Co s listy od mrkve?

Co dělat s natí od mrkve

Mrkvová nať oživí saláty

Dá se použít i jako příloha místo špenátu. Stačí ji jen krátce (stačí 2-3 minuty) blanšírovat ve vroucí vodě a pak zchladit. Tím zmírníte i případnou hořkost a nať je pak chutnější. Navíc ji pak můžete lehce osmahnout na pánvi na oleji a na talíři pak zakápnout citronovou šťávou.

Co se slupkami od mrkve

Existuje řada možností, jak je v kuchyni využít. Zkusit můžete třeba zeleninové lupínky ze slupek od mrkve či brambor, koláče, zelené výhonky do polévek či salátů a z ovoce zase kandovanou citrusovou kůru, sušenou citrusovou kůru rozmělněnou na prášek, želé z jablečných jádřinců (velká pochoutka!)

Co z mrkvové natě

Pokud se vám mrkvovou nať nechce zpracovávat za čerstva, můžete si ji jednoduše nasušit do zásoby. Poté ji využijete jako jiné sušené bylinky, tedy například od polévek, do marinád, do různých zeleninových omáček a podobně.
Archiv

Co s natí z fenyklu

Natě se dají používat ve všech podobách – za syrova osvěží salát nebo smoothie. Třeba listy z jarních ředkviček výborně dochutí i obyčejný chléb s máslem. Výraznou chuť a vůni má za syrova i nať fenyklu. V kuchyni ji využijete podobně jako kopr – zkuste ji třeba jako doplněk k lososovi.
Archiv

Co s Redkvickovou natí

Nať ředkviček je bez problémů jedlá. Na rozdíl od samotné ředkvičky ale nemá její typickou chuť a palčivost. Hodí se tedy spíš jako doplněk k jiné hlavní surovině nebo se musí výrazně ochutit. I kvůli tomu jsou oblíbené do pesta a do polévkových krémů.

Co dělat se slupkami z jablek

Slupky od jablek určitě nevyhazujte. Jak je vám určitě známo, tak právě pod slupkou a v ní je to největší množství prospěšných látek. Jablečné slupky tak můžete usušit a pak dál používat, dají se jíst samotné, nebo je můžete přidat do domácích kaší z ovesných vloček, müsli, tyčinek či jako přísada do čajů.

Co se zbytky zeleniny

Další zbytky zeleniny vznikají také po jejím odšťavňování. Odšťavněnou mrkev můžete přidat do mrkvového dortu nebo jiných moučníků, sušenek apod. Všeobecně se dá zeleninová drť používat do polévek, omáček, pomazánek, salátů, karbanátků a nejrůznějších placek a do pokrmů z dušené zeleniny nebo pod maso.

Co se jí z fenyklu

Používá se čerstvý do salátů, chutný je také grilovaný, pečený, dušený v kombinaci s rybou nebo zapékaný se sýrem. Uvařit z něj lze i výtečná polévka. Pro charakteristické aroma se semena používají jako koření, při pečení koláčů či na výrobu likérů a oleje.

Na co se používá fenykl

Fenykl zlepšuje tvorbu trávicích šťáv. Dále se fenykl používá do kojicích čajů, neboť krom výše uvedeného i zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Fenykl dále tlumí kašel, podporuje vykašlávání hlenů. Fenykl se též použív á jako tonikum pro slezinu a ledviny a při onemocněních urogenitálního traktu.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.

Proč praskají ředkvičky

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem.

Co obsahuje slupka od jablka

Obsahuje polovinu celkového množství vlákniny a třetinu vitaminů C, A a draslíku. Slupka má také čtyřikrát více vitaminu K než dužina. Téměř výhradně jen ve slupce najdete i antioxidant kvercetin, který zmírňuje dýchací potíže, chrání plíce před dráždivými látkami a zlepšuje mozkové funkce.

Co se dá udělat z jablek

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!Křížaly.Jablečný mošt.Jablečná přesnídávka (pyré)Jablečný kompot.Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.Jablečný ocet.Jablečný čaj.Jablečná nádivka do moučníků

Co dělat se zbytky jídla

Zbytky jídla pak lze vyhodit:Na kompost na vaší zahradě,- do kompostéru na vaší zahradě či na balkóně (velmi oblíbené jsou i vermikompostéry, ve kterých se o rozklad organického odpadu starají žížaly).Do hnědých popelnic na bioodpad.

Co delat s odpadem z Odstavnovace

Odšťavněnou drť z petržele, mrkve, celeru, rajčai či papriky buď začerstva přidejte do základu polévky nebo omáčky, nebo pokud ji nestihnete hned použít, nasušte ji “na někdy”. Drť jednoduše rozložte na sušící pláty sušičky potravin a sušte na 55-60 stupňů Celsia 2 – 4 hodiny.

Proč jíst fenykl

Fenykl je pro naše tělo úžasným pomocníkem. Pomáhá nám při zažívání, zmírňuje bolesti bříška malým dětem, podporuje náš imunitní systém. A navíc při vaření můžeme použít všechny jeho části. Jeho léčebné účinky znali už staří Římané.

Jak vypadá fenykl

Vzhled. Je podobný kopru, plodem je dvounažka s protáhlými nažkami až 1 cm dlouhými, jsou ale i drobnoplodé formy. Mají mít zelenavou až světlehnědou barvu. Plody fenyklu jsou zdraví prospěšným kořením.

Proč pít fenyklový čaj

S čím nám fenykl pomůže

Příznivé účinky této byliny se s mlékem přenáší i na děťátko, proto je fenyklový čaj výborným prostředkem proti kolikám, nadýmání a podpory trávení, čehož se používá hlavně v dětské praxi. Obecně stimuluje zažívání, reguluje chuť k jídlu. Fenykl obecný dále zlehčuje průběh menstruace.

Jak se dělá fenyklový čaj

V hmoždíři rozdrťte lžíci fenyklových semínek, díky tomu se z nich snáze uvolní všechny prospěšné látky. Rozdrcená semínka zalijte vroucí vodou a asi 15 minut je louhujte. Pak stačí čaj přecedit a vypít.

Na co pomáhají ředkvičky

Ředkvička i ředkev obsahují vitamín C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měd. Podporují trávení, zlepšují činnost žaludku i střev, zamezují hnilobným procesům ve střevech, snižují překyselení žaludku.

Jak jsou zdravé ředkvičky

Živiny, vitaminy a minerály

S pouze 14 kcal na 100 g představují ředkvičky ideální nízkokalorické a přitom křupavé občerstvení. Za zmínku stojí jejich obsah vitaminu C, kyseliny listové a draslíku.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.

Proč nejíst jablko večer

Pozor na ovoce

Je přece zdravé. Ano, to je sice pravda, ovoce je zdravé a sníst jedno jablko před spaním vám neuškodí. Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb.

Proč jíst denně jablko

Jablka nám dávají mnohem a mnohem víc. Obsahují vitamín C a látky pro tělo nezbytné (železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík). Draslík pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle, působí na správnou funkčnost ledvin a svalů. Jsou také zdrojem antioxidantů, které nás chrání před volnými radikály.