Co s Vyloupanym česnekem?

Co s Vyloupaným česnekem

Oloupejte jednotlivé stroužky česneku a ponořte je do oleje, který si předem připravíte do sklenice nebo plastikové nádoby. Nádobu uzavřete a vložte do lednice nebo rovnou do mrazáku. Lžící pak vytahujeme stroužky podle potřeby. Z česneku a oleje je také možné umixovat pyré.

Co s přebytkem česneku

Neskladujte ho ani v příliš teplém prostředí, kde hrozí napadení vlnovníkem česnekovým. Máte-li pak k dispozici větší množství česneku, je dobré zvolit některý z oblíbených způsobů domácí konzervace. Můžete ho usušit, zamrazit či naložit do soli, oleje nebo bílého vína.
Archiv

Jak dlouho vydrží česnek v oleji

Zalijeme olejem tak, aby byly stroužky česneku překryty o 1 – 2 cm. Dobře promícháme a nádobu s naloženým česnekem zavřeme. Nakládaný česnek v oleji uložíme asi na 2 týdny do temného a suchého prostředí. Takto naložený česnek uložený v chladu můžeme spotřebovávat i několik měsíců.

Jak udržet česnek

Skladování česneku je vlastně jednoduché, nejlépe mu vyhovuje pokojová teplota (okolo dvaceti stupňů) a nižší vzdušná vlhkost (přibližně šedesát procent). Česnek proto s klidem zapleťte do copů a zavěste ve spíži nebo na chodbě, kde dostatečně proudí vzduch.

Co s cerstvym česnekem

Česnek nevyschne a dá se dobře loupat, když ho doma rozeberete na jednotlivé stroužky, uložíte do sklenice se šroubovacím uzávěrem a vložíte do lednice. Lednice, ani potraviny v ní uložené, nechytí pach česneku a vy si berete vždy jen potřebné množství.

Jak uchovat česnek v mrazáku

Česnek lze i zamrazit

Pokud takové dobře větrané a suché místo doma nemáte, a naopak váš mrazák zeje prázdnotou, pak můžete skladovat jinak, a místo zavěšení ho zamrazit. Jednotlivé stroužky dobře oloupete a vložíte v mikrotenovém sáčku do mrazáku.

Jak se dělá česneková pomazánka

Stroužky česneku oloupeme a prolisujeme. Sýr najemno nastrouháme a smícháme s pomazánkovým máslem. Teprve pak vmícháme i majonézu. Ochutíme solí a prolisovaným česnekem.

Jak udělat česnek v oleji

Česnek oloupeme a umeleme na strojku nebo jej rozdrtíme v lisu na česnek. Ve skleničkách promícháme olivový olej – lisovaný česnek – sůl (sůl každý jak má rád). Důležité je nedávat plné skleničky, obsah nabobtná a vytéká pak olej ven. Takto konzervovaný česnek uchováváme nejlépe v chladu, i ve spíži.

Jak využít česnek

Česnek používáme především syrový. Mezi jeho ceněné účinky patří, že snižuje vysoký krevní tlak a hladinu tuků a cukru v krvi. Navíc má antibiotické i dezinfekční účinky, a posiluje imunitní systém. Zároveň ředí krev, proto se nedoporučuje v případě krvácení.

Jak zakonzervovat česnek

Česnek oloupejte, prolisujte nebo rozmixujte, smíchejte se solí a naplňte do čistých sklenic. Povrch ještě nakonec posypejte tenkou vrstvou soli a sklenice uzavřete. Skladujte na temném s suchém místě.

Jak naložit česnek recepty

Česnek rozebereme na stroužky, do malých skleniček si připravíme koření (do skleniček od přesnídávky stačí 1 hřebíček, 3 kuličky pepře, kousíček estragonu, 1 bobčák). Nasypeme česnekové stroužky a zalejeme octem nebo olivovým olejem. Skleničky uzavřeme a necháme 3-4 týdny odležet. Skladovat v chladu.

Jak zjemnit česnekovou pomazánku

Pro zjemnění a dochucení pomazánky

Do česnekových pomazánek přidáváme pomazánkové máslo, tvaroh, jogurt, zakysanou smetanu nebo plátek másla. Někdo dá přednost majonéze nebo sojanéze. Dobrým pomocníkem při míchání pomazánky je tyčový mixér. Sůl obvykle není potřeba, sýry bývají slané dostatečně.

Co dát na česnekovou pomazánku

Česnekový základ bývá často dochucován cibulkou, bylinkami, rajčaty a zajímavé je že se k tomuto typu pomazánky výborně hodí i ovocné kombinace. Nejoblíbenější je varianta s hroznovým vínem, ananasem nebo s mandarinkou. Další oblíbená kombinace je s vlašskými ořechy.

Jak upéct česnek v troubě

Česnek pečeme zabalený v alobalu na 220 °C cca 45-60 minut. Na posledních 10 minut vyndáme z alobalu a pečeme jej "jen tak". Pečením se ostrost česneku vytratí a bude mít mírně nasládlou chuť. Bude "téměř tekutý", zlatohnědý.

Co z Vyhonku česneku

Použít je můžete všude tam, kam byste se nebáli nasypat zelenou nať jarní cibulky: Na vajíčka a vaječná jídla, na chleba s pomazánkou, do pomazánky na chleba, na těstoviny, na rizoto, na dušená jídla, na polévky, na vařené brambory, do salátů, do studených omáček ze zakysané smetany, které se podávají k opečenému masu.

Jak zpracovat vyhonky z česneku

Sterilované jsou vhodné do polévek, masových směsí, salátů, nebo jako příloha k masitým pokrmům, uzeninám atd. Pacibulky lze také zpracovat, osvědčila se z nich pasta. Pacibulky se rozemelou, nebo rozmixují, přidá se trochu soli, zjemní lžící oleje, pasta se napěchuje do skleniček a uchovává v lednici.

Jak se dělá česneková pomazánka recept

Postup přípravy

Stroužky česneku oloupeme a prolisujeme. Sýr najemno nastrouháme a smícháme s pomazánkovým máslem. Teprve pak vmícháme i majonézu. Ochutíme solí a prolisovaným česnekem.

Jak se dělá Konfitovaný česnek

Stroužky česneku oloupejte, ale ponechte jim poslední tenkou vrstvu slupky. V kastrolku stroužky zalijte olivovým olejem a zahřejte pod bod varu (na 75-80 °C). Kastrolek vložte do trouby vyhřáté na 80 °C na 1 hodinu. Zahřívání na sporáku lze vynechat, doba pobytu v troubě se však prodlouží asi o 30 minut.

Jak udělat česnekové máslo

Jak ochucené máslo připravit Česnekové máslo se dá připravit několika způsoby. Můžete jen máslo nechat trochu povolit, česnek oloupat a utřít na jemnou pastu a tu pak vmíchat k máslu. Případně lze přidat i trochu soli a najemno nasekané bylinky.

Co dělat s květy česneku

„Paličáky vytváří květní stvol s květy pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je zapotřebí paličáky hlávkovat (odstraňovat květenství).

Co se dělá s květy od česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Jak udělat Cesnekove pesto

Do mixéru vložíme nakrájené listy divokého česneku, lískové ořechy, osolíme, opepříme, přilijeme olivový olej a rozmixujeme. Přidáme nastrouhaný parmezán, trochu olivového oleje a opět rozmixujeme. Dáme do misky, zalijeme trochou olivového oleje a skladujeme v lednici (až několik týdnů).

Kdy stříhat květy česneku

Pro sklizeň jsou však tyto květy kulovitého tvaru nežádoucí a měly by se co nejdříve odstraňovat – buď vylamováním nebo za pomoci nůžek stříháním. Pokud byste česnek nechal vykvést, následná úroda bude podstatně nižší (drobnější paličky a stroužky). Květy česneku tedy doporučujeme odstraňovat ihned, jakmile se objeví.

Jak se dělá česnek na Langose

Oloupané stroužky česneku buď prolisujeme, nebo utřeme se solí, pokud je prolisujeme, pak sůl vetřeme dodatečně do prolisovaného česneku. Hmotu zalijeme vodou, prošleháme a necháme chvíli odležet. Potěrem potíráme čerstvě upečené langoše, nebo okraje pizzy před tím, než se vloží do trouby a dá péci.

Jak udělat pastu z česneku

Česnek oloupeme a umeleme ho na masovém mlýnku nebo v robotu. Přidáme sůl a necháme alespoň hodinu odležet. Rozpustíme tuk a vmícháme rozemletý česnek. Ihned naplníme krabičky, které necháme otevřené, aby česneková pasta vychladla.