Co se deje s elektroodpadem?

Co vyhodit do elektroodpadu

Mezi elektroodpad patří například:domácí bílá technika – lednice, pračky, myčky;malé přístroje – mobily, fény, hračky;žehličky, varné konvice, kávovary;přístroje pro zahradu a hobby – sekačky na trávu, pily, ruční nářadí;zářivky a výbojky;baterie.
Archiv

Co nepatří do kontejnerů na elektroodpad

Do červených kontejnerů patří

počítače a jejich příslušenství, tiskárny, kalkulačky, audiotechnika, telefony, ruční nářadí, domácí spotřebiče…

Co se starým elektrospotřebičem

Starý elektrospotřebič je možné odevzdat obchodníkovi při nákupu nového. Pro sběr drobných elektrospotřebičů slouží také červené kontejnery společnosti Asekol.

Jak se zbavit staré elektroniky

Prodejci elektrospotřebičů totiž mají zákonnou povinnost zajistit odběr vysloužilých elektrospotřebičů a jejich ekologickou likvidaci. Elektrospotřebič dokonce můžete odložit i u jiného prodejce elektroniky, ne jen u toho, kde kupujete nový produkt (podobně je tomu například u třídění pneumatik).

Kde končí elektroodpad

Elektroodpad či elektronický a elektrický odpad (v angličtině zkráceně e-waste) zahrnuje celou řadu různých výrobků, které již dousloužily a byly vyhozeny. Ve sběrnách nejčastěji končí velké domácí spotřebiče, jako jsou pračky či sporáky, jež tvoří více než polovinu sebraného elektroodpadu.

Kam vyhodit elektrické kabely

Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.

Co patří do kontejnerů na elektro

Co patří do elektroodpaduvelké domácí elektrospotřebiče – ledničky, pračky, myčky, mikrovlnné trouby, TV, lampy, a dalšímalé domácí elektrospotřebiče – varné konvice, fény, lampičky, mobilní telefony, PC a notebooky, elektronické hračky a další

Kam vyhodit osobní váhu

Namísto do kontejneru na papír patří do směsného odpadu," upozorňuje Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství. Oboje lze také vyhodit do nádoby na bioodpady, protože plato i rulička jsou kompostovatelné nebo využitelné v bioplynové stanici.

Kam s drobnou elektronikou

Drobná elektrozařízení je možné vyhodit do červených, jasně označených kontejnerů. Drobné elektrospotřebiče, jako jsou dosloužilé holicí strojky, mobilní telefony, kalkulačky apod. nepatří do koše. To není potřeba dvakrát vysvětlovat.

Co je považováno za nebezpečný odpad

Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie.

Kam vyhodit kabely od PC

Poslední, co zmínit ve spojitosti s recyklací elektrických kabelů, je skutečnost, že díky ilegálnímu obchodu jsou kabely zbavovány izolace prostým hořením. Jelikož izolace obsahují PVC, do ovzduší se uvolňují nebezpečné látky. Kabely patří do červených kontejnerů na drobný elektroodpad nebo na sběrný dvůr.

Kam se starými nabíječkami

Staré nabíječky lze odnést do Sběrného dvora jako elektrošrot. Novější nabíječky zakoupené s mobilním telefonem lze vrátit do prodejny, kde jste přístroj zakoupil.

Kam s Tabulovým sklem

Tabulové sklo má lehce zelený nádech a svým složením odpovídá spíše sklu barevnému. Měli bychom jej tedy třídit do zelených kontejnerů nebo ve větším množství odvézt na sběrný dvůr.

Kam vyhodit skleněnou láhev od oleje

Jak třídit jedlé tuky a oleje

Vychladlý olej nalijte do PET lahve (nikdy ne skleněné!). Až bude lahev plný vyhoďte ji do kontejnery ta tuky. Pokud nablízku nejsou, tak do směsného odpadu. Malé množství v pánvi nebo hrnci vytřete papírovou utěrkou a vyhoďte do směsného odpadu.

Jak se zbavit nebezpečného odpadu

Jak naložit s obalem obsahujícím zbytky těchto látek se dozvíte z etikety, která doporučuje odevzdat obal na místo sběru nebezpečného odpadu. Tím jsou především sběrné dvory, ale i mobilní sběry nebezpečného odpadu pořádané jednotlivými obcemi.

Kam s toxickým odpadem

Nebezpečné odpady můžete odkládat do sběrného dvora, nebo využít mobilního sběru, pokud je obcí organizován. Když si nevíme rady s nějakým prázdným obalem, podívejme se na jeho etiketu, vždy by měla být na jeho obalu informace, jak s daným obsahem naložit.

Kam s plechovkou od piva

Patří do kontejneru na třídění kovů. Aby ale bylo jasno hned na začátku – rozumíme lehkých kovů a nefalšovaným králem lehkých kovů je hliník! Železo a další barevné kovy patří do sběrných surovin nebo do sběrných dvorů. O tom, jak se sbírají u vás, se v případě nejistoty informujte ideálně na obecním úřadě.

Co se starou Zehlickou

Jsou červené a patří do nich vysloužilé drobné elektrospotřebiče. Lidé do nich mohou házet i baterie. Po Ostravě bude těchto červených hranatých kontejnerů rozmístěno sedmasedmdesát. K ruce by měly být lidem, od jejichž bydliště je to daleko do sběrného dvora.

Co nepatří do skla

Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Varné a laboratorní sklo, stejně jako sklokeramika do kontejneru také nepatří.

Kam vyhodit celni sklo

Čelní sklo auta je vybaveno ochrannou fólií (ostatní ne). Autoskla není možné recyklovat spolu s běžným sklem, proto je do kontejnerů na sklo neházejte. Mimo fólie obsahují i různé pryskyřice a tónovací pokovení. Autoskla dávejte do objemného komunálního odpadu nebo do popelnice.

Kam patří obal od chipsů

Dobrý den, obaly od chipsů i nápojové kartony se řadí mezi tzv. kombinované obaly, které se skládají z více než jednoho druhu materiálu. Ve většině případů nelze tyto materiály od sebe oddělit, a tudíž patří do směsného odpadu. Příkladem takového odpadu může být například sáček od koření nebo většina obalů od chipsů.

Kam vyhodit barvu ve spreji

Prázdné spreje od antiperspirantů a deodorantů pak můžete bez obav hodit do kontejneru na kovový odpad, který má šedou barvu.

Kam se zbytky barev

Zbytky barev, špinavé obaly i štětce, hadry atd. odevzdejte v nejbližším sběrném dvoře, který vybírá i nebezpečný odpad. Pokud máte v daném místě trvalé bydliště, je tato služby zdarma.

Jak se likviduje odpad

Možnosti jsou čtyři: recyklace, spalovny, chemicko-fyzikální nebo biologická likvidace a deponie.

Kam s použitou elektronikou

Elektrospotřebiče se nesmí vyhazovat do popelnice, ale můžete je odevzdat např. přímo na prodejně, při nákupu nového přístroje. Dále můžete starý elektrospotřebič odvést do sběrného dvora, které má většina obcí, nebo vhodit do speciálního kontejneru, který je určen pro sběr elektroodpadů.