Co resit s koucem?

Co očekávat od koučinku

Od koučinku můžete očekávat, že neutrální člověk Vám pomůže změnit optiku Vašeho vhledu na sebe. Jeho kouzelným a mocným nástrojem jsou jednoznačně otázky. Otázky otevřené, navazující, osvobozující, a hlavně bez vlastních interpretací. I v případě, že nevěříte v sílu otázek, důvěřujte kouči.
Archiv

Proč mít kouče

koučovacích otázek vám umožnit, abyste odpověď našli vy – sami v sobě, ve svých preferencích, touhách, přáních a možnostech. Kouč je tedy spíše jakýmsi průvodcem, někým, kdo nehodnotí, neurčuje správné a špatné odpovědi, ale naopak naslouchá, ptá se, interaguje.
Archiv

Co je osobní koučink

Osobní koučování nebo životní koučink (life coaching) – zabývající se tématy soukromého života lidí, např. životní spokojenosti, osobní produktivity, partnerských vztahů nebo single života.

Kdo se muze stát koucem

Abyste mohli začít oficiálně působit jako kouč nebo koučka osobního rozvoje, potřebujete k tomu získat relevantní znalosti. A to nejlépe absolvováním nějakého kurzu či výcviku. Jestliže chcete v České republice jako kouč nebo koučka podnikat, je nutné disponovat živnostenským oprávněním pro volnou živnost.
Archiv

Jak se připravit na koučink

Musím se nějak na koučink připravit Není nutné se na koučovací sezení nijak zvlášť připravovat. Je vhodné se před setkáním zamyslet nad tématem, které chcete hlouběji prozkoumat či situací, kterou chcete řešit.

Proč koučink

Mít možnost volby přináší člověku úlevu a chuť pustit se do akce. A právě koučink člověku pomáhá uvědomit si, že má vždy a v jakékoli situaci možnost volby. Že vždy může učinit rozhodnutí, kam chce zaměřit svoji pozornost a díky tomu zvýšit spokojenost ve všech oblastech svého života.

Co dělá životní kouč

Životní kouč svými otázkami pomáhá klientovi, aby si udělal jasno v tom, kam se chce posunout a jakých konkrétních cílů chce dosáhnout, včetně způsobů, jak si bude průběžně sledovat svůj pokrok a co bude dělat v případě odchylky od plánu. Plán postupu i jeho průběžné vyhodnocování je v rukách klienta.

Jak poznat dobrého kouče

Dobrý kouč pomáhá druhým k pozitivním změnám v jejich životech bez ohledu na druh jejich cílů. Chce od vás to nejlepší a pomůže vám, abyste uspěli. Neradí, ale klade otázky a pomáhá svým klientům k tomu, aby sami nalézali odpovědi. Je odborníkem na proces přeměny v zažitém chování.

Jak probiha koučink

Koučování probíhá v partnerském rozhovoru, který je založen na důvěře v klienta a jeho potenciál. Rozhovor kouče s klientem je veden s cílem pomoci klientovi využít jeho vlastní zkušenosti, znalosti a schopnosti k dosažení jeho cíle.

Co není koučink

Koučink není konzultování.

Konzultant přináší fakta, čísla, reporty, informace nebo další práci, kdežto kouč s vámi vede rozhovor, který vás podporuje v tom, abyste byl tím nejlepším, čím můžete být. Koučové nepotřebují vědět vše o oblasti, ve které klienta koučují.

Jak se stát kouč

Pokud chcete jako kouč v České republice podnikat, je třeba získat živnostenské oprávnění pro volnou živnost. Zákon dále předpokládá, že v této oblasti disponujete relevantními znalostmi.

Co dělá kouč

Koučink je proces práce, která má za cíl zlepšit výkon klienta, a to především díky práci “jeden na jednoho”, jako i reflexe způsobu uplatnění specifických znalostí a dovedností. Koučování má roli hnací síly, které uvolní lidský potenciál k vytváření nových a kreativních nápadů, modelů a chování, které vedou k úspěchu.

Jak se stát koučem

Abyste mohli začít vykonávat profesi kouče nebo koučky, je nutné nejprve získat relevantní znalosti. V tomto ohledu vám největší službu udělají profesionální kurzy. Pokud chcete v České republice jako kouč podnikat, neobejdete se bez živnostenského oprávnění pro volnou činnost.

Jak se naučit koučovat

5 kroků pro začátek koučováníJako první doporučuji absolvovat kvalitní koučovací kurz vedený profesionálním koučem.S pomocí získaných informací si vytvoříte první klientelu, díky které si vyděláte na další výcvik.Následně si své vzdělání a dovednosti postupně rozšiřujte a neustále se učte.

Jaký je rozdíl mezi koučem a mentorem

Koučink pomáhá lidem růst a dosáhnout svého potenciálu. Narozdíl od mentora nemusí být kouč odborníkem v odvětví, ve kterém se chce jeho klient rozvíjet. Role kouče je nasměrovat koučovaného správným směrem pomocí správné kladených otázek a nechat ho samotné dojít si ke kýženým odpovědím.

Jak si vybrat kouče

Každý kouč má vlastní specializaci a zkušenosti. Aby byl výběr pro zákazníka snazší, najdete na stránkách Najdikouce.cz rubriky specializací. V současnosti je nejvíce poptáván osobnostní hype neboli osobnostní rozvoj, manažerský koučink, koučink ve školách anebo eko koučink neboli koučink v přírodě.

Co je životní kouč

Životní koučink je založen na rovnocenném partnerství kouče a koučovaného. V průběhu koučinku se společně zaměřují na sny a touhy klienta. V průběhu koučovacího procesu dochází ke konkretizaci cílů, jejich vizualizaci a zkoumání možností jak stanovené cíle realizovat.

Jak se stát Kouckou

Pokud chcete v ČR jako kouč (koučka) podnikat, potřebujete dále živnostenský list pro volnou živnost. Většina živnostenských úřadů v ČR koučům a koučkám vpisuje do patřičné kolonky v rámci volné živnosti název „poradenská činnost“.

Jak začít podnikat jako kouč

Jako první doporučuji absolvovat kvalitní koučovací kurz vedený profesionálním koučem. Právě díky němu následně poznáte, jestli vám koučink skutečně dává smysl. S pomocí získaných informací si vytvoříte první klientelu, díky které si vyděláte na další výcvik.

Co to je mentoring

Mentoring, v počeštěné formě také mentorství nebo mentorování, je profesní vztah dvou osob, kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti svému svěřenci – menteemu (mentorovanému). Mentor tak působí jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhá menteemu nalézt správný směr či řešení.

Co je to kouč

Jak bylo napsáno výše, kouč není ani poradce, ani mentor nebo konzultant či školitel. Ti klientům radí na základě svých zkušeností nebo informací, které získali vzděláváním. Připravují pro ně plány, představují řešení, říkají jim, co mají a nemají dělat, aby se v daném oboru zlepšili.

Jak probíhá mentoring

Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.

Co očekávat od mentora

Od osoby mentora se očekává, že umí naslouchat, věnuje menteemu svůj čas a úsilí a povede ho tak, aby dosáhl stanoveného cíle, protože jeho úspěch stojí na prvním místě.

Jak být dobrým mentorem

Dobrý mentor je ochoten sdílet nejen své úspěchy, ale i neúspěchy, zkušenosti na dané profesní cestě. Dovede naslouchat, dodávat podnětné nápady a pomáhat menteemu nahlížet na problematiku z nových úhlů pohledu. Tímto přístupem mentor podporuje vytvoření bezpečného prostředí pro učení se.

Na co se zeptat mentora

Protože jde o vztah založený na důvěře, mentee se může zeptat na cokoliv. Neexistuje hloupá otázka! Mentor by měl aktivně naslouchat, podporovat menteeho zvídavost a dávat zpětnou vazbu. Neměl by kritizovat a ani říkat menteemu, co má dělat.