos

Uzený losos může být uchováván neotevřený po dobu přibližně dvou týdnů po výrobě, pokud je uchováván v chladničce při teplotě čtyři až šest stupňů Celsia.

Jak dobře upéct husu

Naprosto klíčový je čas pečení.

Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.

Jak se dělá zelí k huse

Bílé zelí slij, slaninu nakrájej na nudličky, cibuli nasekej. Na pánvi orestuj slaninu spolu s cibulí, přidej slité zelí, sůl, pepř a drcený kmín a dus při střední teplotě doměkka, asi 15 minut. Podle potřeby podlij troškou vody. Na konci dochuť zelí cukrem a octem.

Co znamená Martin na bilem koni

Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Co jíst na svatého Martina

Nedílnou součástí svatomartinského menu je pečená husa, ke které neodmyslitelně patří dušené červené zelí spolu s bramborovými nebo kynutými knedlíky či lokšemi. Příprava husy není zrovna jednoduchá, ale s naším receptem na svatomartinskou husu to zvládnete skvěle!

Jak se vyslovuje Pinot Grigio

Vinaři používají spojení Pinot noir (pinó nuár), Pinot blanc (pinó blánk) nebo také Pinot gris (pinó grý).

Jak se pije růžové víno

Růžové víno se obvykle pije mladé ideálně z aktuálního nebo předešlého ročníku. Aby se růžové víno mohlo představit v plné kráse, mělo by být vychlazeno na teplotu od 8 do 12 stupňů. Růžové může být podáváno dokonce přímo na ledu či ve svůdných koktejlech.

Co znamená Klaret u vína

Názvem klaret nebo claret se smí označovat víno vyrobené z modrých odrůd révy vinné (viz. Státní odrůdová kniha) bez nakvášení rmutu. Znamená to buď lisováním celých hroznů nebo odtékáním samotoku ze rmutu. Termínem „klaret“ se smí označovat také růžové víno.

Jaké víno se hodí ke svíčkové

K tolik oblíbené svíčkové omáčce je vhodné vybírat z odrůd, jako je Chardonnay nebo Rulandské šedé. Ke koprové omáčce je pro změnu lepší sáhnout po aromatičtějších vínech, která budou hezky ladit, takové jsou například odrůdy Müller Thurgau a Sauvignon.

Jak se dělá Rybí pomazánka

Cibuli nakrájíme nadrobno. Rybičky dáme do mísy, přidáme cibuli, šťávu z čerstvého citronu (prozatím stačí pár kapek), pomazánkové máslo, sůl, pepř a rozmixujeme. Případně ještě dochutíme (sůl, pepř, citronová šťáva) a podle hustoty pomazánky můžeme přidat část odloženého oleje z rybiček. Mažeme na celozrnný chléb.

Jak se dělá lososová pomazánka

Uzeného lososa rozmixujeme s oloupanými vařenými vejci a dáme do misky. Přidáme pomazánkové máslo, osolíme, opepříme, dobře promícháme a pak dle potřeby přidáváme majolku či zakysanou smetanu do požadované konzistence. Pokud chceme mít pomazánku nadýchanou můžeme místo majolky vmíchat ušlehanou smetanu ke šlehání.

Jak se peče losos v troubě

1) Troubu předehřejte na 200 °C. 2) Každý filet lososa potřete jednou lžičkou medu, řádně opepřete, a pak na každý zatlačte čtvrtinu semínkového mixu. 3) Přendejte na pečicí plech a pečte asi 15 minut.

Jak se pozná zkažený losos

Pokud má ryba zašedlé žábry, zakalené oči nebo se nám zdá, že má bahnité maso, měli bychom se jejímu nákupu vyvarovat, radí šéfkuchař Ondřej Slanina.