Co s mraženými meruňkami?

Co dělat s meruňkami

Jak zpracovat meruňky Většinou připravujeme džemy, marmelády a kompoty, sušíme je. Zkuste i něco jiného: meruňkové čatný a meruňky naložené ve sladkokyselém nálevu, obojí podávané k masům pečeným a grilovaným.

Co s přebytkem meruněk

Chutney, nebo také čatní, je skvělý způsob, jak zužitkovat letní ovoce a zeleninu. Zkuste náš recept, který neobsahuje žádné želírovací přísady. Pikantní meruňkové chutney s chili a zázvorem ozvláštní letní grilování a zahřeje i v zimě.

Jak se dělá meruňková dřeň

Na meruňkovou dřeň používáme měkké meruňky, které už jsou téměř přezrálé. Vypeckované a omyté meruňky rozmixujeme společně s cukrem. Přidáme limetkovou šťávu a znovu promixujeme dohladka. Naplníme nádobu na mražení nebo formičky na nanuky a necháme zmrazit.

Jak se dělá marmeláda z meruněk

Vypeckované meruňky dáme do hrnce, přidáme cukr (dle sladkosti meruněk, nemusí být celý kilogram) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Povaříme cca 2 minuty, odebereme případnou pěnu, naplníme čisté a suché sklenice, dobře uzavřeme a otočíme dnem nahoru. Po 10 minutách otočíme nazpět a máme hotovo.

Jak uchovat meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Jak se Loupaji meruňky

Roman Paulus, šéfkuchař Alcronu. Roman Paulus, šéfkuchař restaurace pražského hotelu Alcron, radí každý týden čtenářům LN. Při loupání vám pomůže jednoduchý trik: Ponořte meruňky na chvíli do vroucí vody a potom hned zchlaďte – slupka půjde dolů skoro sama.

Jak správně zamrazit meruňky

Prosypané cukrem

Jeden kilogram připraveného ovoce prosypeme 150 – 300 g cukru (cukr v tomto případě chrání plody před oxidací a podporuje tvorbu menších ledových krystalů). Meruňky potom naplníme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a zmrazíme.

Jak se dělá meruňková zmrzlina

Meruňky s cukrem rozmixujeme dohladka. Smetanu vyšleháme dotuha a jemně do ni zamícháme meruňkovou dřeň se zakysanou smetanou. Směs nalijeme do vaničky a dáme na 6 hodin do mrazničky. Jednou za hodinu zmrzlinu zamícháme.

Jak se dělá dřeň

Na přípravu vám stačí základní suroviny:

Z jahod odstraníme stopky a omyjeme je. Do mísy je dáme spolu s cukrem a vodou a všechno rozmixujeme. Vzniklou dřeň dáme do nádoby a necháme v mrazáku aspoň den mrznout. Dobrou chuť!

Co přidat do meruňkové marmelády

Meruňková marmeláda se hodí do koláčů, ale i na chlebíček s máslem. Do této marmelády se přidává i vanilkový cukr, dodá marmeládě mnohem lepší chuť. Nejlepší je však domácí, do obyčejného cukru vložíte zrníčka lusku, pak i celý lusk a necháte stát cca 1 týden.

Jak si vyrobit pektin

Postup přípravy

Jablka omyjeme, rozčtvrtíme a odstraníme jadérka. Podlijeme vodou, v uzavřené nádobě uvedeme rychle do varu a pak vaříme zvolna asi 40 minut. Propasírujeme nebo vystřeme přes síto. Můžeme použít ihned nebo zakonzervovat jako džem – horké plnit do sklenic, uzavřít a obrátit.

Jak uchovat meruňky v mrazáku

Prosypané cukrem

Jeden kilogram připraveného ovoce prosypeme 150 – 300 g cukru (cukr v tomto případě chrání plody před oxidací a podporuje tvorbu menších ledových krystalů). Meruňky potom naplníme do mikrotenových sáčků, uzavřeme a zmrazíme.

Kdy se sbírají meruňky

Nejlepší dobou pro sklizeň plodů je fáze, ve které mají plody na osluněné straně měkkou dužinu, tedy dva až čtyři dny před úplnou zralostí. Plody jsou náchylné kotlakům, proto je potřeba je sklízet opatrně. Sklizeň meruněk probíhá od poloviny července až do září.

Co s měkkými meruňkami

Meruňky mají skvělou barvu a chuť, výborně se proto hodí do letních moučníků. Můžeme si vybrat buď rychlé koláče s kypřícím práškem, kynuté buchty na plech nebo různé sváteční řezy a moučníky s tvarohem. Tvaroh se totiž barevně a chuťově s meruňkami výborně doplňuje.

Jak se loupou broskve

Často bývá u broskvových zavařenin uvedeno, že je třeba broskve oloupat … Brouskve na vrchu nařízneme do menšího kříže a pak je krátce spaříme v horké vodě. Po chvíli jejich slupku jednoduše sloupneme a máme hotovo.

Jak udělat domácí zmrzlinu bez zmrzlinovače

Základem je 150 g jemného tvarohu, 150 g zakysané smetany a 100 ml smetany ke šlehání. Tvaroh dobře promícháme se zakysanou smetanou a zašleháme do vyšlehané šlehačky. Do směsi nakonec můžeme přimíchat pokrájené ovoce podle libosti a naplnit jí formičky na nanuky nebo třeba obyčejné kelímky od jogurtu.

Jak na domácí zmrzlinu

Smetanu ušleháme a do šlehačky opatrně přimícháme zahuštěné slazené mléko. Do misek pak dáme vrstvu ovoce, na ni šlehačku se Salkem, pak opět ovoce a nahoru další šlehačku se Salkem. Misky vložíme na hodinu do mrazničky, potom směs můžeme lehce promíchat a necháme ji zcela zmrazit.

Co je ovocná dřeň

Ovocná dřeň je hmota lisovaného čerstvého ovoce, která není určena k okamžité spotřebě. Produkce dřeně zabraňuje plýtvání potravinami a zachovává aroma a nutriční hodnotu ovocného produktu. Ovocná dřeň se často používá jako přísada například do nápojů, omáček, kojenecké výživy, želé a pekárenských výrobků.

Jak udělat zmrzlinovou dřeň

Meloun vložíme do hlubší nádoby, přidáme šťávu z citronu, mátový cukr nebo sirup (nebo jen cukr moučka), nakonec přidáme 2 PL smetany ke šlehání a ponorným mixérem ušleháme do pěny. Melounovou směs nalijeme do dózy, přiklopíme a dáme do mrazáku. Každou půl hodinu zmrzlinu (pokud nemáme zmrzlinovač) promícháváme.

Jak se vaří džem

Dáme do hrnce s cukrem (dle chuti a sladkosti meruněk – není třeba celé kilo) s želírovacím prostředkem a za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme cca 2 minuty a odebíráme pěnu. Poté meruňkovou marmeládou plníme čisté a suché sklenice, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Jak dlouho se vaří marmeláda

A. Já osobně se snažím marmeládu vařit co nejkratší čas. Tedy maximálně 7 minut. V mističce smíchejte zbývajících 100 g cukru a dobře jej promíchejte s pektinem, to zamezí následnému hrudkování pektinu v džemu.

Jak se dělá pektin z jablek

Jablka dobře omyjeme, odstraníme stopky a zbytky okvětí, i se slupkou a jádřinci nakrájíme na malé kousky a zalijeme vodou. Rychle vše uvedeme k varu a přiklopené vaříme mírným varem 40 minut. Horkou šťávu přecedíme přes řídkou tkaninu, nalijeme do menších zavařovacích skleniček a uzavřeme.

Co dát místo pektinu

Existuje mnoho způsobů, jak zahustit a nechat ztuhnout džemy, marmelády, aspiky a další oblíbené lahůdky. Nejběžnějším gelovacím činidlem na světě je želatina, v Evropské unii je označená symbolem E441. Získává se částečnou hydrolýzou kolagenu obsaženého v kůži, chrupavkách a zvířecích kostech.

Jaké ovoce lze zmrazit

Banány, kiwi, mango – Nejprve oloupejte, poté nakrájejte na plátky/plátky a zmrazte. Bobule – Borůvky, ostružiny a jahody omyjte a důkladně osušte, než je dáte do mrazáku. Jahody můžete také nakrájet na kousky.

Jak rozmrazit meruňky

Prostě – rychle zamrazit – rychle rozmrazit. Pokud máte mrazák zatím z jakéhokoli důvodu prázdný, tak se nic neděje. Dejte do něj zmrznout pet lahle s vodou a hned máte objem.. Pak Vám z meruněk nevyteče skoro nic.