Co s hlínou z truhlíků?

Co se starou Hlinou

Vzhledem k tomu, že zemina pro květináče při používání ztrácí živiny, je dobré abyste před opětovným použitím smíchali starou zeminu s novou a tím ji osvěžili. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak znovu použít zeminu pro květináče, je přidat ji do stávajících záhonů a kompostových zásobníků.

Kam vyhodit starou hlínu

Většinu stavebního odpadu lze odvézt dosběrného dvora. POZOR! Je třeba si vždy zjistit podmínky konkrétního dvora. Ty provozované obcí obvykle povolují bezplatně na hlavu občanům pouze určitý objem odpadu – nejčastěji to bývá 1m³/měsíc.

Jak obnovit Hlinu

Vyklopený substrát necháme oschnout, motyčkou ho rozbijeme a přesejeme přes síto s oky 5×5 mm. Jakmile slunce a nastávající sucho vypudí drobné živočichy, v sítu se zachytí zbytky kořínků a odumřelé časti rostlin. Je to možné přirovnat k přípravě osevu lesní hrabanky – vůně, vzduch a kyprost.
Archiv

Co s hlínou

Zdravím! Pokud kupujete substrát zahradní univerzální,je škoda ho vyhazovat.Pro novou sadbu je ho možno využít,přidá li se do něj trochu minerálního hnojiva a nechá uležet do jara v pytli,třba na balkoně,nebo ve sklepě. Máte li zahrádku,namíchá se do kompostu. Z kompostu zase beru zem na sázení.
Archiv

Jak prosít hlínu

Jako základní možnost můžeme použít malé nebo velké prohazovací síto, které má u domu nebo chalupy každý z nás a používá jej pro nejrůznější sypké materiály. Pro prosítování hlíny bychom však měli vědět, jakou bonitu má přehazovaná hmota.

Jak dezinfikovat hlínu

Jak dezinfikovat substrát Po vysušení i prohřátí je potřeba půdu opět trpělivě smáčet, jinak hůře nasává vodu ze zálivky. Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout. Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem).

Kam s plynovou bombou

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Co s hlínou po rajčatech

Pokud jde o hlínu, není rajče zase tak vybíravé. Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Jak oživit hlínu

Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Jak uchovat hlínu

Jak správně uskladnit půdu Ornici nevrstvěte na velké hromady, ale spíš do podlouhlých útvarů o výšce maximálně 1,5 metru. Během stavby na hromadě likvidujte plevel, aby se ornice nestala zásobárnou jeho semen a oddenků. Téma ochrany vrchních vrstev půdy a její uskladnění důkladně proberte i s realizační firmou.

Jak rozbít hroudy hlíny

Pomocníci: Menší záhonky zryjeme tradičním rýčem, větší hroudy rozbijeme vidlemi, motykou. Elektrická motyka nám usnadní námahu, prokypří půdu a ještě ji smíchá s hnojivem. Na větší plochy se hodí kultivátory.

Jak Rozmelnit Hlinu

Nejprve je nutné zeminu rýčem otočit, motykou pak rozkopat vzniklé hroudy a následně drobné hrudky rozmělnit a uhrabat nejlépe kovovými hráběmi. Pokud chcete do půdy navíc zapracovat rovnoměrně hnojivo nebo kompost, práce je o poznání namáhavější. Dlouhé hodiny práce si můžeme ušetřit vhodným kultivátorem.

Jak spařit hlínu

Výsevný substrát bychom měli před použitím vždy desinfikovat. Doporučuje se chvíli péct v troubě na 220 °C, lze použít mikrovlnku (i když je to poněkud zapáchající metoda), substrát lze také spařit vařící vodou (přelitím svařenou vodou).

Kam vyhodit kartuše

Na plynové kartuše se nevztahuje povinnost zpětného odběru, zároveň je nelze opětovně naplnit. A kvůli tomu, že jde o tlakové nádoby je nelze vyhodit ani do kontejnerů na kovový odpad. Nejčastěji doporučovaným způsobem je vyhození prázdné plynové kartuše do popelnice na směsný odpad.

Jak třídit obaly od spreje

Nádoby od sprejů, šlehaček a pod. znovu nelze bohužel plnit, podle obsahu patří do nebezpečného nebo směsného komunálního odpadu.

Proč se mi kroutí listy u rajčat

Kroucení listů u rajčat

U některých odrůd je to přímo vzhled jejich listů. Listy se však nejčastěji rolují při nedostatku vody, přebytku živin v půdě (např. dusíku) a při poklesu teploty.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak často měnit hlínu ve skleníku

Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.

Jak provzdušnit hlínu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak dlouho vydrzi Hlina

Zásobní hnojiva vydrží několik týdnů až několik měsíců, struktura je správná a vůně půdy je příjemná. Ale pozor! I drahá zemina se může při nesprávném skladování pokazit nebo výrazně ztratit kvalitu! Zemina do květináčů musí být skladována v suchu, chladu a v uzavřených pytlích.

Kdy je zemina odpad

Zemina je odpadem

Pokud subjekt nechce nebo nemůže výkopovou zeminu, která mu vznikla v rámci jeho stavební činnosti využít v místě stavby a rozhodne se zeminu netestovat dle výše uvedené vyhlášky, stává se výkopová zemina odpadem.

Jak zjemnit Hlinu

Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Rovněž lze zeminu posypat popelem, v zásadě se hodí jakýkoli lehký materiál, například listí, proschlá posečená tráva, rozemletá sláma, piliny nebo dřevěná drť a podobně.

Jak na tvrdou Hlinu

Proto je vhodné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku.

Použít můžeme také perlit – keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo. Inspiraci se meze nekladou a tak lze použít jakýkoli lehký materiál, například z organických listí, proschlou posečenou trávu, rozemletou slámu, piliny a dřevěnou drť apod.

Jak rozbit hroudy hlíny

Budoucí úrodu podpoříme dostatkem živin. Lakmusovým papírkem zjistíme, zda má půda správné pH pro pěstování zeleniny (6,0 až 6,8 pH), případně jiných plodin. Příměsí síry pH půdy snížíme, vápencem zvýšíme. Zahradní motyčka na rozbíjení velkých hrud hlíny, hmotnost 0,84 kg.

Jak sterilizovat hlínu v troubě

Máte hned několik možností, jak jí docílit. Vždy se ale musíte smířit s tím, že takto ošetříte jen omezené množství zeminy, takže vás to bude stát čas i peníze. Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut.