Co s velkou Urodou ředkviček?

Co dělat s ředkvičkami

Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.
Archiv

Co s přebytkem ředkviček

Ředkvičky se dají použít pod maso, podobně jako další zelenina. Pečeme je společně s kuřecím masem a mrkví, kterou nakrájíme na kousky. Ředkvičky i mrkev získají chuť výpeku a kuře zase tu zeleninovou. Lehce grilované ředkvičky lze přidávat do rizota a zdobit při podávání sýrem a zelenou petrželkou.
Archiv

Co vysadit k Redkvickam

Jakmile tuto chutnou zeleninu sklidíte, můžete tedy na stejné místo vysadit jiné druhy, jako je například celer, zelí, hrách nebo dokonce i mrkev a pórek. Pokud jde o vhodné sousedy, ředkvičky dobře snáší přítomnost fazolí, řeřichy, mrkve, salátu, rajčat nebo jahod, ale špatně se jim daří poblíž cukety nebo okurek.

Jak nejlépe skladovat ředkvičky

Skladujeme v lednici, špajzu nebo ve sklepě ideálně v prostředí, kde je kolem 0°C a relativní vlhkost 95% – tedy hodně vlhko.

Jak jsou zdravé ředkvičky

Všechny obsahují vitaminy C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měď a další bioaktivní látky. Mimo jiné hořčičné oleje, které způsobují palčivou chuť. Zároveň však ředí hleny a usnadňují odkašlávání, proto ředkvičky prospívají při nachlazení, ale taky astmatikům či kuřákům.

Jak konzervovat ředkvičky

Ředkvičky nakrájíme na čtvrtky nebo poloviny podle velikosti a vyskládáme do sklenic. Prokládáme plátky česneku, každý podle chuti. Zalijeme zchladlým lákem, dobře uzavřeme a necháme v lednici alespoň 5 dní. Čím déle vydržíte nechat je uležet, tím lépe.

Jak se dělá salát z ředkviček

Vychlazené ředkvičky pokrájíme na menší kousky, šunku a sýr na kostičky nebo nudličky, cibulky na plátky. Majonézu rozmícháme s hořčicí a zakysanou smetanou. Vše dáme do misky, osolíme, opepříme, promícháme a podáváme. Podáváme s čerstvým pečivem nebo čerstvým chlebem.

Co ožírá ředkvičky

V posledních letech se na zahradě často setkáváme s drobnými „skákajícími broučky“. Mohou zeleninu napadat na jaře, v létě a také poškodit poslední výsevy ředkviček či čínského zelí. Dřepčíkům (Phyllotreta) se někdy říká také blechy, protože díky uzpůsobeným zadním nohám skáčou velmi dobře.

Jak často zalévat ředkvičky

Ředkvičky by měly mít dostatek vláhy, je-li sucho, zalévejte je alespoň jednou týdně. Ředkvičky se často používají spolu s hlávkovým salátem jako předkultury, po jejich sklizení lze ještě zasít celer, zelí, kadeřávek, endivii či hrách, eventuálně mrkev, pórek nebo čekanku.

Jak dlouho vydrží ředkvičky

Listy sklizených ředkviček ukruťte. Bez listů a zabalené ve fólii, v navlhčené utěrce či sáčku vydrží ředkvičky v lednici několik dní. Můžete je také ponořit do studené vody a uložit do lednice.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Jak se jí ředkvičky

Konzumace. Ředkvičky se dají jíst syrové, loupané, neloupané, mohou se trošku posolit, čímž se uvolní jejich palčivá chuť (palčivá chuť je intenzivnější, jsou-li kořeny nebo bulvičky napadeny škůdci), která je způsobena hořčičným olejem.

Jak upravit ředkvičky

Před konzumací ředkvičky omyjte a odkrojte spodní kořen. Můžete, ale nemusíte je loupat. Nedají se dlouho skladovat, proto s nimi rychle do salátů, polévek jako přílohu či pomazánek. Její listy můžete upravit jako špenát.

Jak naložit ředkvičky

Ředkvičky očistíme, omyjeme a nakrájíme na silnější plátky. Ocet, vodu, cukr, sůl a všechno koření svaříme v menším kastrolku. Nakrájené ředkvičky zatím vyskládáme do sterilizovaných sklenic. Zalijeme svařenou směsí a sklenku uzavřeme.

Jak se dělá Ředkvičková pomazánka

V míse smíchejte nastrouhané ředkvičky s pokrájenými vejci a nasekanou pažitkou. Přidejte prolisovaný česnek, majonézu, tavený sýr. Vše promíchejte a nakonec opatrně osolte a opepřete podle chuti. Nechte chvíli odležet v ledničce a poté podávejte s čerstvým pečivem tak, jak máte rádi.

Jak dlouho rostou ředkvičky

Předpěstování urychlí růst, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň se nečeká dlouho. V chráněných prostorách růst trvá zhruba 3 – 4 týdny. Při pěstování přímo na záhonech ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.

Proč nerostou ředkvičky

Pokud je půda studená, ředkvička vykvete, ale nepřinese ovoce. Aby se předešlo problémům se sklizní, měly by být ředkvičky vysazeny v té době tak, aby při tvorbě kořenových plodin za slunečného počasí teplota nepřesáhla +18 ° C a v noci neklesla pod +10 ° C. Pro růst ředkviček musí být půda zahřátá na +15..

Jak poznat zralé ředkvičky

Ředkvičky. Ředkvičky rostou velmi rychle a nikdy by neměly zůstávat v půdě déle než šest týdnů. Jinak ztratí svou typickou chuť; budou dřevnaté, příliš měkké a hrozí, že prasknou. Pokud mají hlízy velikost asi 2–3 cm, můžete je sklízet opatrným vytažením ze země.

Jak zdravé jsou ředkvičky

Živiny, vitaminy a minerály

S pouze 14 kcal na 100 g představují ředkvičky ideální nízkokalorické a přitom křupavé občerstvení. Za zmínku stojí jejich obsah vitaminu C, kyseliny listové a draslíku.

Jak se dělá Ředkvičkový salát

Ředkvičky důkladně omyjte a zbavte kořínků a lístků. Nakrájejte je na kostičky a dejte do misky. Petrželku nasekejte najemno a přidejte k ředkvičkám. Ochuťte citronovou šťávou, osolte, opepřete a pokapejte olejem.

Proč jsou ředkvičky dřevnaté

Vcelku jednoduché_ sucho + pomalý růst=dřevnaté ředkvičky. Dobrý den. Ředkvičky je dobré sázet brzo na jaře, když je ještě zima, přikrýt tkaninou, zalévat a ještě když je chladno, jíte. Nyní jsou velké vedra a sucho, jak už bylo napsáno, proto jsou ředkvičky dřevnaté.

Jak hnojit ředkvičky

Pro pěstování ředkviček je důležité mít dobře prohnojenou půdu. Pokud máte vlastní kompost, můžete ho aplikovat před výsadbou ředkviček. Dále můžete použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které pomáhá zvyšovat kvalitu a chuť ředkviček.

Jak se starat o ředkvičky

Půda musí být humózní, zásobená dobře živinami.

Pro jejich zdárné pěstování je důležitý dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody jsou bulvičky protáhlé, měkké, nepříjemné palčivé chuti. Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při dlouhých letních dnech vybíhá do květu.

Jak dlouho Zraji ředkvičky

Rané odrůdy ředkviček vyséváme do teplého pařeniště již v únoru, kde je rychlíme pro sklizeň ve druhé polovině března. Do studeného pařeniště můžeme vysévat již v polovině března. Ředkvičky mají velmi krátkou vegetační dobu, od výsevu do sklizně potřebují 30 až 40 dní.

Jak jíst ředkvičky

Co s nimi v kuchyni

Květy a listy jsou výborné v salátu, kořen ředkvičky má pak mnohem širší využití. Klasicky jej můžeme po omytí nakrájet na plátky, posolit (čímž se zmírní palčivost) a podávat na chlebu s máslem. Dále se hodí do salátů, nastrouhaný do pomazánek, skvělý je i pečený spolu s masem.