Co se dá dělat s loukou?

Co můžete dělat s loukou

Na katastru podají informace z první ruky. Zajděte také na místní obecní úřad, tam by měli mít Územní plán, a informace, co je do budoucnosti s pozemky plánováno… Ano, majitel pozemku má povinnosti, jednou z nich je potřeba kosit , aby se předcházelo nebo zamezilo šíření plevelů. Nedejte jen na info od kamaráda.

Co muze stát na louce

Co lze mít na louce, která není určena k zástavbě Může to být například zázemí pro občasnou rekreaci či pobyt související s údržbou pozemku. Parkovat tu tak může karavan, obytný vůz či maringotka. Ovšem ne takový, který "zapustí kořeny" a zůstane zde natrvalo.
Archiv

Jak často kosit louku

Jak se starat o louku

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.

Jak zasít louku

Louku vyséváme velmi mělce do hloubky max. 5 mm do zkypřené, urovnané a odplevelené půdy. Před výsevem nehnojíme! Potřebné množství osiva na danou plochu si před výsevem rozdělíme na 2 poloviny a vyséváme každou zvlášť, nejlépe dvěma směry (do kříže).

Co mohu postavit na zahradě bez stavebního povolení

Stavební zákon nám říká, že u některých staveb stavební povolení nepotřebujeme. Jde o stavby do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky, s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metrů a na pozemku rodinného domu nebo stavby určené pro rodinnou rekreaci.

Co můžu postavit na trvalý travní porost

Stavební zákon v § 18 odst. 5 stanoví, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Povolené jsou pouze stavby, které svým charakterem a účelem souvisejí s ochranou a péčí o přírodu a krajinu, jakými jsou například stavby pro lesnictví, vodní hospodářství či těžbu nerostů.

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Kdy se seká tráva na seno

Při dodržení správné techniky sečení lze velmi dobře sekat i polehlou trávu. Vlastní sečení zajišťuje žací disk se čtyřmi ocelovými noži. Tráva na sena se seče po odkvětu většiny druhů travin, tedy začátkem června, takže se suší většinou v červnu.

Kdy sít louky

U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).

Co kvete na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Co se může postavit na louce

Zákon v § 18 odst. 5 stavebního zákona jasně říká, že až na výjimky se v nezastavěném území stavět nesmí. Respektive povoleny jsou pouze stavby, které svým účelem souvisí s využitím a péčí o krajinu (stavby pro zemědělství [1], lesnictví, ochranu přírody, účelové komunikace apod.).

Co lze postavit na pozemku vedeném jako zahrada

Na zahradě lze postavit prakticky vše, od malé kůlny, přes bazén, až po další rodinný domek. Důležité však je dodržet zákonné podmínky, které se na jednotlivé stavby vztahují. Je nutno počítat s tím, že ne všechny stavby lze postavit bez jakéhokoli souhlasu stavebního úřadu. Ani na vlastním pozemku není dovoleno vše.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Kdo žije na louce

Drobné savce na louce představují hlodavci – myš domácí, hraboš polní a hmyzožraví rejskové. V podzemí ryjí krtci. Z větších savců se setkáme s ježkem evropským, se zajícem polním, králíkem divokým, srncem evropským. Na louku zavítá divoké prase i liška obecná, lasice kolčava i hranostaj.

Co je to otava

Otava je druhé v roce posekané a usušené seno. Právě díky tomu, že je druhé, má vyšší podíl bílkovin. Ty jsou obsaženy v listech trav, jejichž podíl je v druhé seči vyšší než v té první. Jinými slovy – ve druhé seči už zdaleka nenajdeme tolik klásků a lat.

Jak dlouho se má sušit seno

Usušíme-li seno během čtyř dnů, je to dobrý výsledek. K tomu potřebujeme pěkné počasí – slunce a slabý větřík je přímo ideální. Při takových podmínkách schne seno nejlépe a nejrychleji.

Jak zorat louku

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Jak založit motýlí louku

Se založením motýlí louky je nejlepší začít na jaře okolo měsíce dubna. Vysévat do současného trávníku není možné, stávající kytky a traviny by novým semínkům nedaly prostor a v rámci konkurence by je utlačily. Současný travní drn se tedy musí mechanicky rozbít a zapravit pod půdu.

Co najdu na louce

Vlhké louky nabízejí tužebník jilmový, rdesno hadí kořen nebo krvavec toten. Znalý bylinkář nebo paní kořenářka by jistě vyjmenovali bylinek mnohokrát více a proto jim nebudeme lézt do zelinek. Jako pěstitelé rozličných přírodních rostlin pro zakládání květnatých luk se raději vrátíme k našim zkušenostem.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.

Co žere seno

Co patří do krmelceseno.sušené bylinky a trávy.sušené maliníoves.kukuřice.žaludy.hrách.jeřabiny.

Kdy sekat prvni seno

První seč čili seno

Seno (sušená zelená píce) se získává z první seče (z první fáze senoseče), což je těsně před květem nebo na začátku kvetení. To znamená od konce května do poloviny června. Díky svému složení má toto seno vyšší podíl vlákniny, protože obsahuje více květů travin, klásků a lat. Má také silnější stébla.

Jak poznam že je seno Ususene

To však není potřeba. Samotné sušení je proces konzervace, jehož cílem je zastavit jakékoliv biochemické procesy a umožnit tak dlouhodobé skladování pro období nedostatku potravy (zima). Správná míra usušení se snadno pozná – seno při pomačkání v rukách šustí a i silnější stvoly se lámou.

Jak často obracet seno

Jak často obracet seno Seno při domácím sušení obracíme alespoň 3-4x denně. Po dobu 2-4 dnů.

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).