Co s Odkvetlými trvalkami?

Co s Denivkami po odkvětu

Denivka je nenáročná na péči. Během suchého léta vyžaduje zálivku. Po odkvětu odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Po úplném odkvětu odstraňte stonky, které nesly květy.

Kdy ostříhat odkvetlé trvalky

Většinu trvalek na podzim nestříháme, jelikož tak lépe přezimují. Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro.

Jak dlouho vydrží trvalky

Zatímco letničky nebo dvouletky je nutné pravidelně obměňovat, dlouhověké rostlinky zvané trvalky vydrží na zahradě minimálně tři až čtyři roky, některé dokonce celá desetiletí. Hodí se do všech typů zahrad.

Jak často zalévat trvalky

Vychovejte si své trvalky

Nejdřív každý druhý den, pak třetí, pak každých pět dní. Chápete princip. Rostlinám dáte čas zvyknout si a pošťouchnete je, aby zapustily kořeny hlouběji, kde se drží voda. Interval zálivky samozřejmě nejde paušalizovat.

Kdy stříhat Bohyšku

Listy bohyšek se stříhají během pozdního podzimu. Zpravidla po prvních mrazech listy bohyšek odumírají a vadnou, a to je přesně ten správný čas, kdy listy ostříhat a připravit tak rostlinu na přezimování. Zabráníte tak škůdcům, jako jsou např. slimáci, aby v odumřelých listech bohyšek přezimovali.

Kdy vysadit denivky

Hlízy je však ideální do země sázet časně zjara nebo na podzim – nejpozději 6 týdnů před očekávaným příchodem mrazíků. Hlízy nesázejte příliš hluboko, bohatě postačí 1 – 2 cm pod povrch země. Při výsadbě počítejte s tím, že se denivky rok od roku expanzivně rozrůstají, měli byste jim proto dopřát dostatek prostoru.

Jak se postarat o trvalky na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Jak stříhat Orlíček

Hned po odkvětu rostliny zastřihněte asi 10 centimetrů nad zemí a přihnojte je. Koncem léta rozkvetou znovu. Obecně platí, že byste měli odstřihovat odkvetlé květy, protože tvorba plodů rostlinu vysiluje. Zvlášť důležité je to u druhů, které mají sklon k vysemeňování, například u orlíčku.

Co nesmí chybět na zahradě

5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení

Co roste v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Kdy je lepší zalévat ráno nebo večer

Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Kdy hnojit trvalky

Kromě toho je důležité pamatovat na to, že trvalky potřebují pravidelné hnojení po celou sezónu. Pokud používáte organická hnojiva, doporučuje se aplikovat je jednou za rok v raném jarním období. Pokud používáte syntetická hnojiva, můžete je aplikovat v průběhu sezóny podle potřeby svých rostlin.

Čím hnojit bohyšky

Každá rostlina vyžaduje hnojení, bohyšky na tom nejsou jinak. Můžete použít chlévskou mrvu nebo zahradní kompost, i když v tomto případě se velice špatně odhaduje jejich skladba. Další možností jsou průmyslová hnojiva, u nichž přesně znáte složení. Nezapomeňte také bohyšky pravidelně na jaře a na podzim mulčovat.

Proč nekvete Bohyška

Na půdní reakci nejsou náchylné. Stanoviště by mělo být spíše stinné, nicméně některé druhy pro své kvetení potřebují alespoň krátkodobé ranní slunce, či slunce lehce prosvítající skrz okolní rostliny. Polední slunce, či jeho větší množství rostlinám nesvědčí, listy jsou deformované a postupně odumírají.

Proč mi nekvetou denivky

Pro svůj růst denivky preferují místo na plném slunci, dobře prospívají i v mírném stínu. V plném stínu nasazují méně květů a v některých případech nekvetou vůbec. Nejlepší místo pro pěstování je tam, kde mají alespoň 4 – 6 hodin slunce a mírné přistínění přes poledne.

Čím hnojit denivky

Na rozdíl od lilií denivky sázíme do těžší půdy. Před sázením půdu vyhnojíme dobrým kompostem nebo hnojem (nejlépe kravským), který mělce zaryjeme. Denivky nejlépe kvetou na plném slunci, ale snášejí i polostín. První rok po vysázení – než zakoření – rostou denivky pomalu, ale dalším rokem už ukáží krásu svých květů.

Co s trvalkami na zimu

Trvalky obecně zazimování nepotřebují, výjimku tvoří např. ty se zdužnatělými kořeny, jako jsou boubelka, šáter a dvojostice. Ochranu před mrazy potřebuje i makovník a některé pryšce. Tyto trvalky chráníme vrstvou listí a chvoje.

Kdy stříhat Dlužichu

Tato dlužicha si spolehlivě ponechává pěkné, zdravé listy do cca -10°C a pokud jsou při nižších teplotách pokryté sněhem, po jeho roztátí se znovu ukáží v dobré kondici. Přesto doporučujeme všechny na jaře ostříhat, aby si rostlina vytvořila nové a větší.

Kdy zasít orlíček

Orlíček se sází na jaře nebo na podzim. Semena se mohou vysévat přímo do země, nebo se mohou předpěstovat a vysadit ven.

Co s Chrpou po odkvětu

Chrpa se suší v temném, dobře větraném prostředí. Květy chrpy, které nebyly utrženy do vázy nebo na sušení se odstraní co nejdříve po odkvětu, aby zbytečně nevysilovaly rostlinu. Chrpy se vysévají přímo do řádků vzdálených od sebe cca 25 –30 cm.

Co kvete nejdele

Nejdéle kvetoucí trvalkyKrásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata)Svíčkovec (Gaura)Denivka (Hemerocallis)Šanta (Nepeta)Perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Plamenka latnatá (Phlox paniculata)Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida)

Jaké ovoce zraje v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.

Co do truhliku na konci léta

Proto je ideální žluté květy kombinovat rostlinami s bílými květy, které je zjemní. Vsaďte například na netýkavky balzamíny, bílé převislé begónie nebo bílé lobelky. Během léta můžete oživit truhlík či osadit úplně nový také díky okrasným lilkům, fuchsiím, gazániím, vějířkovám či dvoutvárkám.

Jak často zalévat zahrádku

Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.

Jak často zalévat trávník

Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně. Vyšší nároky na závlahu mají trávníky, kde převažuje jílek vytrvalý, nejvyšší pak porosty se psinečky.