Co s Košťálem z květáku?

Co s listy od květáku

Listy květáku můžete přidat do sendvičů nebo do zeleninových salátů. Syrové listy jsou ideální pro různé koktejly a smoothie, stačí je přidat do mixéru a je hotovo. Máte-li dietu, můžete si dopřát lupínky z listů. Neobsahují žádné zvýrazňovače chuti, tuku a soli.

Co s vodou z květáku

Když vaříte květák, třeba si připravíte ten smažený, zůstává voňavý vývar, který je skvělým základem pro polévku. Počítejte s tím, že voda už je mírně osolená. A také, že potřebujete pár růžic do polévky.

Co je Košťál brokolice

Od košťálu přes růžice až po listy

Listy chutnají podobně jako kapusta. Košťál je potřeba zbavit vrchní dřevnaté slupky, pod kterou se skrývá chutná a měkká část plná živin. Oloupaný košťál brokolice můžete například nakrájet na tenké nudličky a uvařit jako přílohu. Z listů květáku uvařte chutnou polévka.
Archiv

Jak se dělá květáková polévka

V polévkovém hrnci rozpustíme máslo, nasypeme mouku a upražíme světlehnědou jíšku. Zalijeme ji vývarem, osolíme, rozšleháme a asi 10 minut vaříme. Přidáme prolisovaný květák, koření a zalijeme mlékem. Nakonec polévku zalijeme žloutkem rozšlehaným ve smetaně.

Jak využít listy z kedlubny

Velmi jednoduše z ní připravíte ředkvičkový špenát, polévku… Nať však lze využít i ve studené kuchyni, když ji nasekáte, smícháte s dalšími druhy zeleniny, i samotnými ředkvičkami, přelijete zálivkou a necháte chvíli odstát, zjistíte že chloupky vadit nebudou. Výtečná je i v tvarohových pomazánkách.

Co s listy od kedluben

Jak využít kedlubnové listy

V kuchyni je můžeme používat různým způsobem. Spolu s nasekanými lodyhami se hodí do krémových polévek a jako doplněk do teplých jídel, kde jinak při vaření dáváme pouze bulvy. Můžeme je přimíchat do různých salátů, hodí se i jako část náplně do zelných listů, paprik nebo třeba do tortilly.

Jak nejlépe upravit květák

Květák hoďte do vroucí vody (musí bublat) a povařte 3 minuty. Okamžitě slijte a přelijte spoustou ledové vody, aby zchladl na pokojovou teplotu. V opačném případě by se vám ještě vlastním teplem dále vařil do, jak říká moje sestra, blemcava. Můžete si ho připravit jenom tak, nebo spolu s ním povařit kolečka mrkve.

Jak dlouho se má vařit květák

Pracovní postup: Očištěný květák vaříme v osolené vodě s cukrem bez pokličky asi 10 minut. Scedíme a necháme okapat.

Jaká část brokolice se jí

Brokolice se řadí mezi košťálovou zeleninu, ale nemá tolik výraznou chuť, díky čemuž ji dobře snášejí lidé s citlivějším trávením. K jídlu jsou vhodné jak brokolicové růžičky, tak košťály, které chutnají podobně jako zelený chřest.

Kdy už Nejist brokolici

Po sklizni brokolice velmi rychle žloutne. Pokud jsou již poupátka otevřená či žlutá, znamená to, že brokolice již není čerstvá.

Jak udělat Kvetakovy krem

Květák omyjeme a rozebereme na růžičky. Růžičky květáku přidáme do polévky a vaříme, dokud nejsou měkké. Pak přilijeme mléko, podle chuti přidáme Podravku, sůl a trochu muškátového oříšku. Ještě spolu vše krátce povaříme.

Co s přebytkem kedluben

Tipy: Po usmažení kedlubny odkládáme na papírovou kuchyňskou utěrku, která odsaje přebytek tuku. Kromě vařených brambor, můžeme smažené kedlubny podávat s bramborovou kaší. Jako přílohu můžeme zvolit například zeleninový salátek nebo okurkový salát.

Co s listy od ředkviček

Listy z ředkviček přidejte do salátu

Mají lehce štiplavou chuť, protože obsahují hořčičné silice a díky tomu pomáhají dezinfikovat organismus. Lidové léčitelství je doporučuje jako lék na infekce zažívacího traktu. Listy ředkviček můžete přidávat do salátů, do smoothie nebo je použít pro přípravu pesta.

Jak dlouho se vaří obalovaný květák

V hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Na dvě až tři dávky vložte květák a povařte asi 5 minut do poloměkka. Předvařený květák nechte okapat. 3 Připravte si misku s moukou, strouhankou a vejci rozšlehanými s trochou vody.

Jak obalit květák bez strouhanky

Pomoci si můžeme velmi snadno právě sáčkem (samozřejmě určeným na potraviny). Prostě do něj nasypeme mouku určenou na obalování, pak přidáme část potravin určených k obalování. Otvor uzavřeme rukou a vše opatrně protřepeme. Mouka se bleskurychle dostane i do špatně dostupných míst.

Na co je dobrý květák

Květák je nízkokalorická zelenina, která vás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitaminy a minerály – vitamin C, vitamin K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.

Jak poznat špatnou brokolici

BROKOLICE. Uvadající brokolici poznáme jednoduše všichni, lehce žloutne a vadne. Nejlepší způsob skladování je uchovávat brokolici nerozdělenou v potravinovém sáčku v lednici. V případě zamrazování, brokolici rozdělte na větvičky a zamrazujte rozdělenou na porce.

Co s brokolici když je žlutá

Pokuď je stále pevná a nezvadlá,je to jen rozložený chlorofil a víc luteinu a karoténu,je stále jedlá,ihned uvařit na polívku. Když je zvadlá a už měkká,vyhodit. BIO odpad se ta popelnice jmenuje.

Co všechno se jí z brokolice

Brokolice se řadí mezi košťálovou zeleninu, ale nemá tolik výraznou chuť, díky čemuž ji dobře snášejí lidé s citlivějším trávením. K jídlu jsou vhodné jak brokolicové růžičky, tak košťály, které chutnají podobně jako zelený chřest.

Jak se dělá květáková rýže

Na pánvi rozehřejte lžíci olivového oleje a orestujte na něm nadrobno nakrájenou malou cibuli nebo dvě jarní cibulky. Přidejte květákovou rýži z jednoho květáku a restujte asi 5 minut. Nakonec rýži osolte, opepřete a případně dochuťte pár kapkami citronové šťávy, která odstraní případnou hořkost syrového květáku.

Jak se dělá květákový nákyp

Ve větší misce rozšlehejte vajíčka, přidejte mléko, křen, strouhanku, sůl, pepř, šunku a sýr. Uvařený květák vidličkou částečně rozmačkejte a přimíchejte do směsi. Vzniklou hmotu rovnoměrně natřete do vymazané a strouhankou vysypané zapékací mísy a vložte do vyhřáté trouby na 175 stupňů.

Jak udělat kedlubny

Kedluben oloupejte a nastrouhejte nahrubo. Přidejte ho do základu a ochuťte vše solí a drceným kmínem. Duste pod pokličkou asi 10 – 15 minut nebo do změknutí. V případě potřeby lehce podlijte horkou vodou.

Jak upravit kedluben

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na špalíčky nebo na plátky a osmahneme na rozehřátém másle. Přidáme dva stroužky česneku nakrájené na tenké plátky a jakmile se kedlubny začnou zbarvovat, přilijeme trochu vody (asi 1 dl), bylinkovou kostku, kořenící směs, zbylý česnek utřený se solí a dusíme doměkka.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.

Proč praskají ředkvičky

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem.