Co se dá udělat z kopřiv?

Co se dá dělat z kopřiv

Můj oblíbený kopřivový recept jsou šťouchané brambory se spařenou kopřivou a orestovaným tempehem. Ale nejvíc je kopřivový dip mojí mámy. Tyčovým mixérem pomixujeme kopřivy, avokádo, česnek, sůl, pepř a olivový olej. Dip je lehce pikantní a hodí se jak na topinky, tak jako omáčka k jídlům.
Archiv

Jak zmrazit kopřivy

Sběr mladých lístků kopřiv je navíc žádoucí také proto, že starší rostliny v sobě obsahují více dusičnanů. Lístky se dají celkem bez problémů uchovávat (třeba až do těch Velikonoc), stačí je pokrájet – a nebo ani to ne – a dát zmrazit do ledničky.

Jak trhat kopřivy

Z kopřivy sbíráme list a nať a to vždy jen vrcholové čerstvé mladé části rostlin. Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září.

Co udělat z mladých kopřiv

Kopřiva je bojovnice s jarní únavou

Kopřivová šťáva proti jarní únavě. Mladé svěží vrcholky kopřiv opláchneme a rozmixujeme, šťávu scedíme a dáme do lednice. Kopřivovou šťávu ředíme vodou v poměru 1 : 1. Čisticí účinky se projeví už po týdnu užívání – každý den ráno si dáme sklenici před snídaní.

Jak vyrobit tinkturu z kopřivy

Pokrájenou, čistou a suchou kopřivu dáme do zavařovačky a zalijeme 40% alkoholem. Označíme zavařovačku a necháme macerovat v temném místě 3 týdny. Ideálně každý den protřepeme. Po 3 týdnech slijeme a dávkujeme do tmavé lahvičky.

Jak udělat šťávu z kopřiv

Kopřivu zalijeme vařící vodou, přidáme kyselinu citrónovou a necháme louhovat 24 hodin zakryté utěrkou. Potom tekutinu scedíme, přidáme cukr a na sporáku tekutinu trochu ohřejeme, aby se cukr rozpustil. Pokud by se vám během vaření na povrchu vytvořila pěna, posbírejte ji a vyhoďte.

Jak jíst kopřivy

Z kopřiv můžete dělat špenát, polévky, nádivky, co vás jen napadne. Nemá se nikdy jíst syrová, je důležité ji tepelně upravit. Použijte ji pak jako jakoukoli jinou listovou zeleninu, jen ji trhejte v rukavicích a před položením na prkénko ji spařte vroucí vodou, abyste s ní mohli pracovat, aniž by vás popálila.

Jak skladovat kopřivy

Obvyklým a osvědčeným způsobem skladování kopřivy je sušení. Sušíme mladé kvalitní listy z čistého prostředí. Ideálním způsobem sušení je využití sušičky. Kopřiva by neměla být ve vysoké vrstvě, aby se nezapařila a listy neztmavly.

Co se suší z kopřivy

Léčivá bylina pro přípravu čajů, nálevů a koupelí – to je pohled na kopřivu v roli dobrého sluhy. Od nepaměti má své místo v lidovém léčitelství a ani moderní medicína nezpochybňuje její účinky. Krom listů se sbírá a suší i nať či oddenky rostlin.

Co je Kopřivová Jícha

Kopřivová jícha je přírodní hnojivo bohaté na dusík, organické a minerální látky a stopové prvky (železo, vápník, kyselina křemičitá, vitamíny). Kopřivovou jíchu můžeme využít pro ovocné dřeviny, zeleninu, aromatické rostliny, květiny (růže). Urychluje zrání kompostu, podporuje tvorbu humusu.

Jak vyrobit tinkturu z kopřiv

Pokrájenou, čistou a suchou kopřivu dáme do zavařovačky a zalijeme 40% alkoholem. Označíme zavařovačku a necháme macerovat v temném místě 3 týdny. Ideálně každý den protřepeme. Po 3 týdnech slijeme a dávkujeme do tmavé lahvičky.

Jak se dělá špenát z kopřiv

Oprané kopřivy spaříme několik minut v horké vodě. Necháme okapat a na jemno rosekáme. Na sádle zpěníme jemně nakrájenou cibuli, vložíme posekané kopřivy, mírně podlijeme vodou, přidáme česnek rozetřený se solí, pepř a muškát a dusíme pod pokličkou doměkka.

Jak udělat Kopřivovou vodu

Kopřivová voda na vlasyKopřivy používaly už naše babičky pro jejich blahodárné účinky na zdraví i krásu.Postup je velmi jednoduchý: Hrst kopřiv (ať už čerstvých nebo nasušených) přelijeme vodou a necháme lehce vařit 10 min.Tip: vyvařené kopřivy můžete použít jako hnojivo třeba pod rajčata či k jiné zelenině.

Jak se dělá kopřivový čaj

Kopřivy si také můžete pěstovat u sebe na zahradě. Do šálku dejte hrst omytých listů a zalijte asi 200 ml vroucí vody. Je důležité vědět nejen to, jak uvařit čaj z čerstvých kopřiv, ale také jak dlouho kopřivový čaj louhovat. Čaj louhujeme 10 až 15 minut a poté přecedíme přes síto.

Jak udělat šampon z kopřiv

Kopřivu zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme 20-40 min pod pokličkou louhovat. Následně scedíme a přidáme nastrouhané mýdlo, případně i esenciální olej. Všechno důkladně rozmícháme a necháme vychladnout, poté již stačí přelít do vhodné nádoby. Trvanlivost tohoto domácího šamponu je přibližně 7-10 dní.

Jak často používat Kopřivovou vodu na vlasy

Masáže s ní totiž prokrvují pokožku a napomáhají tak rychlejšímu růstu vlasů, jejich regeneraci a posílení. Působí proti padání a podporuje jejich růst. Stačí nanést po každém mytí, chvíli masírovat, smývat už nemusíte.

Jak dlouho užívat kopřivu

Kopřivu užívejte max. 21 dní a poté ji vyměňte za jinou bylinu, která má podobné účinky. Kopřiva je silná bylina, která není určena k dlouhodobějšímu užívání.

Proč jíst kopřivy

Kopřivy jsou na rozdíl od něj zdarma a bez práce. Navíc patří mezi nejuniverzálnější léčivé rostliny. Ulevují při dně, revmatismu, alergii, mírně snižují hladinu cukru v krvi, mají silné detoxikační účinky. Obsahují mimo obvyklé spektrum látek také serotonin, železo, draslík i flavonoid kvercetin.

Jak dlouho pít kopřivu

Důležité je pít čaj opravdu po doušcích, jelikož tím zvyšujeme jeho účinek. Takto pijeme čaj z kopřiv po dobu 4 týdnů. Preventivně se doporučuje pít kopřivový čaj po celý rok. Je totiž i pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.

Jak udělat Jíchu z kopřiv

Kopřivy přelijeme odstátou nebo nejlépe dešťovou vodou tak, aby byly zcela ponořené. Jednou denně směs promícháme. Délka kvašení závisí na počasí, průměrně trvá okolo čtrnácti dnů. Konec kvašení poznáme podle zklidnění směsi, přestanou se tvořit bublinky.

Jak vyrobit Jíchů z kopřiv

Jak budete postupovat:Nasbírejte kopřivy (Zdroj: Kateřina Poslušná)Nastříhané kopřivy zalijte vodou (Zdroj: Kateřina Poslušná)Nádobu přikryjte a víko zatižte (Zdroj: Kateřina Poslušná)Během kvašení několikrát promíchejte (Zdroj: Kateřina Poslušná)Nálev přeceďte (Zdroj: Kateřina Poslušná)

Jak užívat kopřivu

Čerstvá šťáva z kopřivy – čerstvou nať odšťavíme na odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Denní dávku uchováváme v lednici, užíváme 3x denně 1 kávovou lžičku do sklenice vlažné vody 20 minut před jídlem při ekzému a dalších kožních problémech nebo na jaře jako očistnou kúru a proti jarní únavě.

Jak připravit kopřivy

Připravit si s kopřivy však můžeme i dobré jídlo ve formě jarního salátu, nebo vynikajícího a zdravého špenátu. Kopřiva se dále používá do polévek i pomazánek, přidat ji můžete do játrových knedlíčků. Kopřivu využijete nejen v kuchyni, ale také třeba jako vlasovou kosmetiku proti lupům a na mastné vlasy.

Jak připravit kopřivy do nádivky

Kopřivy spaříme vařící vodou, nesekáme na malé kousky,přimícháme žloutky, smícháme s nakrájenou slaninou, osolíme, opepříme, přidáme trochu květu a přimícháme k pečivou . Dochutíme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Nandáme do vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 190 st. asi 30 minut.

Na co je dobrá Kopřivová voda

Napomáhá regeneraci vlasů a vlasové pokožky a působí proti jejich nadměrné ztrátě.