Co s CD?

Co s obaly od CD

Pokud máte doma staré a nepoužívané obaly od CD nosičů, máte tři možnosti. Buď je necháte válet v šuplíku, dáte je do kontejneru na plast, nebo z nich vytvoříte hezký a zároveň praktický box, třeba na tužky.
Archiv

Co ze starých CD

Na stránkách Třídění odpadu se uvádí, že CD, DVD a jim podobné disky mají být vyhozeny do směsného odpadu.
Archiv

Co se dá vyrobit z cédéček

Důkazem může být například server Fler.cz, na kterém lze najít celou řadu designově či umělecky „zrecyklovaných“ cédéček. Ze starých nosičů dat lze vyrobit podtácky, nástěnné hodiny (tady a tady), lapač snů, vzkazovník (tady a tady), náušnice (tady a tady) a jiné šperky (a tady a tady) nebo svícny.

Jak třídit odpad CD

No a pakliže vás nic z nápadů výše nezaujalo, tak zbývá poslední štace: směsný odpad nebo sběrný dvůr. A jo, cédéčko se dá vyhodit do směsného odpadu, ale zkuste to vydržet, odložit ho k jinému odpadu určenému pro směsný dvůr a zavézt tam pak všecko naráz.
Archiv

Jak udělat průhledné CD

Pokud nemáte průhledné CD, strhněte z obyčejného CD stříbrnou fólii pomocí lepící pásky. Ustřihněte si kousek pásky a pevně přimáčkněte na zadní stranu Page 2 cédéčka. Rychlým pohybem strhněte část fólie. Pohyb opakujte tak dlouho, až bude cédéčko čisté.

Kam vyhodit CD a kazety

Pokud nic speciálního ve své sbírce nemáte, pak CD, DVD, kazety, gramofonové desky i diskety odevzdejte do sběrného dvora. V malém množství je sice můžete vyhodit i do směsného odpadu, ale naše planeta vám bude vděčnější, pokud zvolíte sběrný dvůr.

Jak odstranit fólii z CD

To uděláte nejlépe tak, že šroubovákem nebo nožíkem říznete CD po obvodu a kousek od středu neprůhledné vrstvy (ze strany, na kterou se píše). Poté lesklou vrstvu rozříznete od středu ke kraji – stejně jako jsou na obrázku červené čáry – a pak se ji pokusíte opatrně (od vzniklého rohu, naznačený šipkou) sloupnout.

Co dělat s DVD

Pokud nic speciálního ve své sbírce nemáte, pak CD, DVD, kazety, gramofonové desky i diskety odevzdejte do sběrného dvora. V malém množství je sice můžete vyhodit i do směsného odpadu, ale naše planeta vám bude vděčnější, pokud zvolíte sběrný dvůr.

Jak sundat potisk z CD

stírací barvou, kterou lze snadno odstranit nejlépe nehtem nebo předmětem z měkkého plastu. Stírací barvu nedoporučujeme odstraňovat kovovým předmětem – mincí apod. – hrozí tím poškození záznamu na CD a DVD.

Jak stříhat CD

Vybranou krabičku natřete třeba akrylovou barvou. CD půjde lépe stříhat, když ho zahřejete, třeba fénem. Nebo ve vařící vodě.

Kam dát CD

Pokud nic speciálního ve své sbírce nemáte, pak CD, DVD, kazety, gramofonové desky i diskety odevzdejte do sběrného dvora. V malém množství je sice můžete vyhodit i do směsného odpadu, ale naše planeta vám bude vděčnější, pokud zvolíte sběrný dvůr.

Jak vytisknout obal na CD

Pomůže vám s tím užitečný program Cover Printer. Ten podporuje různé druhy a velikosti krabiček, v nichž jsou CD a DVD umístěny. Program Cover Printer slouží k tvorbě a následnému tisku obalů pro vaše CD a DVD disky. Aplikace podporuje několik rozměrů „krabiček“, jež se běžně pro uskladnění CD a DVD médií používají.

Jak využít DVD

Pokud se vám doma povalují CD a DVD, která obsahují data, filmy, hudbu nebo jiné informace pro vás již nepotřebné, nemusíte je vyhazovat. Můžete je použít jako střešní krytinu. Recyklace použitých disků je celkem nákladný proces, proto by jejich znovuvyužití bylo po všech stránkách přínosem.

Jak se zbavit CD

Vyřazené CD a DVD je proto nejvhodnější spolu s elektroodpadem odevzdat do speciálních sběrných boxů nacházející se například ve školách, obcích nebo firmách. "Právě ve firmách se nepotřebné CD likvidují nejčastěji.

Jak odstranit škrábance na CD

Podle zjištěného „návodu k použití“ je třeba nejprve potřít CD nebo DVD zubní pastou, rozetřít hadříkem, ošetřit poškozený škrábanec a setřít. Stejný postup následuje u banánu, který lze roztírat slupkou a pak setřít čistým hadrem. Následuje finalizace pomocí čistícího prostředku na okna a setření.

Jak opravit prasklé CD

Disk je možné opravit obvykle minimálně 20 – 30 krát, záleží na hloubce škrábanců. Velmi jemně odbrousíme velmi tenkou vrstvu ze spodní vrstvy disku a posléze disk vyleštíme zpět do zrcadlového povrchu. To umožní laserovému paprsku opět hladce projít spodní vrstvou a disk lze znovu kvalitně přehrát.

Kam vyhodit CD disky

Odpovědět na takovou otázku není jednoduché. „Plastové obaly patří do plastů. DVD a videokazety odvezte nejlépe na sběrný dvůr. CD můžete v malém množství vyhodit do směsného odpadu, ve větším množství patří na sběrný dvůr,“ zní stručný návod na stránkách JakTřídit.cz společnosti Eko-kom.

Jak otevřít CD

Jednotku CD/DVD lze otevřít stisknutím tlačítka na jednotce. Pokud se disk neotevře stisknutím tlačítka na disku nebo tlačítko na disku není k dispozici, zkuste nouzové vysunutí nebo vysunutí pomocí Windows . Windows poskytuje možnost vysunout zásobník pomocí jednoduchých metod, které lze provést v Průzkumníku souborů.

Jak se zbavit nálepek

Pomocí líhu můžete odstranit zbytky samolepek z většiny povrchů, včetně dřeva, skla a samozřejmě plastu. Po seškrábání co největší části samolepky položte na zbytky papírovou utěrku namočenou v lihu. Tip: Pokud nemáte po ruce líh, můžete použít i vodku.

Jak odlepit cenovku

Nahřát fenem, velmi opatrně sloupnout, nejlépe za pomoci špičaté pinzety. Pokud zbude lepidlo, opatrně vygumovat měkkou gumou na gumování, případěně zkusit utřít nějakým čističem na okna. Technický benzín nebo aceton funguje taky, ale s tím opatrně, možná by mohl umýt i tisk pod cenovkou.

Jak Rozlepit CD

Pokud je poškrábání ze strany plastu a nejsou škrábance moc hluboké, tak to stačí vhodným způsobem rozleštit. Např. se doporučují některé druhy zubní pasty, protože obsahují jemný písek. Nebo samozřejmě ideálně originální leštící pasty.

Jak připojit CD mechaniku

Připojení mechaniky je pak jednoduché – přes síťový adaptér připojíte její napájení a přes redukci USB/SATA ji připojíte k USB portu notebooku, ve kterém se ohlásí jako další nový disk. Tím je připojení hotovo.

Kam vyhodit záclony

ZÁCLONY A ZÁVĚSY Sběrný dvůr, použitelné pak kontejnery na textil. ŽÁROVKY OBYČEJNÉ Směsný odpad. Nově i sběrné boxy na světelné zdroje!

Kam vyhodit staré kazety

Celé kazety, audio i video, patří do plastového odpadu. Kazety se řadí k magnetickým záznamovým médiím.

Jak vyčistit CD

Narozdíl od disket se CD nedostává do fyzického kontaktu se čtecím laserem a proto není potřeba špínu předem rozpustit. Čistící cédéčko, většinou označované jako CD Lens Cleaner, vkládáme do mechaniky kartáčkem dolů. Mechanika se ihned po vložení CD pokusí načíst jeho obsah, takže základní čistění proběhne automaticky.