Co s Maceskami po odkvetu?

Kdy zasít semínka macešek

Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. Macešky skvěle snáší i přesazování v době květu.

Jak se starat o Macesky

Macešky milují úrodnou zeminu, vláhu, ale také přistínění, proto je nevysazujte na přímé slunce, ale nejlépe do polostínu stromů. Víceleté macešky vyžadují zálivku dokonce i v zimě, pokud je suchá a zrovna nemrzne. Na zimu je přikrýváme chvojím a i s nádobami zakopáváme do země, pokud nejsou na volném záhonu.
Archiv

Jak dlouho vydrží macešky

„Tyto rostliny můžeme brát jako jedny z prvních poslů jara a není třeba se bát, že nám hned odkvetou. Macešky totiž nakvétají průběžně, zhruba po dobu půl roku.
Archiv

Jak často zalévat macešky

Zaléváme podle potřeby, nutné je to zvláště v období sucha. Přihnojujeme 3-4x do měsíce hnojivem pro kvetoucí rostliny, půdu občas nakypříme. Macešky nesnášejí přímé sluneční světlo a sucho. Upřednostňují stanoviště v polostínu.

Kdy dát macešky do truhlíků

Rostliny se dají vypěstovat ze semínek. V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte.

Čím hnojit macešky

Rostliny přezimující na záhonech je na podzim vhodné lehce zakrýt přikrývkou z chvojí. Na jaře macešky přihnojujeme univerzálním hnojivem se sníženým obsahem dusíku.

Kdy mohou Macesky ven

Macešky lze ale pěstovat i jako dvouletky. Zhruba v polovině července macešky vysejte do volné půdy nebo do květináčů a v září přesaďte na konečné stanoviště venku na záhon. Maceška přečká zimu na záhoně, ideálně se zimním krytem z chvojí, do jara, kdy začne již od března nakvétat.

Kdy Strihat Macesky

Když první květnový až červnový výkvět budete stříhat, zmohutnělé keříky vykvetou ještě jednou začátkem září a vydrží až do prvních mrazů.

Jakou teplotu snesou macešky

Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Jak sázet macešky do truhlíků

Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat. Substrát však nesmí zcela vyschnout.

Proč macešky vadnou

Co s maceškami doma

Zaléváme pod listy, podle potřeby, nejlépe, když poklesá napětí vody v listech, začínají jemně vadnou. Mnoho vody a voda v misce je při nízkých teplotách pro rostliny hrobečkem. Začnou jim zahnívat kořeny.

Jakou zeminu pro macešky

Zemina by měla být propustná a bohatá na živiny. Sazenice dáváme do truhlíku v asi 10cm rozestupech. Macešky potřebují dostatečnou zálivku, ale nesmíme je přemokřit, jinak uhnijí kořeny. Zaléváme, než začne povrch osychat.

Kdy sázet Macesky ven

V dubnu na záhony

Řádně vyvinuté kvetoucí rostliny vysazujte na záhony v teplejších polohách již od poloviny dubna. V oblastech, kde hrozí ještě přímrazky, si musíte počkat až na dobu po ,,zmrzlých mužích“ a sázet až v polovině měsíce května, a to ve sponu dvacet krát dvacet centimetrů.

Kdy sázet Macesky do truhliku

Rostliny se dají vypěstovat ze semínek. V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte.

Jak daleko od sebe sázet macešky

V srpnu rostlinky přesaďte buď do zvláštních květináčů, anebo na záhon tak, aby mezi sebou sazeničky měly 7 cm rozestupy. V této době by měly mít alespoň 2 lístky. V září se pak maceška sází na své konečné stanoviště v rozestupech 15 – 20 cm.

Jakou teplotu snesou Macesky

Stačí je zakrýt chvojím a pokud nemrzne, snesou i mírnější zálivku. Po zimní přestávce se přihlásí ke slovu ihned s prvními slunečními paprsky a nevadí jim ani ranní mrazíky. Poměrně dobře se dokáží vypořádat s teplotou kolem mínus pěti stupňů Celsia.

Které macešky jsou jedlé

Maceška. "Violetka" se používá jako jedlá dekorace na talíř. Fialová barva dodá šmrnc letním salátům.

Jak uchovat jedlé květy

Nedozrálé nebo přezrálé (odkvétající) květy budou hořké a jejich trpkost vás zbytečně zklame. Ideálně pro květy do přírody vyrazte v dopoledních hodinách a s nůžkami v ruce, abyste květy při trhání nechtěně neporušili. Zabalte je do vlhkého ubrousku a krabičky, doma si je pak uložte do lednice.

Jaké květiny na dort

Květiny vhodné ke zdobení dortůobecně živé nejedovaté květy bez výrazné chuti, které déle vydrží a nejsou ošetřované chemií,ideální jsou macešky,na svatební dorty se hodí např. růže a hvozdíky,z chrpy a měsíčku se používají jen okrajová kvítka,begonie mají lehce nakyslou chuť, je třeba s tím v receptu počítat.

Které květy se dají jíst

Vcelku můžeme jíst květy fialek, karafiátů, brutnáku, chrpy, sedmikrásky, měsíčku, lichořeřišnice.

Jak ošetřit ovoce na dortu

Tím nejznámějším způsobem je asi pokapání řezných ploch citronovou šťávou. Pokud ale máte pokrájeného ovoce větší množství, nebo jen nechcete, aby ovoce bylo kyselé a mělo výraznou citronovou chuť, stačí ho ponořit na chvilku do misky plné ledové vody se lžící čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Které růže jsou jedlé

Jako léčivo je růže známa již více než 5 000 let. Pro léčebné účely se oficiálně využívá zejména růže šípková (Rosa canina), růže stolistá (Rosa centifolia), růže galská (Rosa gallica) a růže damascénská (Rosa damascena).

Jak zabranit Hnednuti ovoce

Tím nejznámějším způsobem je asi pokapání řezných ploch citronovou šťávou. Pokud ale máte pokrájeného ovoce větší množství, nebo jen nechcete, aby ovoce bylo kyselé a mělo výraznou citronovou chuť, stačí ho ponořit na chvilku do misky plné ledové vody se lžící čerstvě vymačkané citronové šťávy.

Jaký krém na zdobení dortu

Jaký krém je nejlepší Máslový, bílkový, mascarpone, ganache – se všemi těmito pevnými krémy obmažete dort krásně do hladka.

Jak dlouho zije růže

Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.