Co s Chryzantemou na zimu?

Jak uchovat chryzantémy přes zimu

Jak přezimovat kupované chryzantémy

Buď rostlinu v květináči umístíme do světlé vzdušné místnosti s dostatkem světla a omezíme zálivku. Ideální teplota je kolem 5ti °C. Nebo ji ostříhanou na 10 cm zasadíme do záhonu zakryjeme chvojím.

Kdy ostříhat chryzantémy

Pokud máte na zahrádce vytrvalé chryzantémy, tak je po dokvětu trochu zastřihněte. Výhony by se měly řezat až brzy na jaře, aby mohly narůst nové.

Kam umístit chryzantémy

Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C.

Kdy Zaštipovat chryzantémy

Zaštipování pro košatý růst

Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou. Chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování: na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku.

Jak připravit chryzantémy na zimu

Když se na rostlině přestanou objevovat květy, nevyhazujeme ji. Chryzantéma může přezimovat na světlém místě do jara, je ale potřeba zajistit teplotu kolem 5 – 8oC. Místnost by neměla být vlhká a zaléváme jen občasně.

Jak dlouho vydrží chryzantémy

Na podzim sice u většiny druhů rostlin s hnojením zahradníci končí, ale chryzantéma tvoří výjimku. Kvetoucí chryzantémy je naopak třeba pravidelně hnojit. Díky této výživě vám bude květina dělat radost klidně i dva měsíce. K základnímu hnojení ještě přidejte vícesložková hnojiva.

Co potřebují chryzantémy

Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.

Jak se rozmnožují chryzantémy

Drobnokvěté, ale i velkokvěté chryzantémy můžeme úspěšně pěstovat. Mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků dlouhých 8-10 centimetrů. Odlamujeme je z mateřské rostliny a zapichujeme do substrátu (agroperlit a písek smíchaný s rašelinou).

Jak se starat o chryzantémy

Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.

Jak zalévat chryzantémy

Substrát udržujte mírně vlhký, rozhodně ne suchý nebo naopak přemokřený – došlo by k poškození jejich kořenového systému a následně úhynu celé rostliny. Zálivka se aplikuje ke kořenům, při pokropení listů by se mohly vytvořit vhodné podmínky pro rozvoj houbových chorob, na které jsou chryzantémy náchylnější.

Kdy množit chryzantémy

Chryzantémy se dobře rozmnožují dělením trsů na jaře. Nové rostliny lze sadit i brzy na podzim. Předpokladem zakořenění je teplejší a vlhké počasí.