Co s čerstvými fíky?

Co udělat z čerstvých fíků

Fíky se dají vařit, grilovat, konzervovat nebo sušit, používají se ve slané i sladké kuchyni. Můžete je jíst syrové (po oloupání slupky), sušené nebo zpracované na čatní.
Archiv

Co se dá dělat z fíků

Fíkovo-ořechové sušenky.Fíkové cukroví s čokoládou a pekanovými oříšky.Nepečené fíkové tyčinky.Fíkový salám.Domácí fíková pasta.Vynikající fíkové lanýže.Jaké ořechy používat do vánočního cukroví v kombinaci s fíky

Jak využít fíky

Čerstvé nebo vařené fíky se podivuhodně dobře snoubí s bílým masem nebo drůbeží, vepřovým a zvěřinou, šunkou, kozím či ovčím sýrem. Podává se s obědovými saláty, láskyplně se choulí u plátku husích jater a sladce se oddává skvělým dezertům. Tento svůdník slouží k výrobě fíkového vína nebo jej ochucuje.

Jak zpracovat cerstve FIKY

A konzumace je také velmi jednoduchá. Stačí je prostě jen pořádně omýt a pak už je můžeme jíst nakrájené nebo vcelku, jak hrdlo ráčí. Někdo je loupe (mimo jiné ze strachu před různými postřiky, ale sušené se konzumuje také neloupané) a nebo jemně naruší slupku a prostě jen do sebe obrátí dužinu.
Archiv

Co s Nedozrálými fíky

Plody jsou zralé teprve tehdy, když se zbarví do čokoládově hnědé barvy. Pak jsou velmi sladké a dobře se dají i sušit. Pokud ho máte v nádobě( na fotu to není vidět),přemístěte jen na jižní závětrnou stranu,pokud fíkynedozrají,zachovejte je na fíkovníku do příští sezony, pak vám určitě stihnou dozrát.

Proč jíst fíky

Proč fíky zařadit do jídelníčku Fíky jsou bohaté na vápník, hořčík, vitamín B6, draslík nebo třeba železo. Obsahují také velké množství flavonoidů s antioxidačním účinkem a zároveň se pyšní vysokým obsahem vlákniny.

Jak se pozná zralý fík

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Jak urychlit zrání fíků

Ale ani na jižní Moravě mnelze vysadit fíkovník úplně kamkoli, je potřeba vybrat speciální místo, nejlépe v krytém dvoře nebo alespoň u silné zdi směřující na jih či jihozápad. Rozdíl mezi takovým stanovištěm a volnou plochou někde v sadu je natolik výrazný, že dokáže urychlit zrání fíků o několik týdnů.

Kam zasadit Fík

Ideální je jižní terasa, kam celý den „praží“ slunce. Pěstujeme-li jej na zahradě (přímo vysazený v zemi, nebo květináč zapuštěný do země), pak nejlépe u chráněné jižní zdi, která akumuluje teplo a uvolňuje jej v noci. Vhodné jsou i uzavřený dvůr či atrium, které má teplejší mikroklima.

Jak správně jíst fíky

Fíky můžete jíst jen tak, jak jsou, jako rychlý zdroj cukrů. Jejich výhodou je, že se nemusí loupat. Stačí je umýt, utrhnout stopku a fík sníst celý. Pokud slupku nemáte rádi, můžete jen vyjíst dužninu, jako v případě kiwi.

Kdy a jak stříhat fíkovník

Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Jak často zalévat fíky

Zálivka. Aby dobře rostl, potřebuje dostatek vody, vydrží však i velká sucha (ale neroste, plody opadají). V květináči jej musíme pravidelně zalévat, v létě denně a při horku i 2x denně. Bez vody nenarostou pořádné fíky.

Proč mi Nedozrávají fíky

Pokud máte fíkovník jako já dovezený z Chorvatska nebo jiné teplé krajiny, tak fíky nedozrají. Také mám každý rok spoustu fíků k ničemu, na zimu stromek zakrýváme hadrama aby nevymrznul. U nás se prodává fíkovník který je odolnější a ten dozrává.

Jak se starat o fíkovník

Přes léto fíkovník potřebuje slunné místo. Letnění je tím nejlepším, co mu můžete dopřát a dostatek slunce je podmínkou pro to, aby plodil. Fíkovníku dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu a nejméně každý třetí rok ho přesaďte. Při přesazování můžete zkrátit hlavní kořeny, čímž podpoříte tvorbu postranních.

Jak se starat o fíkus

Miluje rosení a otírání prachu vlhkým hadříkem. Fíkus je velmi citlivý na studený průvan a nesnáší přílišné teplotní výkyvy. Nejlépe se mu daří při teplotě 15 až 25 °C, v zimě (od října do února) by neměla klesnout pod 13 až 15 °C (musí mít dobré světelné podmínky).

Jak se poznají zralé fíky

Správně vyzrálé fíky voní tak intenzivně, že vám jejich aroma vystoupá až do hlavy, a lákají sladkou chutí lehce připomínající bobulové ovoce. Takto správně zralé fíky lze těžko převážet na dlouhé vzdálenosti. Pokud koupíte fíky ještě ne úplně dozrálé, jednoduše je nechte dozrát na teplém a sluncem ozářeném místě.

Kdy Zaštipovat fíkovník

Jak fíkovník stříhat a zajistit na zimu

S tvarováním keře vydržte až na podzim, po opadu listů. „Pak ho ostříhejte tak, aby byl co nejforemnější k zabalení na zimu,“ usmívá se zahradník. Pak už záleží jen na tom, jak je keř velký.

Jak často zalévat fíkus Benjamín

Zálivka by měla být mírná a pravidelná. V zimních měsících fíkus zalívejte jednou za týden, v letních pak dvakrát. Platí však pravidlo, že čím je vyšší teplota, tím častější by zálivka měla být. Pozor však na přelití!

Kam umístit fíkus

Nejlepší je postavit ostříhaný fíkus na plné slunce (za okno nebo i ven na balkón či terasu), protože se tak probudí nejvíce spících pupenů a nové malé listy narostou blízko u sebe.

Kdy obráží fíkovník

Fíkovník stříháme, především na podzim po opadu listů, aby byl co nejlépe foremný k zimnímu zabalení. Na jaře vystříháme všechny namrzlé větve. Během vegetace stříháme větve slabší a křížící se, aby do keře mohlo slunce.

Co potřebuje fíkus

Umístění v bytě: Pro růst nových listů potřebují fíkusy, stejně jako ostatní rostliny, dostatek světla. Z druhů, které se používají jako pokojové rostliny jim na udržení listové plochy stačí nejméně světla, proto mohou být nejdále od okna. Vyžadují ale teplotu nad 15 °C.

Co potrebuje fíkus

Fíkus je nenáročný, proto mu stačí běžný substrát na pokojové rostliny. Můžete ho namíchat s rašelinou a pískem, aby byl lépe propustný. Rašelinu přidejte přinejmenším do spodní části květináče.

Jak zalévat fíkovník

Zálivka. Aby dobře rostl, potřebuje dostatek vody, vydrží však i velká sucha (ale neroste, plody opadají). V květináči jej musíme pravidelně zalévat, v létě denně a při horku i 2x denně. Bez vody nenarostou pořádné fíky.

Jak často zalévat fíkus

Jak často zalévat fíkus Fíkus zalévejte minimálně dvakrát týdně, ideálně měkkou odvápněnou vodou. V zimě by měl být fíkus zaléván méně často, postačí jednou týdně. Pokud potřebuje rostlina posílit, zalijte ji jednou měsíčně směsí vody a piva.

Jak často zalévat fíkovník

Jak často fíkus zalévat

Frekvence zálivky fíkusu se odvíjí od velikosti rostliny, umístění, vlhkosti, teploty v místnosti. Zalévejte vlažnou vodou ve chvíli, kdy je vrchní vrstva zeminy úplně suchá. Tip: Fíkusu prospívá rosení, občasné sprchování a otírání listů od prachu vlhkým hadrem.