Kdy zasadit sazenice dýně
Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Archiv
Jak pěstovat dýně v květináči
Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.
Jak sázet semínka dýně
Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.
Jak hluboko sázet dýně
📆 Pokud dáváte přednost přímému výsevu ven, teď je pravý čas. 💡 Tip: Pro klíčení potřebují dýně (ale i cukety, okurky, patizony, …) teplotu nad 14 °C. Sejte je cca 2 až 4 cm hluboko.
Jak zastřihnout dýně
Dýni hokaido je dobré zaštipovat, aby se rostlina rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujte, když šlahoun dosáhne délky cca 1,5–2 m.
Jak dlouho roste dýně
Tykev musí dozrát
Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet.
Jak daleko od sebe sázet dýně
Sazenice dýní vkládáme do půdy v řadách, vzdálených od sebe alespoň 2 m a stejně tak jednotlivé rostliny. Průběžně tykve obrůstají mohutnými listy a při jejich vysazování proto předem pamatujeme na dostatek místa mezi sazenicemi.
Jak se Zaštipují dýně Hokaido
Nároky a péče o rostlinu
Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Jak dlouho sušit dýňová semínka
Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.
Jak se suší dýňová semínka
Vybraná semena rozestřeme do tenké vrstvy, aby neležela na sobě (mohla by plesnivět), a za pokojové teploty je zvolna sušíme. Občas je promícháme, aby nezůstala slepená a dosychání se urychlilo. Poté je dočistíme tak, že je dobře promneme v dlaních. Odpadají tím zbytky dužiny a blanky, jimiž byla semena obalena.
Jak vyklíčit semínka dýně
Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.
Kdy Zaštipovat dýně
Nároky a péče o rostlinu
Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Jak daleko od sebe sazet dýně
Dýně vyséváme v květnu. Semínka umisťujeme do hloubky tří až pěti centimetrů ve sponu 2 x 0,5 – 1 metr od sebe – podle vzrůstnosti odrůdy. Chcete-li si předpěstovat sazeničky dýní, s výsadbou do kelímků začněte v polovině dubna a asi po třech týdnech rostlinky přesaďte do větších květináčů.
Jak dlouho vydrží dýně
Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.
Co dělat s dýňovými semínky
Semínka dýně Hokaido jsou v první řadě kvalitním osivem. Houževnaté semínko v sobě skrývá velmi chutné jádro, které je plné tělu prospívajících látek. Nasušená dýňová semena lze tvořivě využít jako vzhlednou přírodninu při zhotovování adventních a vánočních aranží.
Jak dlouho péct dýňová semínka
Semínka šoupněte na cca 45 minut do trouby zahřáté na 120°C. Vytáhněte je, jakmile budou zlatohnědé a krásně křupavé. Při konzumaci je nezapomeňte oloupat.
Jak vysušit dýni
Nejdříve umyjte ozdobné dýně mýdlovou vodou. Pak je vyrovnejte do řady vedle sebe (nesmějí se vzájemně dotýkat) na dobře větraném místě, ale jen tam, kam přímo nesvítí slunce. K tomu poslouží krytý balkón či veranda, ovšem jen do doby, než začne mrznout. Přibližně za týden by měly být tykvičky na povrchu pěkně suché.
Kdy dát ven dýně
Rostliny můžete předpěstovat – vyhnete se většímu zaplevelení. Sazenice do země dáváme až po zmrzlých (to je na konci května). Semena by tedy mělo stačit dát do sadbovačů přibližně ve druhé polovině dubna. U výsevu přímo do země je však menší nebezpečí zaschnutí rostliny.
Jak se starat o dýně
Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.
Jak se Zaštipují dýně
Po výsadbě je důležité rostlinu dostatečně zalévat. Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m.
Jak poznám že je dýně zkažená
Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.
Jak se pozná že je dýně zralá
Jak poznat zralou dýní
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Proč jíst dýňová semínka
Dýňová semínka mají jemně ořechovou chuť a jsou velmi dobře stravitelná. Můžete je jíst nejen samotná, ale také přidat do salátu nebo do polévky. Prospívají zdraví, protože jsou plná vitamínů, minerálů, mastných kyselin, obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník.
Jak nejlépe oloupat dýňová semínka
Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.
Jak dlouho vydrží vydlabaná dýně
Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden.