Co s Chryzantémou po odkvětu?

Kam umístit chryzantémy

Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C.
Archiv

Kdy ostříhat chryzantémy

Pokud máte na zahrádce vytrvalé chryzantémy, tak je po dokvětu trochu zastřihněte. Výhony by se měly řezat až brzy na jaře, aby mohly narůst nové.

Kdy přesazovat chryzantémy

Začátkem jara (ideální je březen) přemístíme rostlinu do teploty okolo 15ti °C a začneme rostliny pravidelně zalévat. Když se rostlina vzpamatuje ze zimního stresu, můžeme ji přesadit nebo přihnojit. Nyní (během dubna) je také vhodná doba pro odběr vrcholových řízků.

Co s Chryzantemou na zimu

Když se na rostlině přestanou objevovat květy, nevyhazujeme ji. Chryzantéma může přezimovat na světlém místě do jara, je ale potřeba zajistit teplotu kolem 5 – 8oC. Místnost by neměla být vlhká a zaléváme jen občasně.
ArchivPodobné

Co potřebují chryzantémy

Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.

Jak zalévat chryzantémy

Substrát udržujte mírně vlhký, rozhodně ne suchý nebo naopak přemokřený – došlo by k poškození jejich kořenového systému a následně úhynu celé rostliny. Zálivka se aplikuje ke kořenům, při pokropení listů by se mohly vytvořit vhodné podmínky pro rozvoj houbových chorob, na které jsou chryzantémy náchylnější.

Kdy Zaštipovat chryzantémy

Zaštipování pro košatý růst

Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou. Chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování: na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku.

Jak dlouho kvetou chryzantémy

Chryzantémy mají rády světlo, ne však přímé slunce. Jde o krátkodenní rostliny, proto kvetou až na podzim, tj. v době, kdy se krátí den.

Jak Ostrihat astry

Vysoké astry zesílí, pokud je počátkem července asi o polovinu zastřihnete. Oddálíte tím sice dobu kvetení asi o dva týdny, rostliny však budou pevnější. Nejvyšší odrůdy je dobré včas volně vyvázat, tak, aby trsy zachovaly přirozený tvar. Větrem polehlé či polámané astry se špatně vyvazují a upravují.

Jak se starat o chryzantémy

Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.

Jak uchovat chryzantémy v květináči

Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5°-8°. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně. V březnu rostliny přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°-15° C a postupně zvyšujte zálivku.

Co s Odkvetlými trvalkami

Rozdělujte odkvetlé trvalky – zejména druhá polovina srpna je ideální pro rozdělení a přesazení již odkvetlých trvalek jako jsou např. denivky, lilie, kosatce, bohyšky a okrasné trávy. Ze záhonů pravidelně odstraňujte plevel, který rostlinám zbytečně bere živiny i vláhu.

Co s Odkvetlými Denivkami

Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy. Na zimu denivka zatahuje.

Jak Zaštipovat chryzantémy

Zaštipování nových výhonků byste měli dělat téměř během celého vegetačního období, obvykle od května do července. A abyste dosáhli hojnost květů, můžete ze stejného místa odstranit výhonek i několikrát. Většina kultivarů má na stoncích několik květů.

Jak se starat o chryzantémy v květináči

Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5°-8°. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně. V březnu rostliny přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°-15° C a postupně zvyšujte zálivku.

Co s kopretinami po odkvětu

Kopretiny platí za jedny z nejdéle kvetoucích rostlin, jejich nádherné bílé květy vydrží v plné kráse i čtyři týdny. Po odkvětu se dají výhony seříznout a koncem sezony rostliny většinou vykvetou znovu.

Co s Hvozdíkem po odkvětu

Úprava a péče po odkvětu: Po odkvětu odstraňte zvadlé květy a nechte rostlinu růst. Některé druhy hvozdíků mohou znovu vykvést v druhém období kvetení.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Jak dlouho kvete denivka

Jak nám řekl zahradník Jaroslav Vintera z Mravína, květ denivky sice kvete jen jeden den, ale na jedné rostlině jsou stovky těchto květů. Denivky tedy kvetou celé měsíce a dlouhodobě tak zdobí zahradu. Lidé si denivky často pletou s liliemi, kterým se podobají.

Jak sušit chryzantémy

Jak správně usušit kytici

Vyberte si zdravé květy a ze stonků odstraňte listy. Stonky svažte lýkem nebo gumičkou k sobě a pověste je hlavičkami dolů na tmavé místo, kde proudí vzduch. Po dvou až čtyřech týdnech, až budou květiny usušené, je zafixujte sprejem na sušené květiny.

Kdy stříhat kopretiny

Po odkvětu můžeme výhony seříznout a rostliny ke konci léta většinou znovu vykvetou. Pevné tmavozelené výhony s kopinatými listy dorůstají do výšky 50-100 cm a ukončuje je jeden květní úbor se žlutým středem, plnokvěté odrůdy mají střed méně nápadný.

Kdy zasít Hvozdík

Při jednoletém pěstování semena vysévám v únoru pod sklo a na konci května je vysazujeme na záhon. Při dvouletém pěstování semena vyséváme na jaře na záhon, kde v prvním roce vyroste pouze trs šedozelených listů. Po přezimování se objevují jednoduché nebo plné květy bílé, žluté, červené nebo růžové barvy.

Jak pečovat o Hvozdík

Stačí jim hlinitá zásaditá půda s vyšším obsahem vápníku, k vylepšení použijte rozleželý kompost – čerstvý hnůj nesnáší. Nemá rád ani přílišné přemokření. Do konce podzimu vytvoří přízemní trsy tmavě zelených kopinatých listů. Před zimou je dobré mladé rostlinky hvozdíku zakrýt chvojím, nezapomeňte na vydatnou zálivku.

Co s Denivkami po odkvětu

Denivka je nenáročná na péči. Během suchého léta vyžaduje zálivku. Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy.

Jak se mnozi denivky

Množíme jednoduše, dělením trsů, v průběhu května a června, nebo pak až po odkvětu. Ochrana rostlin na zimu: Některé druhy denivek na zimu zůstávají stálezelené, některé naopak zatahují a znovu obráží až na jaře. Ochrana před mrazy není nutná, v případě holomrazů můžeme denivky ochránit chvojím apod.