Co s přebytkem Malín?

Jak spotřebovat maliny

Rady na zpracování malin

Léčivé jsou i listy, které bývají součástí čajových bylinných směsí. Z plodů vyrábíme šťávy vařené i nevařené), sirupy, džemy (používáme je ve směsi s méně aromatickým a želírujícím rybízem), kompoty, mošty, likéry, moučníky, dezerty, letní chlazené polévky apod.

Co upéct z malin

Čas malin – recepty na oblíbené malinové dobrotyMalinová bublanina.Nepečený malinový dort.Malinové špagety se zmrzlinou.Malinový cheesecake.Malinové muffiny.Malinové brownies (na 20x30cm formu)Malinové pralinky.Malinové pusinky.
Archiv

Co s přebytkem borůvek

Mít v létě pusu modrou od borůvek je skoro povinnost. Pokud všechny hned nespořádáte nebo nezpracujete do dezertů a moučníků, můžete si přebytky zavařit, usušit nebo zamrazit. A získáte tak dokonce více vitaminů a minerálních látek!

Co se hodí k Malinám

Maliny skvěle ladí k čokoládě, protože vyvažují její sladkou chuť. Nejlépe si tuto kombinaci vychutnáte díky receptu na vynikající malinový dort nebo na úžasné malinovo-čokoládové pěnové dortíky. Vítanou alternativou, která se obzvlášť hodí v parném létě, jsou různé druhy nepečených dezertů.

Jak správně umýt maliny

Ostružiny, maliny, malinoostružiny a borůvky neoplachujte pod tekoucí vodou, protože tlak by je mohl rozdrtit. Místo toho dejte bobule do cedníku a ponořte je do mísy se studenou vodou. Jemně cedník ve vodě promíchejte a pak nechte bobule okapat.

Jak uchovat maliny na zimu

Mrazíme tedy zejména borůvky, jahody, rybíz, maliny apod.

Poté je nasypeme na tácky, které je umístíme do mrazáku. Poté, co ovoce zmrzne, sesypeme je po menším množství do plastových sáčků nebo krabiček.

Jak Pasirovat maliny

Maliníku svědčí neutrální či mírně kyselá půda (která je nejběžnější), měla by být bohatá na vláhu a humus. Ten do půdy dodáte organickým hnojením, kvalitním kompostem a mulčováním. Maliníku nevadí ani vyšší polohy, v nadmořských výškách nad 600 m n.m. mu hledejte výhřevné místo nebo svah orientovaný k jihu.

Jak uchovat čerstvé maliny

Maliny, jahody, borůvky je možné skladovat jen krátkodobě, nejlépe v lednici. Plody nemyjte, pokud je neplánujete okamžitě sníst. Jablka a hrušky skladujte v otevřené bedničce ve sklepě. Držte je od ostatního ovoce a zeleniny, v jejich blízkosti se totiž rychleji kazí.

Co upéct z borůvek

recepty z borůvek5.0 8x. Borůvkové bábovičky.4.8 20x. Borůvkové tiramisu.4.8 16x. Borůvkové pohlazení4.6 225x. Hrníčkové borůvkové muffiny.4.5 24x. Celozrnný borůvkový koláč s drobenkou.4.5 10x. Borůvkový grahamový koláč4.4 14x. Borůvkový koláč s drobenkou.4.4 7x. Borůvky pod sněhem.

Co s přebytkem

Mražené zásoby

Využíváme mražení právě pro bio přebytky ze zahrádky či lesa, pro zeleninu jako je hrášek nebo fazolové lusky a pro bobulovité ovoce. Mražené ovoce můžeme v zimě použít do buchet a koláčů (např. litý ovocný koláč s drobenkou) a hrášek do polévky.

Proč mýt ovoce a zeleninu

Tento povrch na sobě zachytává prach, hmyz, výkaly ptáků a další nečistoty. Povrch zeleniny je také znečištěn různými částicemi z půdy. Feel Eco na nádobí je pro omývání ovoce a zeleniny vhodný právě proto, že pomáhá aktivně odstraňovat všechny nečistoty z povrchu a pomáhá smýt ve vodě nerozpustnou vrstvu vosků.

Jak zbavit ovoce a zeleninu pesticidů

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.

Jak uchovat maliny cerstve

Mražení Mražení je asi nejlepší způsob uchování bobulí. Zamražené si totiž zachovají až 90 % všech vitamínů. Zkontrolujte teplotu v mrazáku, měla by se pohybovat mezi -18 °C až -30 °C.

Jak se suší maliny

Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.

Jak hluboko koření maliny

Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách. Ovšem špatné by bylo zalévání přehánět, pokud by byly maliny trvale přemokřené, mohlo by to vést k zahnívání kořenů.

Jaké hnojivo na maliny

Ideální poměr a množství živin je v případě dusíku, fosforu a draslíku – NPK – 14:12:12. Tedy 14 g dusíku (N), 12 g fosforu (P2O5) 12 g draslíku (K2O) na jeden metr čtvereční. Vhodným hnojivem je Cererit s guanem (6:7:7) v množství 170 g/m², použitý časně v březnu.

Jak dlouho vydrží maliny

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Ostružiny, maliny, jahody, borůvky 1 den 2 – 3 dny
Hroznové víno 1 den 1 týden
Pomeranče 10 dní 3 týdny
Broskve, meruňky, švestky 2 dny 3 – 5 dní

Jak vyuzit Boruvky

Po celou sezónu si můžeme užívat borůvek na koláčích, v dortech, v ovocných knedlíkách, na lívancích, v koktejlech… A co nesníme, zmrazíme nebo zavaříme – kompoty, marmelády, povidla a sirupy. Borůvky, i ty kanadské, nám prodlužují život a chrání nás před stařeckou demencí a taky napomáhají k hubnutí.

Jak upravit Boruvky

Jak zpracovat borůvky

Můžeme si pochutnat na čerstvých syrových borůvkách, kterými ozdobíme ranní kaši nebo lívance. Také z nich můžeme upéct nejrůznější sladké koláče, uvařit ovocné knedlíky, připravit smoothie plné vitamínů, nebo je zavařit ve formě kompotu, povidel, nebo marmelády, která nám vydrží po celou zimu.

Co udělat s přebytkem mrkve

Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.

Co s přebytkem meruněk

Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků. Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování. Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád. Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití.

Jak umýt jablko

Namočte do slané vody

Jedním z nejlepších způsobů, jak umýt ovoce a zeleninu, abyste se vyhnuli hmyzu a pesticidům, je namočit je do slané vody. Doporučujeme použít himálajskou nebo mořskou sůl a namočit plodiny na nejméně 20 minut a poté je opláchnout pod tekoucí vodou. Pak budou čisté a připravené ke konzumaci!

Jak odstranit chemii z ovoce

Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.

Proč mýt ovoce

Myjete si ovoce Je jedno, zda jste jablko utrhli na zahradě, u silnice, anebo koupili na tržnici během dovolené – pořádně omýt by se mělo každé. Ulpívají na něm nejen nečistoty ze vzduchu a zbytky hnojiv, ale i bakterie či paraziti ohrožující vaše zdraví.

Kde je nejvíc pesticidů

Největší množství reziduí pesticidů objevilo testování Vysoké školy chemicko-technologické v jablkách, hroznovém vínu, jahodách, broskvích, listových salátech a citrusech. Podobně dopadlo také zahraniční testování. Naopak nejlépe je na tom tropické ovoce, vyjma citrusů, mražený hrášek nebo například květák.