Co s úrodou angreštu?

Co udělat s angreštu

Nejlepší je čerstvý, obíraný rovnou ze stromku, ale dá se zpracovávat i na kompoty, marmelády a džemy (ty se nemusí ani moc zahušťovat, protože angrešt má tolik pektinu, že si vystačí sám), mohou se z něj dělat i náplně do buchet a koláčů, nejlépe v kombinaci s tvarohem.
Archiv

Co upéct z angreštu

Recepty vytvořené za použití této ingredience35 minut. Angreštová bublanina.Rybízovo-angreštový koláčPanna cotta s angreštovou omáčkou.30 minut.Angreštové / rybízové knedlíky.Mini ovocné knedlíčky s physalis.Angreštový pudink s černým rybízem.Chlumecké angreštové řezy sladké i DIA.
Archiv

Jak udělat marmeládu z angreštu

Omytý a očištěný angrešt pomeleme, nebo rozmixujeme, případně rozvaříme (s trochou vody). Přidáme cukr a povaříme na mírném ohni za stálého míchání, přidáme skořici, hřebíčky. Jakmile začne houstnout, naplníme džem sklenice – pak je obrátíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Jak uchovat angrešt

má močopudné a mírně projímavé účinky. Angrešt skladujeme podobně jako rybíz v chladné místnosti 8-10 dní, v chladničce 6 týdnů i déle. Zmrazujeme ho v cukru nebo sirupu, jeho trvanlivost tím prodloužíme na 8-10 měsíců.

Jak se Zavařuje angrešt

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak zmrazit angrešt

Na 2000 g ovoce použijeme asi 250 g cukru s jednou lžičkou kyseliny citrónové. V cukru obalený angrešt plníme do parafínových kartónů nebo do mikroténových sáčků v množství odpovídajícím jednorázové spotřebě. Po uzavření obalů označíme a zmrazíme.

Jak očistit angrešt

Zavařujeme angreštOčistěte angrešt od stopek a bubákůOpláchněte ho ve studené voděPropíchejte ho ze všech stran jehlou.Dejte angrešt do síta a ponořte ho na několik minut do vařící vody. Po vytažení ho hned ponořte do studené vody, aby si angrešt zachoval barvu.

Jak udělat Angreštový kompot

Opraný angrešt zbavíme okvětí a stopek a propícháme vidličkou. Zalijeme ho vodou rozmíchanou s cukrem a ponecháme 24 hodin, aby se prosladil. Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak se dělá rybízová marmeláda

Postup přípravy receptu

Cely červený rybíz i se stopkami vaříme 25 minut. Potom ho propasírujeme. Odměříme šťávu, na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a vaříme na slabém plameni 35 minut. Sléváme do lahviček, uzavřeme víčkem, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Jak poznat zralý angrešt

Stupně zralosti, aneb kdy sklízet

Kompotová zralost (asi koncem června), při níž jsou plody ješě tvrdé, ale mezi prsty pružné a mají barvu světle zelenou. Konzumní zralost (obvykle začátkem července), při níž jsou plody již plně vybarveny typicky podle odrůdy.

Čím ošetřit rybíz

Rybíz, angrešt a josta patří mezi nejzdravější ovoce. Dobrou prevencí proti všem žravým a savým škůdcům je předjarní postřik přípravkem Biool, který udusí i většinu vajíček a přezimujících škůdců. Během doby vegetace lze mšice vyhubit například Neudosanem nebo Bioolem, tedy ekologicky nezávadnými roztoky.

Jak dát rybíz do mrazáku

Pokud máme přebytek rybízu a už nevíme co s ním, určitě je dobré si ho zmrazit. Zmražený rybíz můžeme použít potom kdykoliv během roku. Dobře omytý rybíz otrháme od třapin, necháme dobře odkapat a v mikrotenových sáčcích zamrazíme.

Jak zpracovat jablka do mrazáku

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak dlouho sterilizovat angrešt

Postup přípravy receptu

Pak angrešt děrovanou naběračkou z vody vyjmeme, narovnáme do dobře vymytých sklenic, zalijeme cukerným roztokem, sklenice pevně uzavřeme a sterilujeme při 85 °C 20-30 minut.

Jak zavřít angrešt

Angrešt rozdělte do čistých zavařovacích sklenic a zalijte zchladlým nálevem. Uzavřete víčkem, vložte do zavařovacího hrnce, zalijte vodou tak, aby byly sklenice ponořené a přiveďte k varu. Vodu nechte jen mírně perlit, nikoli úplně vřít. Takto angrešt sterilujte po dobu 15 až 20 minut.

Jak Odšťavnit rybíz bez odšťavňovače

Máte-li šťávy více nebo méně, adekvátně přidejte nebo uberte množství cukru – jen zachovejte poměr 1:1. Hrnec s oslazenou šťávou přemístěte na sporák a vařte 35 minut na mírném plameni. Poté přelijte do vymytých zavařovacích sklenic, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout.

Jak získat šťávu z rybízu

Rybíz omyjeme, odstopkujeme a rozmačkáme v míse. Přelijeme do kameninového hrnce nebo velké sklenice, zasypeme 200 g cukru, promícháme, zakryjeme plátýnkem a převážeme kolem hrdla provázkem. Necháme 3–4 dny odležet v chladu, dvakrát za den promícháme a poté necháme překapat přes plátýnko do hrnce.

Jak se starat o angrešt

Angrešt má raději vlhčí půdu, tudíž pravidelná přiměřená zálivka je nutností. Řez: Řez se liší při keřové i při stromkové variantě rostliny. Po výsadbě keře (na jaře ihned, na podzim čekáme až do jara) zkrátíme výhony na dva až tři pupeny, ty slabé odstraníme celé hned u země.

Kdy je zralý rybíz

Vysoce pravděpodobně Vám nejprve dozrají rybízy červené, jejichž zralost je dle odrůdy od začátku června, až do konce srpna/ začátku září. Plody bývají spíše kyselejší. Bílé rybízy dozrávají později, v období od poloviny července.

Co ožírá listy angreštu

Zelené housenky pilatky angreštové ožírají listy, snadno se jich zbavíme postřikem běžně dostupných pesticidů. Mezi další běžné škůdce patří mšice, i těch se lze zbavit postřikem přípravku Pirimor, Mospilan ad.

Co mi zere rybíz

Škůdci na rybízu jsou například Mšice rybízová, Vlnovník rybízový, Štítenka zhoubná, Pilatka rybízová, k chorobám patří Zvrat černého rybízu a Virová neplodnost.

Jak dlouho vydrží rybíz v mrazáku

Jahody, rybíz, borůvky – vydrží v mrazáku 10–12 měsíců, aniž by utrpěla jejich chuť a vůně. Květák nebo brokolice – vydrží až 9 měsíců, pak mohou být kašovité. Houby – maximum bývá 12 měsíců, pak mohou změnit konzistenci. Bylinky – vydrží až 12 měsíců, vždy jen velmi dobře uzavřené a oddělené.

Co se zmraženým Rybizem

Zkuste si vyrobit vynikající zmrzlinu jen ručním mixérem! Zbavte rybíz stonků a ponorným mixérem nebo vidličkou rozmělněte bobulky rybízu. Oslaďte je dle chuti cukrem a nakyslou chuť rybízu povzbuďte ještě limetovou či citronovou šťávou. Dejte mrazit a do mrazáku přidejte zvlášť i kelímek smetany ke šlehání.

Jak zmrazit jablka na strudl

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak spravne zmrazit ovoce

Ovoce rozložte do jedné vrstvy.

Počítejte s tím, že zvlášť vlhčí ovoce (například rozkrájené jahody) se slepí i řezem k sobě, takže pokud chcete mít opravdu jednotlivé kousky, dejte jim od sebe odstup. Proč Samozřejmě, můžete zmrazit ovoce i naráz v sáčku nebo krabičce.