Co s hortenzií po odkvětu?

Co s Hortenziemi po odkvětu

U hortenzie velkolisté, která kvete na starých výhonech, se pouze opatrně odstraňují odkvetlé, suché nebo poškozené větve. Nové květy totiž zakládá hned po odkvětu těch starých, takže by jí jakýkoliv radikální řez pouze ublížil (ať už na podzim, nebo pak na jaře).
Archiv

Co s uschlou hortenzií

Když tedy hortenzii ostříháte později (na podzim či na jaře) připravíte se následující rok o kvetení. Uschlá květenství můžete na rostlině ponechat jako zimní okrasu. Když odstraníte pouze suché květy až na jaře, tak o kvetení v příštím roce nepřijdete.
Archiv

Kdy se stříhají květy hortenzie

Kvete v létě od počátku srpna až do zámrazu, přičemž barva jejích květů silně závisí na pH a složení půdy. Hortenzie velkolistá zakládá květní pupeny pro další sezonu již v létě předešlého roku. Řez proto provádíme až v dubnu, těsně před vyrašením nových listů a květů, kdy jsou pupeny dobře patrné.
Archiv

Jak stříhat hortenzie na zimu

Zásadně musíme počkat na jaro, kdy se odstraňují pouze namrzlé konce výhonů. S řezem rozhodně nepospícháme a počkáme až do té doby, kdy je zřetelné, které části již opravdu neobrazí. Před zimou proto odstraníme pouze stará květenství. Častou chybou bývá radikální řez až u země.

Kam umístit hortenzií

Kam zasadit hortenzie Hortenzie typicky vyžadují světlé stanoviště v polostínu, které je dobře chráněné před větrem. Některé druhy, jako je hortenzie latnatá, přitom vydrží i na plném slunci, ale potřebují k tomu větší množství vláhy. Co se týče půdy, ta by měla být mírně kyselá, humózní a kyprá.

Proč mi nekvetou hortenzie

– příliš silné mrazy a namrznutí letorostů, – nadměrné hnojení, které způsobí špatné vyzrávání letorostů, – vlhko během tvorby květu od června do srpna je, pak rostliny prorůstají a nenasazují na květ, – byl špatně proveden zpětný (zkracovací) řez, tzn., že květní výhony byly odstřihnuty se dřevem posledního roku.

Jak oživit hortenzie

Ideální je stonky zkrátit vždy o minimálně 2 cm. Květiny nevydrží bez vody a hortenzie mají vodu rády.. A proto když jim dopřejete každý den čistou, teplou vodu v dostatečném množství Vám budou dělat radost opravdu velmi dlouho. Ani hortenzie nemají, jako ostatní květiny, rády přímé slunce.

Proč usychá hortenzie

Hortenzie můžete sušit i ve váze, ve které ponecháte zhruba jen centimetr vody. Ta se odpařuje a květy pozvolna usychají. Toužíte-li po hortenziovém věnečku, naaranžujte si ho také z čerstvých květů hortenzií, suché by se vám při aranžování lámaly.

Jak prořezávat hortenzie

Řez hortenzie

Stačí, pokud jí občas prořežete a odstraníte zdřevnatělé větve, které keřík jen hyzdí. Větve na sebe samy upozorní, neboť budou v kontextu rostliny vypadat nepatřičně. Prořezávání rostliny by mělo proběhnout na jaře, kdy tím rostlinu prosvětlíte a ulevíte jí. Nejlepší je prořezávat jí v březnu.

Jak se starat o hortenzie

Při růstu hnojte dvakrát měsíčně, jinak přihnojujte tekutými minerálními a organickými hnojivy v létě a před začátkem květu. Nepoužívejte vápník, ten nesnášejí. Odkvetlé květy můžete nechat přes zimu na rostlinách a odstřihnout je až na jaře. V zimním čase k nim přihrňte zeminu, můžete doplnit i chvojí.

Co s hortenzií na zimu

Na zimu je potřeba k hortenziím nahrnout lehčí substrát, nebo vrstvu spadaného listí či chvojí. Některé hortenzie se dají i s uschlým květenstvím jemně svázat větvemi k sobě a celý tento svazek přikrýt netkanou textilií nebo jutovinou. Nestačí listí nahrnout jen ledabyle okolo rostliny, ale dobře prosypejte celý keř.

Kdy odstranit odkvetlé květy hortenzie

Hortenzie kvetoucí na dvou a víceletém dřevě obvykle kvetou na začátku léta a uvadají v jeho druhé polovině. Již v tu dobu začínají rašit pupeny, z nichž v příštím roce vzniknou nové květy. Na jaře proto odstřihneme pouze slabé, odkvetlé, odumřelé nebo odumírající větve.

Co s Omrzlou hortenzií

Řez hortenzií se provádí v jarním období v době rašení, kdy se po zimě odstraní odumřelá nejčastěji omrzlá část výhonů na nejbližší živý pupen a dále se odstraní krátké a tenké zahušťující výhonky. U starších jedinců provádíme zmlazovací řez, kdy zcela odstraníme nejstarší zdřevnatělé výhony a ponecháme mladší výhony.

Jak často se zalévá hortenzie

Hortenzie zalévejte "akorát"

Ale i u nich platí pravidlo: všeho s mírou. Rostliny pěstované v nádobách by nikdy neměly přeschnout, zaléváme je však až po částečném proschnutí. K zalévání hortenzií není vhodná tvrdá voda. Ideální je dešťovka, případně voda, kterou necháme odstát.

Co potřebuje hortenzie

Ideální je dešťová voda, ale také změkčená pitná voda z vodovodu. Visí-li rostlině listy, potřebuje zpravidla více vody. Pro hortenzie je důležité rovněž hojné zásobení živinami. Rostlina patří mezi rostliny vyžadující hodně živin a potřebuje speciální hnojivo na hortenzie.

Kdy sušit hortenzie

Počkejte, až začnou odkvétat, tedy měnit barvu. Ty modré do zeleno-šeda, růžové a bílé do zelena, červené začnou hnědnout. V té době jsou květy nejpevnější.

Co na jaře s hortenzií

Hortenzie kvetoucí na dvou a víceletém dřevě obvykle kvetou na začátku léta a uvadají v jeho druhé polovině. Již v tu dobu začínají rašit pupeny, z nichž v příštím roce vzniknou nové květy. Na jaře proto odstřihneme pouze slabé, odkvetlé, odumřelé nebo odumírající větve.

Kdy stříhat odkvetlé květy hortenzie

Kromě hortenzie latnaté (Hydrangea Paniculata) to platí např. i pro Hortenzii stromkovitou (Hydrangea arborescens). Řez těchto hortenzií je ideální provádět v zimě, tedy ještě před vývinem pupenů. Ovšem pokud řez provedeme kdykoli od odkvětu až do předjaří (tedy konce zimy), neuděláme chybu.

Jak namíchat substrát pro hortenzie

Výsadba a substrát:

Pro růžové a červené květy hortenzií velkolistých a pilovitých si připravte směs z kompostu, jílu, rašeliny a písku v poměru 4:3:2:1; pro bílé a modré květy si naopak připravte směs rašeliny, kompostu, jílu a písku v poměrech 3:2:1,5:0,5.

Jak omladit hortenzií

Starší velkolisté hortenzie uvítají i zmlazovací řez, kdy odstraníme všechny slabé nebo poničené výhony a ponecháme pouze pár vitálních silných výhonů. Zmlazení můžeme provést také tak, že seřízneme všechny staré výhony s uschlými květy a ponecháme pouze mladé loňské výhony.

Jak ovlivnit barvu hortenzie

Barvu květů tedy můžete u vybraných kultivarů jednoduše ovlivnit tím, že změníte pH půdy. K tomu účelu můžete použít speciální zeminu určenou pro modré hortenzie, speciální okyselovač půdy nebo hnojiva dle požadované barvy květu. Bílé ani světle růžové hortenzie na změnu pH nereagují.

Co chce hortenzie

Všechny druhy preferují světlé místo v polostínu. Půda by měla být humózní, vlhká a dobře odvodněná. Hortenzie nesnesou těžkou, jílovitou půdu. Místo musí být chráněné před větrem.

Jaké hnojivo použít na hortenzie

Hnojíme v jarním období kombinovanými hnojivy, která neobsahují vápník. V nabídce hobbymarketů jsou i speciální hnojiva pro hortenzie. Nejpřijatelnější formou hnojení je aplikování zálivkou. V březnu a dubnu můžeme přidat také dobře vyzrálý kompost nebo kravský hnůj a rašelinu.

Jak stříhat květy hortenzie

Nejprve odstraňte staré květy a to ihned po odkvětu, střih provádějte těsně pod květem na vrcholu stonku. Dosáhnete tak úhledného vzhled celé rostliny v další sezóně. Zároveň odstraňujeme i výhony odumřelé a odumírající. Těch se zbavíme u základny.

Jak se dělá věnec z hortenzie

Velké květy hortenzie rozebereme na menší díly. Na korpus navážeme provázek a necháme trochu delší konec, abychom mohli nakonec vytvořit poutko na zavěšení. Potom jednotlivé kytičky postupně připevňujeme na korpus věnce omotáváním stonků provázkem. Postupujeme dokud nebude korpus plný květů.