Co se dalo koupit v Tuzexu?

Za co se nakupovalo v Tuzexu

V Tuzexu nakupoval každý, kdo na to měl, za valuty nebo speciální poukázky – bony. V některých jiných státech východního bloku se někdy i velmi přísně kontrolovala totožnost zákazníků, u nás panoval nejvolnější režim, jaký si lze představit. I při směně valut za bony nikdo obvykle nezkoumal, odkud je prodávající má.
Archiv

Čím se platilo v Tuzexu

Bony (tuzexové poukázky, tuzexové koruny) byly poukázky, kterými se platilo zahraniční nebo luxusní zboží ve speciálních prodejnách Tuzex. Bony bylo možné oficiálně získat pouze při povinné výměně za valuty. Bony nebyly zpětně směnitelné a platily pouze na území ČSSR.

Kdy zanikl Tuzex

19. srpna 1991 byl podnik opět přeměněn v akciovou společnost TUZEX, a. s., která 26. března 1998 přešla do likvidace. Předchůdcem Tuzexu byla organizace Darex (zkratka pro dárkový export), založená v roce 1949.

Kde se brali bony

Tuzex. Tuzex byly prodejny s luxusním západním zbožím, kde se platilo speciálními poukázkami – bony.

Který automobil nebylo možné zakoupit v Tuzexu

V Mototechně šla koupit vlastně jen auta ze socialistického bloku, pro „západní“ vozy jste museli do Tuzexu. Výjimku tvořilo pár modelů Renault, Peugeot a Fiat.

Kdy skončily bony

Zákazník však musel zaplatit bony (uměle vytvořeným platidlem), které se daly sehnat jedině přes známého, nebo přes veksláky, jejich pouliční distributory. Přesně před 20 lety (1. 7. 1992) však bony skončily.

Kde byly prodejny Tuzexu

Po měnové reformě v roce 1957 se reformoval i Darex na jednu z nejslavnějších značek socialismu – Tuzex (zkratka z tuzemského exportu). Tuzex měl v Praze hned několik prodejen, například ve Štěpánské ulici, Krymské, na rohu Spálené a Vodičkovy, či na Tylově náměstí.

Co to byli bony

Bon (z německého der Bon – poukázka, dobropis, což je z francouzského bon – dobrý, v množném čísle bony, také tuzexové poukázky, tuzexové koruny, odběrní poukazy) byla poukázka, jakými se platilo zahraniční nebo luxusní zboží ve speciálních prodejnách Tuzex.

Jak vypadal obchod za socialismu

Samostatné obchody za socialismu prakticky neexistovaly. Každý jednotlivý obchod patřil do sítě nějakého národního podniku, který nabízel specifický druh zboží. Tyto podniky se organizovaly na územním principu a staraly se o distribuci, logistiku, administrativu a nábor pracovní síly.

Kdo je socialista

Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví.

Co se jedlo za socialismu

Hospody, restaurace i jídelny za to poskytovaly služby často už dopoledne. Pracující tam mířili už brzy ráno, aby přišli na polévku. Typická byla gulášová, dršťková, bramborová, zelňačka. K tomu muselo být pivo, někteří odvážlivci ho doplnili i rumem nebo panákem čehokoli jiného.

Co to znamená komunista

Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.

Co znamená Srb a kladivo

Srp a kladivo

Ten má symbolizovat pevný svazek dvou společenských tříd, a to rolníků a dělníků. Srp spolu s kladivem zavedli ruští komunisté (bolševici), a od roku 1923 jej rovněž i vyobrazili i na státním znaku Sovětského svazu, a také i v heraldicky pravém horním cípu státní vlajky.

Co se jedlo před 100 lety

Žilo se velmi skromně: denní příjem byl 2500 kcal

K obědu se dělala polévka ze zeleniny, bylinek, brambor, luštěnin nebo krupice. Polévky byly základem většiny jídelníčků a lišily se dle krajů (zelňačka na Moravě, kulajda v jižních Čechách, kyselo v severních a východních Čechách kyselo).

Co se jedlo za první republiky

Nejčastěji tedy pracant posnídal chléb s bílou kávou, k obědu měl polévku, brambory s omáčkou nebo se zelím, bramboráky, vdolky, krupicovou kaši nebo rýžový nákyp. Večer se opět dojedly zbytky nebo jen jednoduchá studená večeře – chléb se sýrem, uzenáčem nebo slanečkem.

Jak se žilo za komunismu

Všichni měli práci a jistoty

Neexistovala nezaměstnanost. Každý měl dostatečný plat, aby z něj mohl pokrýt své životní potřeby. Stát a podniky poskytovaly řadu věcí zcela zadarmo, nebo jen za minimální poplatky. Například školní potřeby nebo rekreaci.

Co je to socialismus

Socialismus (z latinského socialis, „družný, společenský“) je myšlenka a hnutí, které se snaží liberálně kapitalistický soukromovlastnický hospodářský a společenský řád nahradit systémem založeným na společném vlastnictví.

Co je to komunismus

Komunismus (z latinského communis = „společný“) je politická ideologie požadující společné vlastnictví a odmítající třídní rozdíly mezi lidmi. Její zastánci se nazývají komunisté.

Co to je srp

Zkratka SRP znamená Strategické řízení a plánování ve školách a v územích.

Co se jedlo za komunismu

“Smažák” uvařit i poslepu, tedy samozřejmě s malou nadsázkou! Smažený sýr s hranolkami – RECEPT ZDE! Dalším klasickým, ale téměř zapomenutým jídlem minulého století byly smažené býčí žlázy, vídeňský bramborový salát, či jiné kombinace v trojobalu usmažených žláz z býka.

Co jedli naši předkové

Naši předkové využívali všech darů přírody beze zbytku. Z obilovin se jedlo zejména žito, pšenice, oves, ječmen, jáhly a pohanka a různé jejich kombinace, později i brambory. Používaly se nejen celá zrna, ale také různé kroupy, krupky, krupice, mouka i vločky. Z nich se vyráběla spousta jídel s rozličnými názvy.

Jak dlouho trval Komunismus v ČR

Komunistický režim, komunistická diktatura nebo také komunistická totalita je označení pro období, po které v Československu vládla Komunistická strana Československa (KSČ). Zahájil je Únorový převrat (tzv. Vítězný únor nebo jen Únor) roku 1948 a ukončila sametová revoluce v listopadu 1989 (též Listopad).

Co je to Čssr

Československá socialistická republika (ČSSR) byl oficiální název Československa od 11. července 1960 do 29. března 1990.

Jak kosit srpem

Klasické srpy včetně těch historických se kromě broušení brouskem také naklepávají, stejně jako kosy. Se srpem pracujeme tak, že jednou rukou uchopíme trs rostlin, který chceme odstranit a srpem v druhé ruce trs rychlým pohybem usekneme. Kromě šikovnosti je třeba již jen opatrnost.

Co se jedlo v 60 letech

“ V létě a během žní se doporučovalo podávat studené jídlo, uzené maso nebo pečeně, k tomu kyselý salát a chléb s pomazánkou z droždí. Za chladného počasí měly zelenou především vydatné polévky a tučnější pokrmy.