Co se dá udělat z dýně?

Co se dá vyrobit z dýně

Upečenou dýni můžete rovnou použít do jídel typu kuskus, rizoto nebo chilli. Můžete ji také rozmixovat a použít na polévku, případně rozmixované pyré uchovat pro přípravu dalších jídel. Pokud připravujete polévku či pyré, můžete dýni i jen uvařit v menším množství osolené vody.
Archiv

Jak spotřebovat dýni

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Co se jí z dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.
Archiv

Co upéct z dýně

Výborné dýňové recepty na sladko na jednom místě. Připravte si stejný džus jako pil Harry Potter⭐ Dýňový kompot.⭐ Dýňový koláč⭐ Dýňová buchta s kousky čokolády.⭐ Dýňová marmeláda.⭐ Dýňový cheesecake.⭐ Dýňový džus.⭐ Nadýchané dýňové koblížky.⭐ Které dýně patří do kuchyně

Jak se připravuje dýně

Dýni si proto nejprve omyjte, rozkrojte na čtvrtiny a vnitřek vydlabejte. Poté ji položte na plech slupkou směrem nahoru a nechte ji péct v troubě předehřáté na 180 °C zhruba po dobu 30 až 40 minut. Hotovou dýni poznáte tak, že bude měkká a nůž do ní zajede i přes slupku.

Co je dýně ovoce nebo zelenina

Dýně se řadí mezi zeleninu. Obsahuje 90% vody a některé důležité minerály jako sodík, draslík, hořčík nebo železo.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak uchovat dýni na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak nejlépe oloupat dýni

Jak oloupat velkou dýni Goliáš

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Jak se Zavařuje dýně

Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Jak zmrazit dýni hokaido

Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku.

Která zelenina roste na stromě

Avokádo roste na stromě hruškovce přelahodného.

Jedná se o stálezelený strom z čeledi vavřínovité, který roste především v teplém a vlhkém podnebí. Původem pochází z jižního Mexika. Hruškovec přelahodný dorůstá výšky 15–20 metrů a má mohutnou korunu, v níž se za rok urodí přes 100 kusů plodů avokáda.

Proč je rajče zelenina

Rajče je totiž ovoce, které je výživovými odborníky bráno jako zelenina. Takže botanicky ano, jde o ovoce, protože obsahuje semínka a plody. Pod názvem „ovoce“ si většinou představíme sladké botanické druhy ovoce a pod „zeleninou“ širokou škálu druhů.

Jak zmrazit dýně

Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.

Jak nejlépe uskladnit dýně

Proto je dýně nejlepší skladovat na dřevěných roštech, na policích v kuchyni (klidně na lince a skříňkách), případně v papírových krabicích nebo v přepravkách vystlaných senem. V žádném případě dýni neskladujte v lednici. Vlhkost je pro dýni katem.

Jak poznám že je dýně zkažená

Hokkaido dýně se skladuje na pokojové teplotě, na chladném a suchém sklepě vydrží i půl roku. Po nakrojení dýně ji zabalte do fólie a uložte do lednice. Zkažená dýně začne ztrácet lesk a plesnivět.

Jak se dělá Dýňová polévka

Postup přípravy

Nakrájenou dýni dáme do hrnce, zalijeme vývarem a uvaříme doměkka. Podle chuti přidáme sůl a muškátový květ. Pak polévku rozmixujeme dohladka a necháme ještě krátkou chvíli probublávat. Nakonec polévku zahustíme moukou rozmíchanou ve vodě, nebo jíškou.

Jak připravit dýně

Dýně jsou skvělé pečené nebo vařené v páře. Dýni dobře omyjte, nakrájejte na menší kousky a položte na pekáč. Pokapejte olejem a vložte do předehřáté trouby na 180 °C na cca 40 minut péci. Poté ji můžete rozmixovat do krémové polévky či použít jako náplň na sladký koláč.

Jak se dělá dýňový kompot

Nakrájenou dýni vložíme do velkého hrnce a zalijeme roztokem, který se tvoří z 1,5 litru vody, šťávy z celého citrónu, 2 lžiček kyseliny citronové, 0,70 kg cukru, celé skořice, citronové a pomerančové kůry, šťávy z celého pomeranče a hřebíčku podle chuti. Necháme 3 hodiny odstát a poté vaříme na mírném ohni do měkka.

Z jaké dýně se dělá kompot

Na kompot se hodí většina druhů. Na zavaření se přímo nabízí velkoplodá dýně Goliáš s hladkou oranžovou slupkou. Ideální do kompotu je dýně Hokkaidó, která má nasládlou chuť a navíc se jako jediná nemusí loupat, protože její slupka po krátké době vaření krásně změkne.

Jak zpracovat dýni do mrazáku

Jestli tedy dýně nechcete vystavovat ani je chodit v průběhu zimy kontrolovat a máte-li dostatečně velký mrazák, směle je nakrájejte na měsíčky, vydlabejte semínka, vložte do igelitových sáčků či dóz a šup s nimi do mrazáku. Po pár hodinách na kuchyňské lince budou chutnat jako čerstvé.

Jak uchovat hokaido na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch.

Jaká zelenina nepotřebuje slunce

Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu. Dařit se tu bude také trvalkám.

Kam patří meloun

Ano, čtete dobře – meloun je zelenina! Patří do čeledi tykvovitých, podobně jako okurka nebo cuketa. Sladká chuť melounů však neříká nic o tom, že by tyto šťavnaté plody neměly být ovocem. A tak nás melouny pletou podobně jako rajčata, která jsou vlastně ovoce, ale jíme je jako zeleninu.

Co to je meloun

Meloun (slovo pochází z řečtiny a znamená „zralé jablko“) je druh plodové zeleniny patřící do čeledi tykvovitých, běžně ale bývají plody se sladkou dužinou řazeny mezi ovoce. Z botanického hlediska je meloun bobule. Na světě se pěstuje mnoho druhů melounů, jež mají různou barvu i tvar.