Co s levanduli v květináči na zimu?

Jak uchovat levanduli v květináči

Připravte na zimu levandule v truhlíku či květináči

Dařit se jim bude v místnosti, která má maximálně deset až třináct stupňů Celsia. Položte levandule tam, kde budou mít nejvíce světla. Ideálním prostorem je pro ně zasklená a nevytápěná lodžie nebo předsíň s dostatečným množstvím oken.
Archiv

Jak připravit levanduli na zimu

Pokud rostlina ještě nekvetla, mladé výhonky neřežou. Řez byste měli stihnout do konce října, tedy ještě před nástupem výrazně chladného počasí. Pokud to uděláte později, rostliny už nemusí mít čas připravit se na zimu. V takovém případě je lepší výhonky svázat, ohnout k zemi a zakrýt chvojím.

Jak velký květináč na levanduli

Proto je lepší volit dostatečně velký pálený květináč, ideálně kolem 10 l na jednu levanduli a pravidelně levanduli zalévat – nejlépe ráno nebo večer.
Archiv

Jak uchovat květy levandule

Jak skladovat levanduliPonecháme na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu.Sušíme při teplotách kolem 35°C.Usušenou levanduli poznáme vizuálně i po hmatu.

Jak zazimovat levandule v květináči

Přezimování levandule v květináči

Abychom levanduli v květináči před zimou ochránili, je nutné ji přenést na místo, kde nemůže být ohrožená mrazy. Ideální je prostor, kde je dostatek světla – například veranda, zasklená lodžie nebo nevytápěná chodba.

Jak hluboko koření levandule

V těžší půdě jí hrozí přemokření a následně odumírání kořenů. Prevencí je drobná drenáž, vylehčení půdy drobným štěrkem nejméně do půlmetrové hloubky, levandule totiž koření hluboko.

Co dělat s Dřevnatou levanduli

Levandule je totiž vlastně polokeř, který začíná zdola dřevnatět a právě na dřevnatých částech již neobráží nové výhonky. Pokud bychom rostlinu zastřihli příliš hluboko, mohla by i zahynout. A květů se samozřejmě nedočkáme. Při řezu musíme vždy ponechat část, která má na sobě pupeny.

Kdy stříhat květy levandule

Kdy stříhat levanduli Nůžky budete muset vzít do ruky alespoň dvakrát ročně. Nejvhodnější čas je po odkvětu a pak na jaře, kdy je třeba rostlinu zmladit a zbavit omrzlých částí.

Co dělat když uschne levandule

Na jaře, aby levandule získala nádherný tvar, si můžete dovolit ostříhat nové výhonky a zbavit se omrzlých částí. Na podzim po odkvětu ostříhejte uschlé stonky a odkvetlá květenství. Nikdy ale nestříhejte její dřevnatou část, protože by se mohlo stát, že už nikdy neobrazí a z příliš hlubokého zásahu se už nevzpamatuje.

Jak dlouho vydrží levandule

Na péči i údržbu je levandule nenáročná, daří se jí na plném slunci. Spokojí se se sušší, kamenitou a málo výživnou půdou. Ve stínu poroste také, ale bude jen málo aromatická a slabě pokvete. Na jednom stanovišti vydrží dlouho, i více než deset let.

Jak ostříhat levanduli v květináči

Levanduli je třeba na podzim lehce sestřihnout. Pravidelný střih květině dodává hustotu a hezký vzhled. Hlubší (tedy větší) řez necháme až na jaro. Na podzim by se to nemělo přehánět, aby rostlinka byla chráněna před mrazy – úplně postačí ostříhat pouze odkvetlé části květů a uschlé stonky.

Jaký substrát pro levandule

Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou. Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.

Jak namíchat substrát pro levandule

Pokud nechcete substrát pro levandule kupovat, můžete si sami namíchat podobnou směs, a to tak, že dáte dohromady rašelinu, zeminu a písek v poměru 1:1:1. K tomu se často přidává také keramzit nebo třeba drcené lávové kameny, které by měly vodu a živiny postupně uvolňovat a zajistit substrátu dostatečnou vzdušnost.

Co s Odkvetlými květy levandule

Co dělat s odkvetlou levandulí Odkvetlé levanduli odstraníme stonky s květy a zároveň zlehka zastřihneme špičky zelených výhonů. Podpoříme tak další, podzimní kvetení.

Jak omladit staré levandule

Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji. Stříháme do třetiny nových větviček. To levanduli přiměje k tomu, aby vytvořila rychleji nové zdravé lístky a stonky, na kterých během pár měsíců uvidíme krásně fialové květy, plné sladké a pronikavé vůně.

Co dělat s Odkvetlou levanduli

Odstřihává se odkvetlé soukvětí s jedním či dvěma páry listů. Žádný řez však nesmí být veden hluboko do dřevnatých částí rostliny, to levandule nesnáší a jen velmi těžko pak obrůstá. Někteří pěstitelé přistupují ještě k podzimnímu řezu. Ten je však vhodnější pouze pro teplejší oblasti.

Kdy se stříhají květy levandule

Na jaře, na přelomu března a dubna je ideální čas proto, abyste zastřihli své krásné levandule. Vhodnou dobu poznáte podle toho, že rostlina začne obrůstat a když ji rozhrnete, tak uvidíte drobné malé pupeny (lístečky), které začnou rašit. Další podmínkou jarního střihu levandule je snížení rizika ranních mrazíků.