Co s Vydlabanou dýni aby vydrzela?

Jak vydlabat dýni aby vydržela

Chcete-li, aby vám vydlabaná dýně vydržela na balkoně nebo zápraží déle, potřete řezné plochy vazelínou nebo zkuste hotovou lucernu před zapálením namočit do roztoku vody a bělidla (na dva litry vody jedno deci bělidla), nechat deset minut nasáknout a pak osušit.
Archiv

Co udělat z vydlabané dýně

Vydlabanou dužninu ani semena nevyhazujte, můžete je dále zpracovat. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit. Slabší stěna dýně ale zase nebude tak odolná a o dekoraci tedy dříve přijdete. Na vyčištěné dýni můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně.
Archiv

Co vyřezat do dýně

Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla.

Kdy vyřezávat dýni

Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi. U nás si spíše než Halloween připomínáme Dušičky.

Jak dlouho vydrží vydlabaná dýně

Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak spotřebovat dýni

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Jak vysušit dýni

Nejdříve umyjte ozdobné dýně mýdlovou vodou. Pak je vyrovnejte do řady vedle sebe (nesmějí se vzájemně dotýkat) na dobře větraném místě, ale jen tam, kam přímo nesvítí slunce. K tomu poslouží krytý balkón či veranda, ovšem jen do doby, než začne mrznout. Přibližně za týden by měly být tykvičky na povrchu pěkně suché.

Jak prodloužit životnost vyřezané dýně

Jak prodloužit životnost vyřezané dýněPokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody.Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku „zakonzervuje“ . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.

Jak vysušit dýní

Nejdříve umyjte ozdobné dýně mýdlovou vodou. Pak je vyrovnejte do řady vedle sebe (nesmějí se vzájemně dotýkat) na dobře větraném místě, ale jen tam, kam přímo nesvítí slunce. K tomu poslouží krytý balkón či veranda, ovšem jen do doby, než začne mrznout. Přibližně za týden by měly být tykvičky na povrchu pěkně suché.

Jak ošetřit dýni

Do sava s ní Někteří aranžéři dokonce doporučují namočit dýni na několik hodin do slabého roztoku sava s vodou. Poté vyndat a nechat důkladně proschnout. Na suchou dýni můžete ještě aplikovat přípravek proti plísním.

Jak uchovat oloupanou dýni

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch.

Co upéct z dýně

Výborné dýňové recepty na sladko na jednom místě. Připravte si stejný džus jako pil Harry Potter⭐ Dýňový kompot.⭐ Dýňový koláč⭐ Dýňová buchta s kousky čokolády.⭐ Dýňová marmeláda.⭐ Dýňový cheesecake.⭐ Dýňový džus.⭐ Nadýchané dýňové koblížky.⭐ Které dýně patří do kuchyně

Jak konzervovat dýni

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak upéct dýňová semínka

Usušená semínka promíchejte s olivovým olejem a rozložte je na pečicí papír na plech. Troubu rozpalte na 180 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Pravidelně je promíchávejte, aby se nespálila. Pokud nastavíte troubu na program gril, budou semínka rychleji hotová a také křupavější.

Jak se jí dýňová semínka

Pokud chcete čerpat z nutričních výhod dýňových semínek, snadno je přidejte do svého jídelníčku. V mnoha zemích jsou oblíbeným občerstvením, které lze jíst syrové nebo pražené, solené nebo nesolené. Kromě toho, že je konzumujete samotné, můžete je přidat do smoothie, jogurtu a ovoce.

Jak dlouho vydrzi dýně venku

Dýním vyšlechtěným z dýně neboli tykve obecné (Cucurbita pepo) a z dýně muškátové (Cucurbita moschata) postačí týdenní či dvoutýdenní vyzrávání. Dobře vyzrálé dýně velkoplodé vydrží výtečné až do jara a ještě déle.

Jak dlouho se vaří máslová dýně

Máslovou dýni rozkrojíme a pomocí lžíce zbavíme semínek. Nožem oloupeme tvrdé slupky a omyjeme. Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Jak upravit dýni

Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.

Jak dlouho se vaří dýně

Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.

Jak se loupou dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak rychle oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak dlouho sušit dýňová semínka

Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.

Jak se pozná zralá máslová dýně

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Co se dá udělat z máslové dýně

Máslovou dýni můžeme přidat do rýžových pokrmů s masem nebo se zeleninou. Dýně nahradí zavářku v polévce, a to jak v bujonu, tak v polévkách zapražených (typu bramboračka). Z máslové dýně lze připravit všechny typy pokrmů, které připomínám v článku Recepty z dýně Hokaido.