Co se dá udělat z aronie?

Jak nejlépe zpracovat Aronii

Plody arónie dozrávají v průběhu září, a protože v syrovém stavu má poměrně hořkou chuť, dělají se z ní skvělé šťávy, likéry nebo víno, vynikající je také marmeláda nebo pečený čaj. Plody aronie mají blahodárný vliv na krevní oběh, snižují hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak.

Jak uchovat Aronii

Plody se pak velice snadno dají zakonzervovat pomocí mražení, aniž by se obsah zdraví prospěšných látek nějak výrazně snížil. Dalším oblíbeným způsobem, jak uchovat černé jeřabiny na později, je sušení aronie. Nejlepší je samozřejmě aronie za syrova, která obsahuje velké množství vitamínů, antioxidantů a minerálů.
Archiv

Jak jíst Aronii

Můžete jíst čerstvé nebo sušené plody arónie, ale jejich svíravá chuť vám nemusí být zrovna moc příjemná. Když si přidáte trochu medu nebo nějakého kvalitního sirupu, stane se určitě poživatelnější. Nejvhodnější je však připravit si z plodů jeřábu odvar nebo macerát.
Archiv

Jak se dělá čaj z aronie

Příprava. Na přípravu jednoho šálku aroniového čaje potřebujete polévkovou lžíci sušených plodů temnoplodce, které zalijte 250 ml studené vody. Směs nechte 3 – 10 minut povařit a pak nechte na 15 minut přikryté louhovat. Pijte 2 – 3 × denně šálek horkého aroniového čaje.

Jak udělat sirup z aronie

Postup: Na 2 kg ovoce (arónie + jablka) použijeme zhruba 1,5 kg cukru a 70 g kyseliny citronové. Přičemž arónie a jablka dáme v poměru 3:1. Do sirupů ráda přidávám také bylinky.

Jak poznat zralou Aronii

Bobule arónií dozrávají od srpna do září. Ideální je nechat je na stromě či keři co nejdéle, protože se tím zlepšuje jejich chuť. Opravdu zralé plody mají nakyslou, trochu trpkou, ale příjemnou chuť. Méně zralé plody jsou velmi trpké a nedají se za syrova jíst ve větším množství.

Jak se pozná zralá aronie

Opravdu zralé plody mají nakyslou, trochu trpkou, ale příjemnou chuť. Méně zralé plody jsou velmi trpké a nedají se za syrova jíst ve větším množství.

Jak sbírat Aronii

Plody aronie neboli černé jeřabiny sklízíme přezrálé, po prvních mrazících, kdy je jejich chuť méně tříslovitá. Chráníme je před ptáky, kteří je jinak sezobou ještě před sklizní. Sbírají se také listy rostliny, ale mají menší obsah prospěšných látek.

Jak se užívá sirup z arónie

Přirozený antioxidant podporující přirozenou obranyschopnost a normální funkci cévního systému.Složení: Šťáva z plodů arónie, řepný cukr, kyselina citrónová. Bez přidané vody.Skladování: Po otevření uchovávejte v chladu do 4-6 °C.Užívání: Ředit s vodou 1:10 nebo 3x denně 1 PL, děti 1 ČL do vody či čaje.Objem: 300 ml.

Jak stříhat Aronií

Řez arónie jako živého plotu

Keříky stříhejte na jaře. Zkraťte větve na 10 až 15 cm od země. Nové větve také zkraťte na stejnou míru, jakmile budou mít délku kolem 25 cm. Postup opakujte i na znovu vyrostlých větvích.

Na co je zdravá aronie

Arónie (Černý jeřáb) – často kladené otázky FAQ

Chrání před zápaly v těle a nachlazením, podporují imunitu. Mají antioxidační účinek. Chrání srdce a cévy před ucpáváním (ateroskleróza) a působí proti vysokému krevnímu tlaku.

Jak chutná aronie

Černý jeřáb (Aronia melanocarpa) nebo taky temnoplodec černý je nenáročný keř, který se často vysazuje jako živý plot. Předmětem sběru jsou plody – černé malvice velikosti hrachu, které rostou v hroznech, mají kyselou svíravou chuť a sbírají se na přelomu září a října.

Co je to aronie

Temnoplodec (Aronia) neboli aronie, také zvaná černý jeřáb, zahrnuje tři druhy opadavých keřů z čeledě růžovité. Je vzdáleně příbuzná hrušni a jeřábům. Jejich jedlé černé plody jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů a tříslovin.

Kdy se stříhá aronie

Ideální je prořezávat agónii brzy na jaře (v dubnu). Ošetření by mělo probíhat, když výhony ještě neraší a nevidíte vyvinutá poupata. Pokud bychom řezali později, mohlo by se to nepříznivě projevit na množství plodů. Řez se nemusí provádět každý rok.

Na co se roubuje aronie

Pro léčivé plody se pěstuje zejména odrůda Nero nebo Viking, také Hugin, Aron nebo temnoplodec mičurinův. Aronie může mít podobu keře, anebo roubovaného ovocného stromu na kmínku, roubuje se především na ptačí jeřáb.