Co pít k sushi?

Co se jí k sushi

Mezi základní ingredience podávané k sushi patří sójová omáčka, wasabi a nakládaný zázvor. Společně se sushi tak vytváří obraz japonské kuchyně.

Jaké víno se hodí k sushi

Nejlepší víno k sushi je víno bílé, které je stejně tak doporučovaným druhem pro ryby. Chutě zde dokonalé doladí ty nejoblíbenější odrůdy současného vinařského světa. Velmi doporučuji svěží a aromatický Sauvignon Blanc či úžasně chutné víno Chardonnay.
Archiv

Jak jíst sushi maki

Výhodou je, že je povoleno většinu sushi (zejména pak nigiri a maki) konzumovat rukama. Z tohoto důvodu je před jídlem podáván hostům ošibori. Sashimi – tedy samotné kousky ryb, bez hůlek nikdy nejezte. Sushi je připravováno jako jednohubka, neměli byste ho tedy překusovat, ale naopak sníst naráz celé.

Jak to chodí na Running sushi

Úplně jednoduše. Přijdete do restaurace, sednete si ke stolečku přímo vedle pásu a pak už je jenom na vás, co si z něj vyberete. Když se vám něco zalíbí, otevřete si dvířka a vezmete to, na co máte právě chuť, a pak to zbaštíte.

Co se dává jako priloha k sushi

Sushi se většinou podává se sojovou omáčkou a wasabi, což je pikantní křenová pasta a jako příloha se hodí bílá ředkev a marinovaný zázvor. Zázvor má plnit funkci neutralizace chutí mezi jednotlivými kousky.

Jak zdravě je sushi

Zdravé sushi

Sushi obsahuje zdraví prospěšné látky, například omega–3 mastné kyseliny. Rýže je zdrojem karbohydrátů a proteinů. Zázvor, stejně jako rýžový ocet, je přírodní antiseptikum, navíc přispívá k dobrému trávení. Řasa nori obsahuje řadu minerálů, je bohatá na vitaminy A, B1, B2, B6, C a niacin.

Co pijí Japonci

Mezi nejznámější alkoholický nápoj v Japonsku patří bezpochyby saké. Ochutnejte také vynikající piva Sapporo a Asahi nebo whisky značky Suntory a Nikka. Velmi oblíbené jsou nealko nápoje Calpis Water a Pocari Sweat.

Jaké víno k Číně

Čínská žebírka a Granache

Vína z odrůdy Grenache jsou jedny z nejvhodnějších červených vín k jídlu na světě. Snadno se pijí a příliš nezatíží vaši peněženku. Díky intenzivní chuti marmeládových jahod a švestek, kůže, sušených bylin a krvavých pomerančů se tato vína skvěle hodí k pikantním čínským žebírkům.

Jak moc je zdravé sushi

Dejte si sushi, je zdravé

Ryby dodají vašemu tělu kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které si člověk sám nevyrobí. Tyto zdravé tuky podporují správnou činnost srdce, čímž snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Navíc mají pozitivní vliv na činnost mozku a zraku.

Co koupit na přípravu sushi

Pro přípravu sushi je většinou potřeba základní set surovin – mořská řasa nori, sushi rýže, rýžový ocet, nakládaný zázvor, sójová omáčka a podložka na balení sushi. Další suroviny se liší podle typu sushi, ale většinou se jedná o zeleninu a čerstvé ryby.

Co je v sushi

Suši (sushi) je jedno z nejznámějších jídel japonské kuchyně. Většina lidí si pod tímto pojmem představí zejména syrové rybí maso s rýží, ale suši je především vařená rýže spojená se speciální sladkokyselou omáčkou sušinoko (sladkokyselá omáčka = směs rýžového octa, cukru, soli) připravenou k tomuto účelu.

Na co je dobrý sushi

Sushi je nejen výtečná pochoutka, ale také jídlo, které prospívá zdraví. Ryby dodají vašemu tělu kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které si člověk sám nevyrobí. Tyto zdravé tuky podporují správnou činnost srdce, čímž snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Na co je dobré wasabi

Léčebné účinky wasabi na zdraví

Účinně působí proti bakteriím houbám i virům, také protizánětlivě. Jeho kulinářské použití vychází z léčivého, sloužil k usmrcení mikrobů v potravinách. Prudký příval výparů uvolněných při konzumaci pomáhá uvolnění nosních dutin.

Co snídají Japonci

Tradiční japonská snídaně zahrnuje miso polévku, dušenou bílou rýži, nakládanou zeleninu, sojové boby, tofu, rybí maso a japonskou omeletu ("tamagoyaki").

Co se jí v Japonsku

Japonská kuchyně

Základní informace
Dochucovadla šičimi, tógaraši, sójová omáčka, wasabi, sezamový olej, zázvor
Pokrmy
Jídla sushi, sašimi, moči, ramen, onigiri, umeboši, daifuku, japonské nudle
Nápoje sake, japonský čaj

Jaké víno k jídlu

K lehkým jídlům podáváme lehká bílá vína. K těžším a vydatným jídlům podáváme plnější nebo vyzrálá bílá vína nebo červená lehká vína. K tmavým a kořeněným masům podáváme červené víno. Ke sladkým dezertům, moučníkům a ovocným salátům podáváme sladká bílá nebo rosé vína, případně vína šumivá nebo perlivá.

Jaké ryby na sushi

Základem pro výrobu sushi je kvalitní syrová ryba, které je u této japonské speciality tradiční součástí. Konkrétně to může být třeba losos, tuňák, krevety, krab nebo jiná ryba. Pokud nemáte rádi syrové ryby, nemusíte zoufat. I tak si můžete sushi dopřát.

Jak se jmenuje rýže na sushi

Jakou rýži na sushi použít Namísto klasické dlouhozrnné rýže, která je běžná i v české kuchyni, sáhněte po tzv. japonské rýži s krátkými, kulatými zrny. Ve své domovině se nazývá uruchimai, mimo Japonsko ji seženete pod výmluvným pojmenováním „sushi rýže“.

Proč jíst sushi

Sushi je nejen výtečná pochoutka, ale také jídlo, které prospívá zdraví. Ryby dodají vašemu tělu kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které si člověk sám nevyrobí. Tyto zdravé tuky podporují správnou činnost srdce, čímž snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Co to je nigiri

Nigiri sushi, tedy váleček rýže jemně potřený wasabi pastou a obložený kouskem ryby, se v Japonsku konzumuje v ještě větším množství než maki sushi. Druhy ryb na nigiri sushi se většinou volí dle oblasti, a to jak syrové, tak grilované, marinované či vařené.

Jak je zdravé sushi

Zdravé sushi

Sushi obsahuje zdraví prospěšné látky, například omega–3 mastné kyseliny. Rýže je zdrojem karbohydrátů a proteinů. Zázvor, stejně jako rýžový ocet, je přírodní antiseptikum, navíc přispívá k dobrému trávení. Řasa nori obsahuje řadu minerálů, je bohatá na vitaminy A, B1, B2, B6, C a niacin.

Jak chutna wasabi

Wasabi má říz jako sto hořčic

Chutí připomínáopravdu hodně ostrou hořčici. Spíše než na jazyku vnímáte jeho aroma až v nosohltanu. Čerstvý křen je bohatý na vitaminy C a B6 (pyridoxin), hořčík a vápník. Obsahuje velmi málo sodíku, žádný cholesterol a tuk.

Proč pálí wasabi

Silná chuť wasabi je trošku podobná pálivé hořčici a nejčastěji se používá jako koření. Typická vůně je díky vysokým koncentracím allyl isothiokyanátu, zatímco chuť pochází z isothiokyanátových sloučenin. Tyto chemické látky vlastně fungují jako obranný mechanismus proti dravcům, kteří se snaží o konzumaci rostliny.

Jak se platí v Japonsku

Oficiální měnou v Japonsku je japonský jen (JPY). Jeny lze nakoupit ve směnárnách v České republice. Kurz se pohybuje okolo 5:1. Na místě lze směnit americké dolary nebo eura.

Jak jedí Japonci

Své jídlo vaří odlišným způsobem

Tempura, tonkatsu a kroketám navzdory – japonská jídla obnášejí hodně vaření v páře, grilování, grilování na pánvi, restování, pomalého vaření a fermentování. Mají také ve zvyku udělat alespoň jednu misku polévky a obvykle servírují jídlo na více malých talířů.