Co s kousavým svetrem?

Co na kousavý svetr

Pokud už ve skříni nějaký škrábavý kousek máte, pomůže obyčejný ocet. Jednoduše namočte svetr do nádoby s roztokem octa a čisté vody v poměru 1:1 a nechte ho namočený zhruba 20 minut. Poté ho z nádoby vyjměte a nechte usušit. Pokud i potom bude svetr kousat, vyzkoušejte druhou variantu s vlasovým kondicionérem.
Archiv

Jak se starat o svetr

Místo běžného pracího prostředku použijte raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny. Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem.

Jak prát svetr z vlny

Praní v pračce by mohlo vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30°C) – můžete použít šampon na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Ještě budete potřebovat savý ručník.

Jak prát vlněný svetr v pračce

Teplota: Vlněné oblečení perte vždy při teplotách kolem 30°C. Při vyšších teplotách byste riskovali, že se vám bude vytahovat. Cyklus: Co se cyklu týká, použijte nižší stupně, nejjistější je však prát prádlo ručně. Aviváž: Přidejte do prádla aviváž značky Lenor, která vaše svetry ochrání před poškozením během praní.

Proč kouše vlna

Netradiční tkalcovna Na vlně

Nekouše samozřejmě každá vlna, ale zálěží na tom, z jakého druhu ovce je a z jak starého zvířete. Důvodem, proč vlna může kousat, je to, že povrch živočišných vláken (srsti) je pokryt odstávajícími šupinkami, které dráždí pokožku. Lidi s citlivější kůži pak vlna dráždí.

Jak odstranit kousání merino vlny

Stačí, když si svůj oděv z merino vlny vyperete společně s džínami. Díky tomu se volná vlákna vlny, která mohou jedince s citlivější pokožkou „kousat“, vytahají a obrousí,“ radí outdoorový specialista Vít Hruška z 4camping.cz.

Jak pověsit svetr

Svetry suším na osušce rozložené na gauči. Pokud je svetr tlustý ( zimní) dám osušky aspoň dvě. Podle potřeby obrátím. Nevidím problém sušit ho třeba i na stole ( přes noc) – zachová si dlouho pěkný tvar, na rozdíl od svetrů zavěšených na šňůře.

Jak na sražený svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Jak zachranit Srazeny svetr

Záchrana sraženého svetru: U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout.

Jak prát svetr aby se nesrazil

Mohér se nesráží, neškrábe a také se nemačká. Přesto jej perte raději v ruce ve vodě o teplotě do 30 °C s jemným pracím přípravkem nebo mýdlem. Mohérový svetr příliš neždímejte ani nepropírejte v rukách, nechte jej jednoduše máčet ve vodě.

Jak prát 100% vlnu

Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.

Co je to vlna

Co je to vlna Odpověď je přece jasná – vlna je materiál, který se získává ze srsti ovcí, pletou se z něj svetry a šijí zimní kabáty.

Proč merino

Merino vlna má skutečně působivé termoregulační vlastnosti. Díky své struktuře vláken dokáže velmi dobře zadržovat vzduch a tím pádem izolovat. V praxi to doopravdy znamená, že v létě dokáže tričko mírně ochlazovat a v zimě naopak udržovat vámi vyprodukované teplo.

Jak prát Pletene věci

Do pračky ho raději vůbec nedávejte. Kašmír perte ručně ve studené vodě a použijte speciální jemný prací prostředek. Dobře poslouží taky dětský šampon. Zároveň byste svou oblíbenou kašmírovou šálu či svetřík neměla prát častěji než jednou za měsíc; dvakrát do roka ho pak můžete vzít do osvědčené čistírny.

Jak zachránit kašmírový svetr

Sražený kašmírový svetr zachrání mléko

Po důkladném opláchnutí, kdy svetr nebo jiné oblečení vložíte do vany se studenou vodou a několik minut s ním kroužíte, přidejte do vody, do níž svetr znovu namočíte, 100 ml mléka. Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny.

Jak ozivit svetr

Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.

Proč se prádlo srazí

Mýtus: Prádlo se v sušičce srazí

Ano, to může být do jisté míry pravda, ale pouze při nevhodném zacházení. Avšak pokud budete vaši sušičku prádla používat tak, jak máte, riziko sražení oblečení během sušení klesá na nulu. Při nežádoucím smrštění tkaniny je na vině nedostatek vlhkosti uvnitř vláken.

Jak vytahnout svetr

Prozradíme vám, jak mu vrátíte původní rozměry. Naplňte umyvadlo teplou vodou, kápněte do ní trochu dětského šamponu a roztok pořádně promíchejte. Svetr pak položte na hladinu a počkejte, dokud se vlastní vahou úplně neponoří. Nechte ho namočený asi půl hodiny, následně ho opatrně vyndejte, ale neždímejte!

Jak se pere hedvábí

A nebo ho můžete prát doma ručně – ve studené vodě (max 30°C) s prostředkem na velmi jemné prádlo. Prací prostředek by nikdy neměl obsahovat bělidlo, které by mohlo hedvábí nenávratně zničit. Při ručním praní kousek jen jemně promáčkávejte, nikdy nedrhněte nebo nemuchlejte, a poté opláchněte ve studené vodě.

Co s ovcí vlnou

Izolace z ovčí vlny se jako přírodní materiál používá nejvíce ve dřevostavbách, a to buďto v sandwichových konstrukcích, srubech nebo roubenkách, tedy v difúzně otevřených stavbách. Dá se samozřejmě použít i v klasickém zděném domě např. jako izolace střechy v podkroví.

Proč se dělají vlny

Mořská vlna je pohyb částí vody. Vlny jsou vyvolávány především větrem (eolické vlny) a mořskými proudy. Mimoto mohou být vyvolány i zemětřesením, sesuvem půdy nebo části ledovce do vody apod.

Jak poznat merino

A tady právě narážíme na jednoduchý trik jak zjistit, zda výrobek uváděný jako MERINO je skutečně kvalitní MERINO. Kvalitní MERINO s označením WOOLLMARK totiž musí splňovat minimální délku a maximální tloušťku vlákna (22 micronů).

Jak se pere kašmírový svetr

Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.

Jak se pere Moher

Při jeho péči je tedy potřeba obezřetnost. Pokud je to možné, perte mohérové i alpakové oblečení nejlépe v ruce ve vlažné vodě za použití speciálních pracích prostředků. I tady ale platí, že ždímání byste se měli raději vyhnout, a právě vyprané oblečení nechat uschnout postupně ve vodorovné poloze.

Jak vyčistit kašmír

Kašmír i hedvábí peru v ruce, v obyčejném šamponu. Voda by měla být jen malinko vlažná, důležité je, aby voda na praní a na máchání měla stejnou teplotu. Netřít látku o sebe a neždímat, jen zabalit do ručníku a lehce vymačkat přebytečnou vodu, sušit rozložené na osušce a pozor, NE NA SLUNCI.