Co se dá udělat z černého rybízu?

Jak uchovat černý rybíz

Uchování rybízu

Rybíz se velmi dobře mrazí. Plody opereme, necháme okapat a pak teprve otrháme z třapin, nejšetrněji to jde vidličkou. Pak můžeme zmrazit celé plody nebo protlak smíchaný s cukrem. Takto vydrží asi 8 měsíců.

Co z mraženého rybízu

Jednoduchým způsobem ukládání je mražení. Rybíz lze i zavařit, použít na přípravu marmelády, džemu, sirupu, nebo dokonce sušit.

Jak se dělá šťáva z černého rybízu

Bobulky černého rybízu vaříme s omytými listy ve 3 l vody 20 minut. Přecedíme přes látku, přidáme do šťávy cukr, kyselinu citronovou a vaříme 20 minut. Horkou šťávu slijeme do lahví, uzavřeme a odložíme.

Jak se dělá marmeláda z černého rybízu

Černý rybíz rozmixujeme s cukrem, nalijeme do skleniček a zavíčkujeme čistými víčky. Víčka je dobré dezinfikovat například domácí pálenkou. Uložíme na chladné místo, nejlépe do sklepa. Toto je originální babiččin recept, ale dělala jsem ho již s menším množstvím cukru.

Jak se dělá rybízový džem

Rybíz opereme, necháme okapat a přidáme cukr. Smícháme dohromady a v chladnu necháme do druhého dne uležet. Pak přidáme skořici, kyselinu citronovou, hřebíčky a asi 15 minut povaříme na mírném plameni. Ke konci varu přidáme rum a pak horké plníme do malých skleniček.

Co se dá udělat z rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned.

Jak vyrobit sirup z rybízu

Kilogram bobulí rybízu zalijeme půl litrem studené vody, rozmixujeme a necháme přes noc stát. Ráno směs scedíme, vymačkáme, znovu zvážíme a přidáme jeden a půl násobek váhy cukru. Počkáme, dokud se cukr nerozpustí (můžeme míchat). Pak už se sirup nalejeme do lahví a zazátkujeme.

Jak se dělá sirup z černého bezu

Sirup z černého bezu za studena

Do vody dáme 40 velkých květů černého bezu (netrháme po dešti a odstraníme stopky – jsou hořké). K tomu přidáme na kolečka nakrájený a omytý bio citron bez pecek a 10 dkg kyseliny citronové. Necháme louhovat 24 hodin. Potom přecedíme a mícháním rozpustíme cukr.

Jak udělat marmeládu z černého bezu

Postup přípravy

Nastříhané zalijeme horkou vodou z konvice a necháme do druhého dne louhovat. Vymačkáme, přecedíme, přidáme citronovou šťávu a podle návodu sáček gelfixu. Postupujte určitě podle návodu na sáčku. Nalijeme do skleniček, zavíčkujeme a pět minut je necháme otočené dnem vzhůru.

Jak udělat zmrzlinu z rybízu

Rybízová zmrzlina

Budete potřebovat rybíz, zakysanou smetanu a třtinový cukr. Nejprve rozmačkejte dostatečné množství očištěného rybízu – zhruba půl litru – a smíchejte jej s 250 g třtinového cukru. Do směsi přidejte jednu zakysanou smetanu a rozmixujte. Hotovou směs dejte do mrazáku minimálně na dvanáct hodin.

Co se dá udělat z černého bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak udělat rybízovou dřeň

Kostky ledu rozdrtíme pomocí paličky na maso. Rybíz vložíme do mixéru, přidáme med podle chuti a nakonec smetanu na šlehání. Vše rozmixujeme tyčovým mixérem. Ovoce smícháme s ledem a vložíme do skleniček.

Jak sbírat květy černého bezu

Květy černého bezu se sbírají za úplně suchého počasí. „Sbíráme květy, které jsou rozvité z jedné třetiny, zbytek je ve formě poupat, aby nám při sběru neopadal cenný pyl. Květenství odstřihujeme opatrně pomocí nůžek,“ radí v e-booku Čarovný černý bez lékařka Alena Hamplová, která se zabývá i lidovým léčitelstvím.

Jak zpracovat květy černého bezu

Co z čerstvých, nesušených květů černého bezu připravit

Osvěžující sirup nezaměnitelné vůně i chuti využijeme do limonád, osvěžujících nápojů v létě, koktejlů, do čajů v zimě, i do sladkého pečení nebo domácích zmrzlin. Jsou na něj potřeba pouze zmíněná květenství černého bezu, citron, cukr a kyselina citronová.

Na co je dobrý bezinkový likér

Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.

Jak udělat z černého bezu

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.

Jak užívat sirup z černého bezu

Sirup z černého bobulí bezu je ideální bio surovina

Nemusíte ho užívat pouze na lžičku jako každodenní prevenci , ale můžete jím polévat ranní jogurt nebo si ochutit vanilkovou zmrzlinu, nemluvě o vdolečcích, vaflích nebo palačinkách, vše totiž si můžete sirupem z černého bezu ozdobit a užít si jeho chutě.

Co s přebytkem rybízu

Pokud se vám na zahrádce urodilo větší množství rybízu, máte několik možností, jak jej zužitkovat. Samozřejmostí je pro nás vytvořit si zásobu na zimu. Takže rybíz zpracujeme ve formě kompotu, marmelády, dření, část zamrazíme, ale část zpracujeme ihned. Můžeme vyrobit spoustu úžasných dobrot.

Na co je květ černého bezu

Účinky na zdraví

Černý bez se hojně využívá rovněž k inhalacím, zejména při kašli či chřipce. Ve spojení s dalšími bylinami pak může bez pomáhat eliminovat bolesti hlavy. Květ bezu si však hravě umí poradit i se zahleněním, ničí bakterie a u kojících žen podporuje tvorbu mateřského mléka.

Co s květy černého bezu

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Co léčí Černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Kdy sbírat květ černého bezu

Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Co se dá dělat z černého bezu

Z květů černého bezu připravíte opravdu ledasco:vynikající svěží sirup vhodný do letních nápojů,bezovou limonádu, léčivý čaj na nachlazení,náplň do voňavých bylinkových pytlíčků, které si nahřejete a přiložíte na místa, kde vás trápí revma,nebo blahodárnou bylinkovou koupel.