Jak se starat o kosatce po odkvětu
Při pěstování kosatců byste se měli o tyto zahradní krásky starat po celý rok. Jak je tomu po odkvětu Uřízněte jejich květní stvoly nízko nad zemí, zelené listy však ponechte. Z kosatce rovněž pravidelně odstraňujte suché listy.
Archiv
Proč mi nekvetou kosatce
Pokud kosatce bradaté v prvních letech bohatě kvetou, potom ale v květu poleví, může být příčinou mimo jiné příliš kyselá půda. Reakci půdy pomůže zvednout trocha vápna přidaná na jaře. Pro písčité a rašelinné půdy se doporučuje přidat 100 až 200 gramů vápna na metr čtvereční.
Jak voní kosatec
Kvůli nákladnosti a vzácnosti je kosatec primárně určen pro prestižní parfémy. Vyzařuje pudrově dřevitou vůni, která je zároveň výrazná a rafinovaná.
Jak Ostrihat kosatce
Kdy a jak správně stříhat kosatce
Po odkvětu stonky včas odstraňte. Odkvetlé květní stonky kosatců sibiřských odřízněte těsně nad povrchem půdy – můžete je využít jako zajímavý dekorační materiál. Mečovité listy kosatců ponechte až do podzimu, nanejvýš klínovitě seřízněte hnědé špičky (ale nutné to není).
Archiv
Kdy hnojit kosatce
Naprosto zásadní je pro kosatce též hnojení, především pak na jaře. Ideální je kvalitní zahradní kompost, ve které převažuje rozložená tráva, dobré je však také přidat hnojivo bohaté na fosfor, které právě maximálně podpoří kvetení kosatců!
Kdy rostou kosatce
Kvetou v květnu a v červnu typicky na vlhkých až mokřadních loukách, které jsou v jarním období zaplaveny a nejsou koseny, proto roste na neudržovaných loukách.
Jak přesadit kosatce
Přesazování kosatců
Nejprve rostliny vyryjte, oklepejte z nich hlínu a oddenek rozdělte na menší části tak, aby každá měla vlastní listy. Na každé části zkraťte listy o jednu třetinu až polovinu délky. Kořínky můžete nepatrně zkrátit také, není to však nutné. Takto připravené sazenice vysaďte na nové stanoviště.
Co potřebují kosatce
Aby kosatec vydatně kvetl, potřebuje světlé místo až polostín, ideálně v závětří. Květu také prospěje hnojení, a to hlavně na jaře. Nejlepší jsou pro něj hnojiva s fosforem a organická hnojiva (třeba i z vlastního kompostu, skvělá je pro to posečená tráva).
Jak daleko od sebe sázet kosatce
Vzdálenost rostlin při výsadbě
Nízké kosatce mohou mít mezi sebou vzdálenost pouhých 25 cm (mezi řádky 30 cm), zatímco miniaturní vysoké anebo intermediální vysazujeme od sebe ve vzdálenosti alespoň 30 cm (meziřádky 35 cm). Kosatce obrubové by měly mít mezi sebou i mezi řádky vzdálenost 45 cm.
Kdy se Vysazuji kosatce
Po několika (asi 3–5) letech se začnou pomocí oddenků množit. Tyto srostlé oddenky od sebe (na konci léta, po odkvětu) odřízněte, a znovu zasaďte 30 cm daleko od sebe. Doba květu: Kosatce kvetou koncem května až koncem července, může se lišit podle druhu.
Kdy můžu Presadit kosatce
Po odkvětu procházejí kosatce obdobím vegetačního klidu. Proto je tento čas nejvhodnější dobou pro jejich množení. Vysoké velkokvěté kosatce přesazujeme od července do konce srpna.
Jak hluboko sázet kosatce
Sázíme cca 3 cm hluboko. Při vysazování můžeme kolem kořenů upravit substrát, pokud je to třeba. Kyselost u kořenů by měla být až pH 5. Japonské kosatce je vhodné vysazovat do sníženého terénu či prohlubní.
Kdy vyndat kosatce
Kdy přesazovat kosatce
V oblastech s dobrými klimatickými podmínkami můžeme přesazovat ještě do poloviny září tak, aby do příchodu zimy stihly dostatečně zakořenit. Samozřejmostí by mělo být, že po odkvětu odstřihneme odkvetlé květy. Tím zamezíme vytváření semen a zbytečnému vysilování rostliny.
Kdy vyrýt kosatce
Duben a květen jsou měsíce, kdy zejména skalky ozdobí kosatec nízký (Iris pumila). Jeho květy jakoby vyrážely přímo ze země, mají totiž jen kratičkou lodyhu, zato až deset centimetrů dlouhé okvětní plátky. Právě proto se tento nízký druh tak pěkně vyjímá mezi kameny skalky.
Jak dlouho kvete kosatec
Kosatce Xiphium kvetou od června do července a mohou být až 60 cm vysoké. Patří především na trvalkový záhon. Jsou rozdělený podle druhů do skupin anglické, holandské a španělské kosatce. Kvetou především od června do července.
Kdy množit kosatce
Velkokvěté kosatce množíme dělením po odkvětu, tedy zhruba od konce července do poloviny srpna. Nejprve vyryjeme ze země celý trs a odlámeme z něj pouze nejmladší části. 2. Ránu na každém oddělku zařízneme hladce ostrým nožem a necháme ji před výsadbou zaschnout.