Co s vodou z cukety?

Co upéct z cukety

Po cuketových rolkách můžete sáhnout, když hledáte zdravější alternativu palačinek. Zajímavou variantou jsou i cuketové halušky nebo krémová cuketová polévka. Bramboráčky s cuketou, cuketové tyčinky, obalovaná cuketa nebo cuketová pomazánka poslouží jako skvělá chuťovka k pivu. Cuketu využijete i při pečení!

Co s vnitřkem cukety

Jemně nastrouhaný nebo rozmixovaný vnitřek zjemní mleté maso na sekanou nebo karbanátky a pomůže pokrmu k větší šťavnatosti. Vnitřky cuket mohou tvořit součást nebo být hlavní složkou pomazánek. Nastrouhaný nebo rozmixovaný vnitřek můžeme také přidat do těsta na placky nebo bramboráky.

Co s přebytkem cukety

Dejte je do mrazáku

Část opravdu velké úrody můžete zamrazit, ovšem není to jen tak – cuketu musíte řádně připravit. A máte hned několik možností. První z nich je zeleninu předem oloupat (z větších kusů odstraňte i semínka) a nastrouhat. Je-li větší cuketa více vodnatá, přebytečnou tekutinu trochu vymačkejte.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Co sladkeho z cukety

Nebojte se nastrouhanou cuketu zakomponovat do těsta na bábovku, sladký chlebíček, muffiny nebo brownies. I v případě sladkého pečení ale platí, že nejlepší je použít menší cukety, které jsou křehké a šťavnaté a nemusejí se loupat.

Jak se dá zpracovat cuketa

Je bohatá na vlákninu a 90 % cukety tvoří voda. Navíc ji můžeme jíst syrovou, grilovanou, zapečenou nebo dokonce nasladko! Skvěle se hodí do pokrmů, kde chceme navýšit objem a zároveň přidat zeleninu – takovým jídlem je např. sekaná, cuketové lasagne nebo se s ní dá vylepšit ranní ovesná kaše!

Jak spotřebovat cukety

Je bohatá na vlákninu a 90 % cukety tvoří voda. Navíc ji můžeme jíst syrovou, grilovanou, zapečenou nebo dokonce nasladko! Skvěle se hodí do pokrmů, kde chceme navýšit objem a zároveň přidat zeleninu – takovým jídlem je např. sekaná, cuketové lasagne nebo se s ní dá vylepšit ranní ovesná kaše!

Jak dlouho nechat vyplakat cuketu

Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé. Pokud se ale rozhodneme starší cukety přece jen využít, vždy je necháme před použitím vypotit – tzn. posolíme je z obou stran a necháme je 15 až 30 minut stát.

Jak dostat vodu z cukety

Starší přerostlé cukety obsahují větší množství vody a před některým kuchyňským zpracováním je vhodné přebytečnou vodu odstranit. Postup je jednoduchý, stačí nám obyčejná sůl. Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Jak se pozná špatná cuketa

Naštěstí existuje jednoduchý test, jak poznat, zda je cuketa v pořádku. Stačí cuketu ochutnat. Pokud má běžnou neutrální až nasládlou chuť, je vše v pořádku. Pokud je cuketa hořká či trpká, nikdy ji nejezte a rovnou ji odešlete na kompost!

Jak se dělá zelí z cukety

Postup přípravy

Nastrouhanou cuketu vložíme do síta, osolíme a necháme asi půl hodiny vykapávat vodu. Na másle zpěníme nakrájenou cibulku, zasypeme ji lžící mouky, osmahneme a přidáme cuketu, kmín, cukr a ocet podle chuti. Vaříme nejdéle 5 minut, aby si cuketa zachovala strukturu a nerozvařila se.

Jak využít cukety

Velké přezrálé plody je nutné zbavit semen, případně i oloupat a pak je lze použít nastrouhané například na přípravu „bramboráků“, k nastavení sekané a karbanátků nebo do sladkých těst. Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.

Jak udělat cuketu na pánvi

Cuketu omyjeme. Poté ji i se slupkou podélně rozkrojíme, nakrájíme na proužky a následně na kostičky. Na kapce olivového/řepkového oleje restujeme, po chvíli podlijeme vodou, přidáme utřený česnek a podusíme dalších 10 minut. Následně mírně osolíme, opepříme a restovaná cuketa je připravená k servírování.

Jak dlouho nechat vypotit cuketu

Cuketu a lilek nejdříve nakrájíme na kolečka o průměru zhruba 1 cm, vykrojená kolečka poté potřeme přiměřeným množstvím soli z obou stran. Takto připravenou zeleninu necháme tzv. vypotit zhruba 30 minut. Zelenina nejen pustí přebytečnou vodu, ale i hořkost, je proto nezbytné zeleninu po „vypocení“ osušit ubrouskem.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.

Co se žlutou cuketou

Žluté cukety můžeme grilovat, péct, zapékat, plnit, smažit nebo vařit. Použití je stejné jako použití jiných odrůd cuket. Přidanou hodnotou je krásná barevnost a jemnost těchto cuket.

Jak zavařit cuketu na zimu

Konzervace zavařením. Pokud máte hodně cuket nebo málo místa v mrazáku, můžete cuketu skladovat například zavařenou. Začněte tím, že ji podusíte na troše oleje, poté ji vložíte do předem vymytých sklenic, dobře je uzavřete a zavaříte po dobu alespoň 20 minut na 85 stupňů Celsia.

Co s přerostlou cuketou

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Jak dlouho se dusí cuketa

Cukety nakrájíme na kostičky a přihodíme k cibuli. Trochu podlejeme vodou a pod pokličkou dusíme asi 10 minut. Dochutíme kořením, solí a rajčatovou omáčkou. Dusíme ještě 10 min., takže cukety jsou opravdu měkké.

Jak uchovat cuketu v mrazáku

Vhodnější variantou uskladnění je jejich zamrazení. Cuketu rozkrájejte na menší kousky a dejte ji do dobře těsnící krabičky nebo do několika igelitových sáčků, aby do sebe nenatáhla pachy z jiných potravin, které máte v mrazáku. Takto zamrazená cuketa vám v mrazáku může vydržet i do další cuketové sezóny.

Jak zmrazit cukety

Mrazit se dá i nakrájená

Z větších cuket odstraňte všechna semínka. Pak si vezměte ostrý nůž a dužinu nakrájejte na stejné kousky. Ty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte na několik hodin do mrazáku. Kousky cukety se nesmějí překrývat, jinak přimrznou k sobě a nebudete je moci oddělit.

Jak Vymackat z cukety vodu

Pro pomazánky, náplně nebo zeleninové karbanátky je potřeba z cukety vytáhnout co nejvíc vody. Nastrouhejte ji, přesuňte do cedníku a mírně posolte. Nechte půlhodiny stát a potom rukama vymačkejte co nejvíc vody. Můžete také vyklopit do čisté utěrky a vyždímat.

Co dělat s cuketou když je hořká

Cuketa, která obsahuje zvýšené množství hořčinů, se projevuje silně hořkou chutí! Pokud se vám cuketa bude zdát hořká, rozhodně ji nejezte. Sousto vyplivněte a vyhoďte ji.