Co s Vylisovanymi listy?

Jak dlouho trva vylisovat listy

Vylisovat rostliny tímto způsobem může někdy trvat i celý měsíc. Základem je tedy rostliny umístit do co nejvíce teplého a suchého místa, kde budou schnout mnohem rychleji. Pokud máte nasbíráno dostatečné množství rostlin, můžete vyzkoušet také méně tradiční způsoby lisování.
Archiv

Jak dlouho sušit listy

Pokud sušíte kořeny, dobře je omyjte a nakrájejte na malé kousky (tak 1 až 2 cm). Větší kousky byste sušily zbytečně dlouho. Kořeny, stonky a kůry sušíme většinou 15-20 dnů, listy obvykle 8-10 dnů, květy 3-4 dny.

Jak zachovat barvu listu

Pokud chcete listům zachovat barvy a další vlastnosti, máčejte je v roztoku glycerinu a vody v poměru 1:1. Listy by měly být úplně ponořené dva až čtyři dny, ne déle. Nám se nejvíce osvědčil zipový sáček.
Archiv

Jak usušit a listy

Existují dva hlavní způsoby, jak léčivky usušit. Listy či květy bylin můžeme v jedné vrstvě rozmístit na sítě nebo na čistý papírový či třeba plátěný podklad. Druhou možností je celé bylinky i se stonky zpevnit do svazků a pověsit je květy dolů.

Co má být v herbáři

Správný herbář by tak měl obsahovat český i latinský název rostliny, místo a datum nálezu a jméno sběratele (pokud herbář vytváříte ve skupině).

Jak vylisovat Narcis

Květiny naaranžujte podle nápovědy výše. Knihu opatrně zavřete, abyste nepohnuli ani s papírem ani s květinami. Máte-li více květin k vylisování, můžete je vložit na různá místa v knize. Na knihu s květinami umístěte další těžké knihy.

Jak skladovat sušený bez

Usušené byliny uchovejte nejlépe ve skleněné nádobě, nebudou tak zpět nasávat vzdušnou vlhkost. Skleněnou nádobu s usušenou bylinou nevystavujte světlu ani přímému slunci, je potřeba ji uchovat v temnu. Dobře usušené bylinky mají vonět.

Kdy sušit mátu

Kdy sklízet

Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.

Co vyrobit z listu

Pevnější listy vysušte na papíře, měkčí a drobnější lístečky vylisujte v knížce a po pár dnech se pusťte do práce.Karnevalová maska z listíZávěs z listů nejen na párty.Razítkové tvořeníPodzimní miska.Obkreslovací kouzla.Kytice růží5 tipů na jarní rošťácké tvoření s dětmi.

Jak obarvit listy

Pokud chcete listy obarvit, můžete je buď ihned po opláchnutí od bělidla namočit do misky s barvou (nám se nejvíce osvědčila tuš, ale použít se dají i jiné rozpustné barvy), nebo po uschnutí a vyrovnání nastříkat dekoračním sprejem.

Jak dlouho se suší bylinky

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Kdy začít dělat herbář

Začněte včas. Pokud máte výrobu herbáře jako úkol pro celý tento školní rok a dostali jste pokyny hned na jeho začátku – tedy v září, vyplatí se začít se sběrem co nejdříve. Jsou rostliny, které můžete utrhnout jedině na podzim, protože začínají kvést až v polovině června nebo o letních prázdninách.

Jak správně vylisovat rostlinu

Jak květy sušit a lisovat

Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.

Jak správně lisovat květy

Jak květy sušit a lisovat

Odkvetlé už mívají různé skvrny a vady na květním úboru. Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.

Jak usušit kytky do herbáře

Rostliny rozložíme na novinový papír tak, jak chceme, aby byla rostlina rozložena v herbáři. Stonky při skládání fixujeme proužkem papíru. Rostliny sušíme mezi novinami (savými papíry). (Prokládáme vlnitou lepenkou.)

Kdy se sbírají léčivé byliny

Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části – květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu …

Co s přebytkem máty

Máta vás také zaujme svým všestranným využitím. Najdeme ji nejen ve žvýkačkách a peprmintových bonbonech, ale také v kosmetice a přírodních olejích. No a samozřejmě se skvěle hodí k přípravě mojita a dalších drinků, ale také do osvěžující letní limonády. Ani v jídle se její lahodná chuť neztratí.

Co udělat z čerstvé máty

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Jak vyrobit věnec z listí

Podzimní věnce a girlandy z listí

Stačí listí navléct na drátek či provázek a svázat do kruhu nebo využít dlouhé řapíky některých listů a věnec zhotovit jejich postupným přidáváním. Pokud máme vhodný (např. proutěný) základ, pak jej můžeme přizdobit listy a dalšími přírodninami.

Jak vyrobit misku z listí

Nafoukneme si balonek do potřebné velikosti (velký, středně velký či malý). Balonek zagumičkujeme nebo zavážeme provázkem, aby nám neucházel vzduch a zavázaným koncem ho usadíme do misky. Mezitím si odtrháme umělé listy. Na papírový talíř si nalijeme lepidlo a pomocí štětce ho roztíráme po balonku do jeho poloviny.

Jak udělat kostru z listu

Doporučuji udělat si větší zásobu listů, které chcete skeletovat, počítejte možná i s 20-ti % odpadem. Pokud jste si včas nasbírali a vysušili dostatečné množství listů, bude pro Vás tento postup dost jednoduchý. Postačí k němu štětec, jemný katáček. listová hmota a začne zřetelně vykukovat kostra listu.

Jak obarvit prádlo na černo

Černou barvu prádla pomohou osvěžit 2 šálky uvařené kávy přidané do máchacího cyklu. Zkusit můžete obarvit prádlo také v odvaru z černých fazolí. Dalším zdrojem tmavého barviva jsou i slupky od avokáda. K barvení textilu můžeme použít také odpad z konzumace avokáda.

Na čem sušit bylinky

Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Jak dlouho se lisují květiny do herbáře

Při výběru si tedy dáme záležet. Vybrané květy položíme mezi savé papíry a vložíme je do tlusté knihy, kterou zatížíme další hromadou knih anebo květy lisujeme ve šroubovém lisu. Podle množství hmoty sušíme květy a listy od 4 do 8 týdnů.