Co se dá udělat z lilku?

Co vařit z lilku

Výtečné recepty s lilkem! Pochutnají si vegani, vegetariáni i masožravci. Inspirujte se⭐ Zapečený plněný lilek se žampiony.⭐ Pečený lilek s česnekem.⭐ Lilek s mletým masem.⭐ Ajvar z pečeného lilku a paprik.⭐ Zapečený lilek se sýrem a rajčaty.⭐ Lilek na grilu.⭐ Lilková pomazánka.⭐ Lilek s bylinkami.
Archiv

Jak zpracovat lilky

To úplně nejjednodušší, co můžeš s lilkem udělat, je hodit ho nakrájený na gril nebo doma na grilovací pánev, trochu ho okořenit podle chuti, případně ho předem obalit v těstíčku, grilovat do měkka a pak si na něm pochutnat třeba s kouskem masa a bramborami.
Archiv

Co z lilku pro děti

Z lilku můžete pro vašeho kojence připravovat nejrůznější zeleninové pomazánky, podávat ho pečený jako přílohu nebo jako přídavek do zeleninových placek.

Proč nechat vypotit lilek

Lilek se před úpravou často prosoloval a nechával “vypotit” v cedníku, aby se zbavil nahořklé příchuti. Dnešní odrůdy lilku už však většinou nahořklé nejsou a před úpravami typu grilování nebo pečení v troubě není nutné je předem nijak upravovat.
ArchivPodobné

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak se jí lilek

Většina vitaminů a minerálních látek je obsažena přímo ve slupce a těsně pod ní, proto by se lilek vždy měl konzumovat včetně slupky. Lilek se nesmí jíst syrový! Obsahuje totiž alkaloidy typické pro lilkovité rostliny (například solanin), které by při konzumaci syrového lilku mohly způsobit nevolnost a zažívací potíže.

Jak dlouho vydrží lilek

Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.

Kdy je zralý lilek

Období sklizně

Sklizeň plodů se provádí na konci srpna, v průběhu září. Sklízí se dle potřeby a taktéž na základě konkrétní odrůdy. Jsou totiž odrůdy, které vyžadují brzké sklizení prvního plodu, neboť dokud k tomu nedojde, nevyvíjí se další plody. Lilek sklízíme za pomoci nůžek, kdy tak plody odstřiháváme.

Jak se pozná zkažený lilek

Lilek zkontroluj promačkáním, jestli už není měkký a jestli se nepokryl tmavými skvrnami. Ty ukazují na to, že by už mohl být zkažený. – Lilek se dá skvěle kombinovat s ostatní zeleninou a jinými dobrotami – s paprikami, rajčátky, houbami, česnekem…

Jak udělat lilek na pánvi

Oloupaný lilek nakrájíme asi na 5 mm plátky, necháme chvíli odpočinout. Osolíme, popepříme, potřeme rozetřeným česnekem a na pánvi , kterou si lehce polijeme olivovým olejem prudce opečeme z jedné strany a po otočení na druhou stranu poklademe plátky sýra podle libosti.

Co sázet vedle lilku

Lilek vejcoplodý bude skvěle prosperovat v sousedství fazolí, které ho perfektně ochrání proti mandelince, která ho napadá podobně často jako nať brambor. Stejně tak lilek ochrání merlík bílý, díky kterému tato zelenina získá rezistenci vůči škůdcům.

Jak dlouho vydrží lilek v lednici

Skladování Lilek vydrží v zásuvce na zeleninu v chladničce (při teplotě asi 10–13 stupňů Celsia) až deset dní. Pokud jsou v dužině a na semenech vidět tmavá místa, je to známkou dlouhého skladování.

Čím ochutit lilek

Postup: Lilky očistěte, propíchejte vidličkou, pokapejte trochou oleje a pečte v troubě na 200 stupňů tak 30 minut, než bude měkké. Poté je vyndejte a až trochu vychladnou, oloupejte je a lžící vydlabejte dužinu. V misce je rozmačkejte vidličkou, přidejte jogurt, olivový olej, česnek a citrónovou šťávu. Dochuťte solí.

Jak poznat že už je lilek zrály

Plody sklízíme i se stopkou před plnou zralostí, měly by mít vysoký lesk a intenzivní vybarvení. Přezrálost poznáme podle vadnutí slupky a ztráty lesku, měknutí plodů a hnědnutí semen.

Jak zalévat lilek

Rostliny lilku zaléváme méně často, ale vydatně a nejlépe měkkou odstátou vodou, přičemž jednou za týden (nejméně jednou za 14 dní) přihnojíme vícesložkovým hnojivem s vyšším obsahem dusíku, dokonce můžeme použít i silně naředěný roztok nakvašených slepičinců s vysokým obsahem dusíku a fosforu (právě fosfor zlepšuje …