Co se chová v Polabí?

Co se pěstuje v Polabí

Polabská nížina patří mezi nejvýznamnější oblasti, kde se v Česku pěstují všechny tři typy zeleniny: od teplomilné, jako jsou rajčata, okurky či papriky, přes takzvanou chladuodolnou zeleninu, mezi kterou patří kedlubny, kapusta nebo třeba mrkev, až po mrazuodolnou, tedy cibule, česnek či růžičková kapusta.

Která území v ČR jsou nejúrodnější a které plodiny se tam pěstují

V nížinách, kde je zároveň teplejší podnebí a nejúrodnější půdy, se nejlépe daří pěstování obilí – pšenice, žita, ječmene, ovsa, kukuřice. Nejvhodnějšími oblastmi jsou Polabí, Haná a úvaly jižní Moravy.
Archiv

Co patří do zemědělství

Základní složky zemědělství

Je tvořena dvěma základními složkami, a to rostlinnou produkcí zabývající se pěstováním kulturních rostlin a živočišnou produkcí zabývající se chovem hospodářských zvířat. Obě základní složky zemědělství se dále člení na odvětví, v závislosti na komoditě, která je produkována.

Co je to Polabí

Polabí je území v Čechách podél řeky Labe zhruba mezi městy Jaroměř a Lovosice (v užším pojetí jen po Štětí). Jde o neformální označení bez přesného územního vymezení. Někdy se také označuje jako Polabská nížina.

Co roste v nížinách

nížiny – černozemě – pšenice, kukuřice, cukrová řepa, vinná réva, ovoce, zelenina, chmel, koně, prasata, drůbež.

Kde je nejúrodnější půda v ČR

Třetí místo se 14,3% zaujímají černozemě, nejúrodnější půdy s vysokým podílem humusu. Najdeme je zejména ve středním Polabí, v dolním Poohří, v Dyjsko-svrateckém, v Dolnomoravském a zčásti i Hornomoravském úvalu.

Co se v ČR nejvíce pěstuje

Nejrozšířenější skupinou pěstovaných plodin zůstaly obiloviny, které v současnosti zaujímají zhruba 1,6 mil. ha, z čehož 1,3 mil. ha činí každoroční výměra pšenice a ječmene. Od začlenění ČR do EU v roce 2004 je zabezpečována regulace trhu s obilovinami prostřednictvím společné organizace trhu (SOT).

Kde se co pestuje v ČR

Hlavní oblasti pěstování vybraných plodin:

o Pšenice – celá ČR; ječmen – Polabí, Haná; žito – podhorské oblasti; kukuřice – Moravské úvaly. o Brambory – pahorkatiny a vrchoviny, především Vysočina. o Cukrovka – Polabí a Moravské úvaly. o Zelenina a ovoce – Jižní Morava, Kolínsko a Litoměřicko.

Kam na výlet v polabi

Kam na výlet ve Středních Čechách – severovýchodZámek Loučeň Hrady a zámky.Písečný přesyp u Píst. Jiné atrakce.Poděbradské jezero. KoupáníVlastivědné muzeum Nymburk. Muzea a historie.Polabské muzeum. Muzea a historie.Anglický park Na OstrověCentrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus.Jízda v obrněném transportéru.

Jak se nazývají nížiny na Moravě

Nížinami do 300 m n. m. jsou pak Polabí, Dyjsko-svratecký úval, Hornomoravský úval, Dolnomoravský úval a Ostravská pánev.

Co se pěstuje na polích

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Co je to mokřady

Mokřadem jsou území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou, přirozená i uměle vytvořená, trvalá či dočasná, s vodou stojatou či tekoucí, sladkou, brakickou či slanou, včetně území s mořskou vodou, jejíž hloubka při odlivu nepřesahuje šest metrů. Tato definice mokřadu je převzata z Ramsarské úmluvy.

Co to je zrnitost

zrnitost velikost minerálních zrn v horninách všeho druhu, velmi nejednotně definovaná, pokud jde o zrnitostní škály. Nejdůležitější je zrnitost usazených hornin, zejména hornin klastických, neboť je základem jejich klasifikace.

Co to je bonita půdy

Vyjádření stupně úrodnosti půdy v produkčním smyslu. Je určována řadou přírodních činitelů, především obsahem minerálních živin. Významně ji však ovlivňují i hospodářské zásahy a různé vlivy člověka.

Co roste na poli

Co roste na poliLaskavec.Bér vlašskýBob obecnýLilek brambor.Cukrová řepa.Čirok zrnovýHrách setýJečmen setý

Co se u nás nejvice pestuje

K základním produktům patří obilniny, které se pěstují na 55% rozlohy orné půdy.na celkové produkci se zhruba 1/2 podílí pšenice, pěstuje se po celé ČR, ale nejvyšší kvality a výnosů dosahuje v oblastech s nejpříznivějšími podmínkami-Polabí, Moravské úvaly.

Kde se pěstuje zelenina v ČR

V českých a moravských zelinářských oblastech má největší podíl na celkové sklizni především hlávkové zelí, cibule, mrkev, květák, rajčata, zelený hrášek, celer, petržel, dále pak též kapusta, kedlubny, různé saláty, špenát a ředkvičky. V roce 2021 byla výměra krytých ploch pro pěstování rajčat 69 ha.

Kam na výlet ve Středočeském kraji

Kam na výlet ve Středočeském krajiMěsto Kutná Hora.Zámek LoučeňZOO park Zelčín.Město Mělník.Hrad Kokořín a Kokořínsko.Hora Říp.Centrum řemesel Botanicus OstráZámek Konopiště

Jaký je rozdíl mezi rovinou a nížinou

Setkáváme se s termíny nížina a vysočina (viz výše). Nížiny jsou území o nadmořské výšce 0 – 200 m (300 m) s rovinatým charakterem a max. relativní vertikální členitostí do 75 m. Vysočiny jsou území s nadmořskou výškou nad 200 m (300 m) a relativní vertikální členitostí větší než 75 m.

Kde teče řeka Morava

Morava je třetí nejdelší českou řekou. Její délka je celkem 353 kilometrů, přičemž na našem území urazí necelých 270 kilometrů. Morava protéká několika moravskými městy Litovlí, Olomoucí, Kojetínem, Kroměříží, Otrokovicemi, Napajedly, Uherským Hradištěm, Uherským Ostrohem, Veselím nad Moravou a Hodonínem.

Kdo žije na poli

Koroptev polníBažant obecnýZajíc polníHraboš polníKáně lesní

Kdy se sklízí pole

Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně. Zrno musí být dostatečně zralé (tvrdé) a suché, aby jej mohl kombajn vymlátit a aby při skladování nezplesnivělo.

Kdo žije v mokřadech

Najdeme tu nejenom ptáky, které potkáme u ostatních vodních ploch a toků, jako jsou různé druhy kachen (kachna divoká, kopřivka obecná, čírka obecná, lžičák pestrý, poláci, morčák velký..), potápky, čápi, volavky, kormoráni, ledňáček, mořští orli, ale i skupiny, pro které jsou mokřady nejtypičtějším stanovištěm, jako …

Jak vypadá mokřad

Mokřadem jsou území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou, přirozená i uměle vytvořená, trvalá či dočasná, s vodou stojatou či tekoucí, sladkou, brakickou či slanou, včetně území s mořskou vodou, jejíž hloubka při odlivu nepřesahuje šest metrů. Tato definice mokřadu je převzata z Ramsarské úmluvy.

Co jsou brusiva

Brusiva jsou drobná zrnka rozdrceného materiálu, která se vyhledávají pro jejich nadprůměrnou tvrdost a ostrost hran. Brusivo může být volné ve formě prášku, přilepené na podložku nebo spojené pevným pojivem.