Co s čím sázet?

Co s čím sadit tabulka

My je tu pro vás máme:červená řepa, salát X špenát.zelí X jahody.kapusta kadavá X růžičková kapusta.okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.fazole X fenykl.šalotka X hrách, fazole.
Archiv

Jakou zeleninu sázet k sobě

Rajčatům vadí například červené zelí, tykve, brambory a hrách. Naopak nemají sebemenší problém se špenátem, čekankou nebo petrželí. Chcete-li vylepšit jejich chuť, vysaďte je co nejblíž bazalky nebo levandule, získají lehké příjemné aroma.

Co sázet po mrkví

Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček. Ideální je dokonce pěstování nejdůležitější polévkové zeleniny vedle sebe: cibule, česneku a mrkve.
Archiv

Co se teď sází

Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.

Co se sází v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co se dá sázet v létě

A je načase zasít úrodu na podzim a zimu. V červenci můžete vysít mrkev, černou ředkev, červenou řepu, kedluben, zeleninový fenykl, brokolici, endivii, mangold i špenát a sklizně se spolehlivě dočkáte.

Jaké plodiny nedávat po sobě

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Co sázet vedle řepy

Prospěje jim také sousedství bazalky a hrášku. Řepy prospívají vedle fazolí, okurek, cuket, cibule, salátů i košťálové zeleniny. Pokud vedle řep zasadíme saturejku, podpoří to jejich růst. Kopr jim prospěje v počátcích, kdy semínka klíčí a raší na svět, zároveň později bude odpuzovat škůdce.

Jakou zeleninu sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Jakou zeleninu sázet v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Co se stříhá v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Co se sází v lednu

Lednové výsevy

Již počátkem měsíce můžete vysévat papriky, rajčata, mochyně peruánské, lilky a saláty, v druhé půli ledna pak celer, raný kedluben, květák, brokolici.

Co sázet s okurkami

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co se dá sázet v červnu

Patří mezi ně hlávkové saláty, špenát, pekingské a čínské zelí, ředkve a ředkvičky, kedlubny, salátová řepa, černý kořen, mangold a z luštěnin keříčkové fazole.

Co vysévat v červenci a srpnu

Výsev červenec a srpenšpenáty,rukolu,polníček,pack choi,různé druhy asijské listové zeleniny jako třeba red giant, mizuna,ředkvičky.a samozřejmě další druhy zeleniny, které se osvědčily.

Co můžeme vysévat v červnu

Co zasít v červnu Zelenina a květiny ze semen i počátkem létaSaláty po celou sezónu. K červnovému setí vybíráme letní či celoroční odrůdy salátu odolné vůči vybíhání do květu, nebo listové k řezu.Roketa, salátová bylinka.Voňavý kopr.Křehká čekanka.Sladký hrášek.Vděčné fazole.Zimní zelenina.Mrkev.

Co dělat na zahradě v červnu

Sklízíme jahody, třešně, první hrášek a saláty, ale stále ještě můžeme vysít nebo vysadit zeleninu, která bude ke sklizni na podzim. Právě teď je ideální doba pro rozsazování trvalek, vysévání dvouletek, můžeme množit okrasné dřeviny pomocí řízkování a také už sklízet některé bylinky a léčivky.

Co sázet v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Co roste v únoru

První únorové květy

Patří k nim hlavně čemeřice, časné cibuloviny a také hlíznaté rostliny jako jsou sněženky, bledule, ladoňky, talovíny as puškinie. Z dřevin pak vilíny, jasmín nahokvětý, kalina vonná a zlatice převislá. V únoru kvete i líska.

Co se dá pěstovat doma

13 typů zeleniny, které si můžete pěstovat doma stále dokolaBazalka. Bazalku můžete jednoduše znovuobnovit a vypěstovat si novou pouze ustřižením lístků, jejichž stonky dáte do sklenky s vodou a umístíte ji na slunné místo.Římský salát.Mrkev.Jarní cibulka.Česnek.Řapíkatý celer.Koriandr.Zázvor.

Co sadit s cuketou

Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.

Co si zasadit na zahradě

Vsaďte na slunce, stín a polostínNa slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.